zerdecal.net https://www.zerdecal.net Zerdeçal, Zerdeçal Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, zerdecal.net Tue, 30 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Hamilelikte Zerdeçal Kullanımı https://www.zerdecal.net/hamilelikte-zerdecal-kullanimi.html Thu, 08 Nov 2018 08:42:25 +0000 Hamilelikte zerdeçal kullanımı, Zerdeçal Hint mutfağının geleneksel bir bitkisidir  Şifa değeri oldukça yüksek bir baharat olarak bilinir. Yemeklere lezzet kattığı gibi Asya'da da Şifa özelliklerinin olduğuna dair yaygın Hamilelikte zerdeçal kullanımı, Zerdeçal Hint mutfağının geleneksel bir bitkisidir  Şifa değeri oldukça yüksek bir baharat olarak bilinir. Yemeklere lezzet kattığı gibi Asya'da da Şifa özelliklerinin olduğuna dair yaygın bir görüş söz konusudur. Hamilelikte zerdeçal kullanımı konusunda size en iyi yardımcı olacak kişi doktorunuzdur. Doktorunuz zerdeçalı günlük ne kadar tüketeceğiniz ve hangi tür zerdeçalın sizin için iyi olduğu hakkında bilgiler verir.

Hamilelikte zerdeçal kullanımı faydaları: Hamilelikte zerdeçal kullanımını doktorunuz önerdiyse yemeklerinizde istenilen miktarda kullanmanız sizin ve bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Hamilelikte zerdeçal kullanımı faydası nelerdir

Genetik hasarlara karşı doğmamış bebeği korur: Hamileliğin ilk trimester dönemindeki en büyük tehlikelerden biri bebeğin genetik olarak bir hastalığa uğramasıdır. Hamileliğin ilk üç ayında doğmamış bebeğe doğrudan tehdit oluşturabilecek kimyasal ilaçların oluşturduğu sıkıntıları, hamileliğin bu döneminde zerdeçal kullanımı ile bu hastalıkların tehlikelerinden korumuş olursunuz.

Fetal alkol sendromuna karşı korur: Hamilelik döneminde doktorunuz kesinlikle alkol kullanmanıza izin vermeyecektir. Bundan uzak durmanızı isteyecektir. Hamilelikte alkol kullanımı doğmamış bebeğe olumsuz birçok etkisi olacaktır. Alkol, bebeğin solunum sisteminden tutun beyin ve kalp atar gibi komplikasyonlarına önemli ölçüde hasar oluşturacaktır. Alkolün etkilerinden korunmak için hamilelik döneminde zerdeçal kullanılması gerekir. Her gün düzenli bir şekilde zerdeçalık kullanmak doğmamış bebek için koruyucu ön tabaka oluşturmasını sağlar ve vücudun ödem toplamasını engellemesine yardımcı olur. Alkole maruz kalan bebeğin Fetal alkol sendromu sonucu beyin geriliği meydana gelir.

Diğer faydaları: Zerdeçal tüketmek zerdeçal de bulunan anti-inflamatuar özelliklerin hamileyken karşılaşabileceğiniz bilinmeyen bir ağrı ya da şişkinliği önlemeye yardımcıdır. Bununla birlikte zerdeçal bebeği ve annesini enfeksiyon riskine karşı korur. Genel itibariyle bağışıklığı arttıracak antioksidanlar içermektedir ve sindirimine önemli ölçüde yardımcı olur. Kabızlık ve şişkinlik gibi sorunları önlemede büyük bir yardımcıdır.

Hamilelikte zerdeçalın olumsuz etkileri var mı 

Hamilelikte zerdeçal kullanımın oluşturabileceği zararlı etkiler vardır. Bu etkilere karşı yeterince araştırma ve tetkikler yapılmamaktadır. Genel olarak hamilelik döneminde zerdeçalın sınırlı miktarda tüketilmesi daha uygundur. Zerdeçal baharatı tüketilirken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şöyledir:

 • Geçmişte safra kesesi ile ilgili bir sorun yaşadıysanız zerdeçal kullanılması tavsiye edilmez.
 • Geçmişte diyabet tanısı konulmuşsa ya da ailede diyabet ile ilgili sorun varsa hamilelikte zerdeçal kullanılmaz.
 • Bazı durumlarda çok fazla zerdeçal tüketmek kanın pıhtılaşmasına yol açar. Genel olarak zerdeçal tüketimine özellikle cerrahi operasyon geçirecek olan kişiler en az iki hafta önceden bırakması gerekir.
 • Geçmişten kan pıhtılaşması sorunu yaşamışsınız zerdeçal kullanmak için doktora danışınız.
 • Zerdeçalı aşırı bir şekilde tüketirseniz; mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Sebebi ise hormonal değişiklikler yüzünden mide hassaslaşır ve reaksiyonlar göstermeye başlar.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Zerdeçal Nasıl Kullanılır https://www.zerdecal.net/ibrahim-saracoglu-zerdecal-nasil-kullanilir.html Thu, 08 Nov 2018 18:36:48 +0000 İbrahim Saraçoğlu Zerdeçal Nasıl Kullanılır; Ana vatanı Doğu Hindistan olan Zerdeçal, Zencefilgiller familyasından olan çok yıllık bir bitkidir. İklim şartlarından dolayı yurdumuzda yetişememektedir. Yapraklar
İbrahim Saraçoğlu Zerdeçal Nasıl Kullanılır; Ana vatanı Doğu Hindistan olan Zerdeçal, Zencefilgiller familyasından olan çok yıllık bir bitkidir. İklim şartlarından dolayı yurdumuzda yetişememektedir. Yaprakları sivri uçlu olup çiçekleri sarı renktedir. Safranı (Curcumin) andıran boyalı bir madde çıkarılır. Genelde baharat olarak kullanılır. Kökleri ana kök başta olmak üzere, yan köklerden oluşur, yer elması şeklindedir. Ana kök yumruya benzer, yan kökler ise parmak kalınlığında uzantılarıdır. Dış yüzeyi kahverengimsi içi ise sarı ya da kırmızımsı-sarı renktedir. Zerdeçalın aktif maddesi curcumidir (hintsafranı). Dr. İbrahim Saraçoğlu zerdeçalın çok güçlü bir Antioksidan olduğunu ve birçok hastalığa faydası bulunduğunu çıktığı televizyon programlarında sıkça belirtmektedir.

Zerdeçalın Faydaları,
 • Yapılan araştırmalar sonucunda zerdeçal ekotiren, prostoglandin, tümör, nekroza edici faktör ve interlokin12 gibi iltihap oluşturan maddelerin ortaya çıkışını geciktirerek hafiflettiği görülmüş.
 • Bunun yanında solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği belirlenmiştir. Yani antienflamatuar ve antioksidan etkisi nedeniyle üst solunum yolları, astım, bronşit ve sinüzite çok iyi gelmektedir.
 • Ayrıca kansere de iyi geldiği araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Hem kanserden koruma  hem de kanseri yok etme özelliği ile çok şifalı bir bitki olarak değerlendirilmektedir.

Dr. İbrahim Saraçoğlu Zerdeçalın Faydalarını Şöyle sıralamıştır.
 • Zerdeçal, mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır.
 • Gaz ve idrarı söktürür.
 • Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Hastalık sonrası, sağlıklı duruma geçme devresini kısaltır.
 • Karaciğeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Karaciğer hastalıkları, verem ve sarılığa karşı koruma sağlar.
 • Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yararlanılır.
 • Verem gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Vücutta biriken zehirli maddeleri atılmasını sağlar. Sinirleri uyarır ve İltihap gidericidir.
 • Haricen deri rahatsızlıklarında faydalıdır.
 • Antioksidan etkisinden dolayı, içeriğinde bulunan curcumin maddesi E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu tespit edilmiştir.
 • Curcumin maddesi kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır.
 • Deneysel çalışmalarda ve yapılan araştırmalarda zerdeçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiş olup
 • Cilt, kolon ve göğüs kanseri için faydalı olduğu görülmüştür.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın kisttik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği görülmüştür.
İbrahim Saraçoğlu Zerdeçal Nasıl Kullanılır; 

Yemeklere Lezzet Katmak Amacıyla Kullanılan Zerdeçal Yukarıda bahsedildiği gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde destek olarakta kullanılmaktadır. Zerdeçalın kullanım şekli aşağıda yazıldığı gibidir. 
 • Zerdeçal eskiden beri bilinen bir baharat türüdür. Kurutulmuş zerdeçal, toz haline getirilerek. 
 • Çorbalarda, pilavlarda, et yemeklerinde, söğüş ve çeşitli sebzelerde baharat olarak kullanılabilir.
 • Ayrıca Bal ile karıştırıp cam bir kavanozda muhafaza edilerek, sabahları bir çay kaşığı yenilebilir.
 • Kapsül halinde günde 1-3 tablet olarak alınabilir.
 • Arzu edilirse çayı yapılarakta tüketilebilir.
]]>
Kuru Zerdeçal Nasıl Kullanılır https://www.zerdecal.net/kuru-zerdecal-nasil-kullanilir.html Fri, 09 Nov 2018 04:27:19 +0000 Kuru Zerdeçal Nasıl Kullanılır; Zerdeçal, zencefile benzeyen bir bitki türüdür. Kendine has kokusu, gülümseten rengi ve sayısız faydalarına rağmen henüz mutfaklarda hakettiği yeri alamayan Kuru Zerdeçal batıda çoğunlu Kuru Zerdeçal Nasıl Kullanılır; Zerdeçal, zencefile benzeyen bir bitki türüdür. Kendine has kokusu, gülümseten rengi ve sayısız faydalarına rağmen henüz mutfaklarda hakettiği yeri alamayan Kuru Zerdeçal batıda çoğunlukla baharat, Asya’da doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.Hindistan ve Çin’de uzun yıllardır tıpta sağlık maddesi ve boya olarak bilinip kullanılmaktadır. Zerdeçalın kullanımı çok çeşitlidir. İltihaplı yaralarda, mesane enfeksiyonu rahatsızlığında, akne tedavisinde, çeşitli kanser türlerinin önlenilmesine kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan kuru zerdeçal yemeklerle birlikte tüketilen bir baharattır. Zerdeçalı baharat olarak kullanılabileceği gibi eczanelerde kapsül halinde de bulunur. 

Kuru Zerdeçalın Yemeklerdeki Kullanım Şekli:

 • Sabah kahvaltısı için pişirdiğiniz omlete bir tutam zerdeçal eklenir. Çünkü rengi yumurtayla aynı renktedir ve güzel bir tadı vardır.
 • Kuru zerdeçalın tadı patates, karnabahar ve kök sebzelerine uygundur.
 • Pirince eklenen bir miktar kuru zerdeçal pilav yemeklerine hem renk verecek hem de yumuşak bir tat kazandıracaktır.
 • Bir kase sebze ya da tavuk çorbası zerdeçal ile beraber daha sağlıklı olur.
 • Süt, bal ve zerdeçalı ağır ağır kaynatarak içecek hazırlanabilir.
 • 1 ölçek toz zerdeçal ile 3 ölçü balı karıştırın. Soğuk algınlığı hastalığına yakalanma durumunda, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi ve iltihap rahatsızlığını azaltması için, her iki saatte bir bu karışımdan bir çay kaşığı yenilir.
 • 2 çay kaşığı toz zerdeçal 2 bardak suyun içerisine ilave edilir ve iyice karıştırılır. Ardından 1 yemek kaşığı bal, bir miktar limon suyu ve az miktarda kara biber ilave edilir.
 • Eşit miktarda kuru zerdeçal, kişniş ve kimyon bir tuzluğa koyulur, her şeyin üzerine serpilir.
 • Sağlıklı ve baharatlı bir başlangıç için sabah yiyeceğiniz pancake hamurunun içerisine bir miktar kuru zerdeçale, tarçın, karanfil ve kakule eklenir.
 • Smoothie’nin içerisine ilave edeceğiniz 1 çay kaşığı zerdeçal kişiye fayda sağlarken içeceğin tadını da pek fazla değiştirmeyecektir.
 • Yoğurdun içerisine bir miktar zerdeçal ekleyerek tat kazandırabilirsiniz.

Zerdeçalın Cilt Bakımı Ve Güzellikte Kullanımı;

 • Cilt rahatsızlığı ve tedavisinde kullanılır.
 • Harici kullanımda tüy dökücü özelliğinden dolayı kullanılır.
 • Kilo alıp verme, hamilelik gibi sebeplerle cildin dermis tabakasındaki yırtılmaların oluşturduğu çatlakları azaltmada.
 • Kırışıklıkları geciktirme özelliğinden.
 • Cildin rengini açmada .
 • Ciltteki renk farklılıklarını giderilmesinde,
 • Cildi parlatıp ve temizlemede
 • Evde hazırladığınız maskelere ve cilt temizleyicilerine eklenebilir.
 • Süt, bal, yoğurt ya da domates suyu ile karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz.
 • Cilt temizliğinde ve sivilce tedavisinde kullanılır.

 Zerdeçalın Sağlık İçin Kulanımı:

 • Doğal antibakteriyel bir maddedir o nedenle soğuk algınlıkları rahatsızlığı durumlarında kullanılır
 • Bazı çalışmalar neticesinde kuru zerdeçalın aktif maddesi kurkuminin Alzheimer tedavisinde etkili olduğunu bilinmektedir.
 • Kesikler ve yanmalarda dezenfekte olayında doğal antibakteriyel ve antiseptiktir.
 • Yapılan araştırmalarda bazı kanser türlerinin ve kanserli hücrelerin yayılmasını engellemede etkili olduğunu göstermektedir.
 • Lösemi riskini azaltıcı etkisi,
 • Alzheimer hastalığının gelişimini engelleme ve yavaşlatma amacı.
 • Ateş düşürücü etkisi,
 • Multiple seklerozun gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiştir.
 • Ağrı kesici
 • Kilo vermeye yardımcı ,
 • Karaciğeri temizliği için
 • Bağışıklık sistemini güçlendiricisi
 • Kireçlenme rahatsızlığı
 • Yüksek kolesterol hastalığı
 • Sindirim sistemi bozukluğu
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Obezite hastalığı
]]>
Yoğurt Zencefil Zerdeçal Tarçın https://www.zerdecal.net/yogurt-zencefil-zerdecal-tarcin.html Fri, 09 Nov 2018 19:58:24 +0000 Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın, göbek ve basen bölgesinden şikayetçi olanlar için kolayca fazlalıklarından kurtulmaktırlar. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü zayıflamaktan ziyade sağlık içinde faydalıdır. Kilo verme Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın, göbek ve basen bölgesinden şikayetçi olanlar için kolayca fazlalıklarından kurtulmaktırlar. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü zayıflamaktan ziyade sağlık içinde faydalıdır. Kilo vermek için hazırlanacak kür kısa sürede düzenli kullanıldığında işe yaramaktadır. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü en kısa sürede yağların verildiğini gözle göreceksiniz. Kısa sürede etkisini gösterdiği için mucize kür olarak adlandırılmaktadır. 

Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü nasıl yapılmalıdır

Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın küründe tüm malzemelerden eşit ölçülerde kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse 20 gram bütün malzemeler için yeterli olacaktır. 20 gram zencefil, 20 gram zerdeçal, 20 gram tarçını çam kavanoza alın. Kavanozun kapağını kapatın. Gece yatmadan önce iki saat önce bir kase ev yapımı yoğurtun içine kavanozda hazırladığımız karışımdan bir tatlı kaşığı alarak yoğurtla karıştıralım. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürünü tüketildikten sonra en az 5 - 6 bardak su içmek gerekmektedir. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü kullanıldığında egzersiz yapmak gerekmektedir. Bunun nedeni vücutta yağ yakımını daha çok hızlandırmaktadır. Bu karışım tüketildikten sonra ilk gün sabah bile etkisini göstermektedir. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürünün tat olarak güzel olmasada etkisini görünce tüketmek isteyeceksiniz. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürünü en fazla haftada iki defa kullanılmalıdır. İkiden fazla tüketilmesi takdirde vücut küre alıştığında yağ yakımını durdurmaktadır. Fazla tüketildiğinde yağ yakmadığı gibi yan etkilerini göstermektedir. Göbek ve basen bölgesi normal ölçülere dönene kadar haftada 1 defa tüketilmelidir. 


Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü yanı sıra nelere dikkat edilmesi gerekmektedir

Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü tüketildiğinde fazla yağı atmak için bol bol su tüketmek gerekmektedir. Aynı zamanda yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürü yapıldığında yememize dikkat edilmelidir. Üç beyazdan ve fastfood gıdalardan uzak durulmalıdır.

Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın kürünün faydaları nelerdir  
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Mide bulantısı önlemektedir.
 • Kolon ve yumurtalık kanserine iyi gelmektedir. Kanser tedavilerinde alternatif olarak da kullanılmaktadır.
 • Kan şekerini ve kolesterolü dengelemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Bayanlarda adet döneminde oluşan ağrıları hafifletmektedir. 
 • Diyabet hastalarına için de çok faydalıdır. 
 • Kan dolaşımını hızlandırmaktadır. 
 • Astım da iyi gelmektedir. 
 • Romatizmal ağrılarını hafifletir ve giderir.
 • Unutkanlığa karşı iyi gelir.
]]>
Zerdeçal Sivilce https://www.zerdecal.net/zerdecal-sivilce.html Fri, 09 Nov 2018 23:52:52 +0000 Zerdeçal sivilce; Son dönemlerde zerdeçalın cilde olan faydaları bilinmeye başladıkça bir çok maske ve uygulama yöntemi ortaya çıkmıştır. Özellikle zerdeçalın içerisinde bulunan antienflamutuar ve antioksidan maddeleri bu t Zerdeçal sivilce; Son dönemlerde zerdeçalın cilde olan faydaları bilinmeye başladıkça bir çok maske ve uygulama yöntemi ortaya çıkmıştır. Özellikle zerdeçalın içerisinde bulunan antienflamutuar ve antioksidan maddeleri bu tür cilt sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Ayrıca içeriğindeki iltihap kurutucu özelliği de cilt yüzeyinde oluşan sivilcelerin yok edilmesinde çok etkilidir. O nedenle sivilceler, akneler ve siyah noktalarda zerdeçal içerikli maskeler çok olumlu sonuçlar vermektedir. Zerdeçal sivilce, özellikle cilt yüzeyinde oluşan problemlerin giderilmesinde şifa bitki olarak halka arasında bilinen vede çok sık kullanılan zerdeçal genellikle toz halindeki formundan kullanılmaktadır. Birde zerdeçal gibi içeriğinde antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri bulunan bal ile karıştırılarak yapılan maskeler ile sivilce gibi cilt sorunları ortadan kaldırılabilmektedir. 

Zerdeçal sivilce için yapılacak maske malzemeleri;
 • Elma sirkesi,
 • Bir çorba kaşığı dolusu bal,
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal,
 • Su,
Zerdeçal sivilce yapılışı;

Öncelikle cildin tüm yabancı maddelerden temizlenmesi vede arındırılması gerekmektedir. Daha sonrasında tahriş etmeyecek şekilde yumuşak dokunuşlarla kuruladıktan sonra belirtilen miktarlarda ürünler derin bir kase içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra bir pamuk yardımı ile maske sivilce bulunan yerlere el değmeden vede bastırmadan sürülmelidir. Tüm sivilcelerin olduğu tere uygulanan maske yaklaşık olarak on beş yirmi dakika bekletildikten sonra bol ılık su ile iyice durulanmalıdır. Yüzünüzde beklemeden kaynaklı olarak kalan sarı bir leke görünümü olacaktır. Telaş etmenize gerek yoktur. Kısa zaman içerisinde bu görünüm kaybolacaktır. Her maske uygulaması sonrasında nemlendirici kullanmayı unutmayınız ve Zerdeçal sivilce maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz. 

Sağlıkla kalın. 
]]>
Öksürük İçin Zerdeçal https://www.zerdecal.net/oksuruk-icin-zerdecal.html Sat, 10 Nov 2018 03:43:54 +0000 Öksürük için Zerdeçal; Öksürük bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Genelikle boğazın yani üst solunum yolunun tahriş olması ve iltihaplanmasından kaynaklı olarak olabileceği gibi alt solunum yollarında yaşanabilecek p Öksürük için Zerdeçal; Öksürük bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Genelikle boğazın yani üst solunum yolunun tahriş olması ve iltihaplanmasından kaynaklı olarak olabileceği gibi alt solunum yollarında yaşanabilecek problemlerden de kaynaklı olabilmektedir. Kronik öksürük dediğimiz öksürük üç nedenden dolayı insanlarda görülmektedir. Bunlar astım, reflü ve burun arkasına akıntı şeklindedir. Kuru öksürük ise, yani balgam oluşmayan öksürük ise öksürük ilaçları ile tedavi edilebilmektedir. Öksürüğün en yaygın şekli balgamlı öksürüktür. Can sıkan ve çok rahatsızlık veren öksürük sigara kullananlarda biraz daha fazla olmasından ötürü birçok doğal tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Öksürüğün çok şiddetli durumlara ulaşması akciğerlere kadar zarar verme riski yaratır. O nedenlede eğer ki ciddi bir sağlık sorununuz yok ise belirttiğimiz durum öksürüklerde zerdeçal şifa bitkisi kullanılarak bu öksürüklerden kurtulabilirsiniz. 

Öksürük İçin Bal ve Zerdeçal, 

Zerdeçal bitkisi içerisindeki maddeler olan antioksidan ve antienflamatuardan dolayı öksürüğü giderici bir etkiye sahiptir. Özellikle kendisi gibi bal ve limon ile karıştırılarak tüketildiğinde çok etkili bir çözümdür. 

Zerdeçal Öksürük Kürü: 

Bal limon ve zerdeçal bir araya getirilerek yapılan kürler de bakteri ve virüslere karşı savunma mekanizması güçlenir. O yüzdende bu üçünün bulunduğu kürler özellikle kış aylarında oluşan ve üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklı meydana gelen öksürük rahatsızlıklarında tedavi edicidir. Zerdeçal bitki olarak hem yapraklarından hemde kökünden faydalanılan bir bitki olduğundan yine bu üç ürün ile yapılan kürler çay şeklinde yapılıp kullanıldığında oluşan yoğun öksürüğü iyileştirmektedir. 

Bir diğer önemli hususta zerdeçal bitkisinin yapraklarından direk yapılan çay kürleridir. Özellikle kuru öksürükten kurtulmada zerdeçalın etkisi çok büyüktür. Yarım bardak su içerisine bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ilave edilerek de kaynatılarak içilen çay öksürüğe iyi gelir. Dilerseniz içerisine balda ilave edebilirsiniz. Bu arada balın hakiki bal olması önemlidir. 

Sağlıkla kalın.
]]>
Zerdeçal Yoğurt https://www.zerdecal.net/zerdecal-yogurt.html Sat, 10 Nov 2018 10:24:37 +0000 Zerdeçal Yoğurt, Bu harika ikili bir araya geldiğinde birçok bayanın en büyük problemi olan basen ile göbek sorunundan kurtulabilmelerine yardımcı olan harika ikilidir. Yoğurt tek başına yendiğinde bile göbek kısmında ol Zerdeçal Yoğurt, Bu harika ikili bir araya geldiğinde birçok bayanın en büyük problemi olan basen ile göbek sorunundan kurtulabilmelerine yardımcı olan harika ikilidir. Yoğurt tek başına yendiğinde bile göbek kısmında oluşan istenmeyen yağların oldukça büyük bir miktarda erimesine yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Zencefilin ise yağ yakıcı özelliği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bütün bunlara ek olarak zerdeçalın ödem attıran mucizevi özelliği ile müthiş bir kür yapılır. Haftada en az iki defa yatmadan evvel yenilen bu harika karışımı deneyen herkes çok memnun kalmıştır. Birçok spor yapan ve kullanıcı kişi tarafından tavsiye edilen bu mucizevi karışımı yapmak ve uygulamak oldukça basittir. 

Zerdeçal Yoğurt Kullanımı

Eşit oranda zerdeçal ve yoğurt karışımını ilk önce bir kavanoz içinde iyice karıştırın. Bu şifalı bitkinin faydasını çok daha artırmak için içine tarçında ilave edebilirsiniz. Tarçın karışıma çok daha güzel tat katar. Bir su bardağı yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı zerdeçal ve tarçınlı karışımdan ilave ederek akşam yatmadan evvel yiyin. Yatana kadar da bir litre kadar su için sık, sık idrara çıkmanızı sağlayan ve yağ yakımını oldukça hızlandıran bu karışımı yemeden ilk önce on beş dakika kadar karın egzersizleri mutlaka yapın. Çünkü karın bölgelerini uyarmak ta yine yağ yakımını hızlandırır. Bütün bunlara ek olarak canınızın çektiği her şeyi yemeyerek sizi gün boyu tok tutma özelliğine sahip olan bu karışımın faydalarını artırmak ta yine sizin elinizdedir.  Yapmış olduğunuz zerdeçal ve yoğurtlu karışımın süresi en az iki hafta olduğundan dolayı rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız karışıma karşı bağışıklık kazanmanın önüne geçerek etkilerinin istediğiniz kiloya çok daha kolay bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Karışımın içinde bulunan oldukça güçlü bitkilerin yan etkilerinden de korunmanıza yardımcı olur. Zerdeçal ve yoğurtlu kürün içerisinde bulunan mucizevi lezzet yoğurt ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kemik erimesinin de önüne geçer. Özellikle de anne adayları ile emziren annelere bu karışımın içerisindeki bitkilere alerjisinin olup olmadığını kullanan kişinin daha önceden kesinlikle bilmesi oldukça önemli bir detaydır.
]]>
Yoğurt Kürü Zencefil Zerdeçal https://www.zerdecal.net/yogurt-kuru-zencefil-zerdecal.html Sat, 10 Nov 2018 20:02:36 +0000 Yoğurt Kürü Zencefil Zerdeçal: Göbek ve basen bölgesinde ki kilodan dolayı şikayetçi olanlar yoğurt, zencefil, zerdeçal ve tarçın ile kür hazırlayarak fazla olan kilolardan kolaylıkla kurtulunabilinir. Kür hazırlamak için Yoğurt Kürü Zencefil Zerdeçal: Göbek ve basen bölgesinde ki kilodan dolayı şikayetçi olanlar yoğurt, zencefil, zerdeçal ve tarçın ile kür hazırlayarak fazla olan kilolardan kolaylıkla kurtulunabilinir. Kür hazırlamak için her bir ürün zayıflamanın yanın da sağlık açısından daha bir çok yararı olması çok  önemlidir. Zayıflamak için hazırlanan kür çok büyük bir titizlikle yapılırsa bir hafta kadar kısa bir süre içinde yağların eridiği gözle görülür.Yağları eridiği bu şekilde fark edilir. Mucizevi bir kür olarak adlandırılan kür için bütün malzemelerden eşit olarak temin edilmelidir. Mesela her bir malzeme için gerek olan ölçü 15 gram yeterli olur. 15 gram zencefil, 15 gram zerdeçal ve 15 gram tarçın içi çukur olan bir cam kavanoza alınarak iyice karıştırılır. Kavanozun kapağı kapatılır, ve gece yatmadan 3 saat kadar önce 1 su bardağı ev de yapılmış yoğurdun içine hazırlanan o karışımdan 1 kahve kaşığı kadar konulur ve iyice karıştırılır sa homojen bir şekilde karıştırılır. Baharatlı yoğurt yendikten sonra yatana kadar en az 5 bardak kadar su içilir. yani 1 litre.

Yoğurt Kürü Zencefil Zerdeçal Faydaları,

Ev de yapılan bu karışım tüketilmeye başlanacağı gün en az 45 dakikalık düzenli bir şekilde yürüyüş yapmak gerekir. Ayrıca göbek ve basen de ki yağları eriten egzersizler düzenli bir şekilde devam edilmelidir. Bu şekilde vücut yağ yakımı için uyarılmış olacaktır. Karışımın tüketilmeye başlandığı birinci gün sabah kalkıldığı zaman göbeğin eridiğinin farkına varılacaktır. Yoğurt, zencefil, zerdeçal ve tarçın karışımının tadı hiç hoş olmasada sabah olduğunda sonuç fark edilecektir. Bu nedenle yağlardan kurtulmak için bu tadı hiç de hoş olmayan bu karışımı içmemiz gereklidir. Kür haftada ikiden fazla içmemek çok iyi olur. Çünkü fazla içildiğinde vücut belli bir süre sonra küre alışarak yağ eritmeyi durdurabilir. Zencefil deki etkin olan madde çok olduğu bilinir. Bu nedenle oldukça etkili bir bitki olduğu için fazla kullanıldığı zaman yarardan çok zarar vermesi gözlemlenmiştir. Bu sebeple bir an önce yağ eritmeyi  sağlamak için her gün karışımdan yenmemek çok daha sağlıklı yaşamak için çok iyi olur. Bu nedenle karışım bir işe yaramadığı gibi yan etkilere de neden olabilir. Fakat göbek bölgesi ve basenler vücuda göre çok daha kalınsa bu kısımlar normale bir hal alana kadar kür haftada 1 defa olmak üzere uygulanabilir.  Kür uygulandığında vücuttaki fazla yağın vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştırmak ve idrara çıkmak için çok fazla su tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca kür yapıldığı sürece yeme ve içmeye çok dikkat edilmelidir. Şekerli, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır.  
]]>
Zencefil Zerdeçal Çayı https://www.zerdecal.net/zencefil-zerdecal-cayi.html Sun, 11 Nov 2018 19:33:33 +0000 Zencefil Zerdeçal Çayı, Zencefil ve zerdeçal çayı özellikle bağırsakların çalışması hızlandırarak sindirim sistemine çok faydalı bir karışım çayı olarak bilinmektedir. Ayrıca zencefil zerdeçal çayı kilo verme Zencefil Zerdeçal Çayı, Zencefil ve zerdeçal çayı özellikle bağırsakların çalışması hızlandırarak sindirim sistemine çok faydalı bir karışım çayı olarak bilinmektedir. Ayrıca zencefil zerdeçal çayı kilo verme ve metabolizmayı çalıştırma gibi bir çok faydasının bulunduğu bilinmektedir. Zencefil zerdeçal çayı kişinin iştahını keserek vücudun tatlı isteğini de azaltıyor. Şimdi sizlere zencefil ve zerdeçal çayı nasıl yapılır ve gereken malzemelerden bahsedeyim.

Zencefil Zerdeçal Çayı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 3 Adet Taze zencefil
 • 1 Yemek kaşığı zerdeçal
 • 1 Çay kaşığı toz tarçın
 • 1 Su bardağı sıcak su
 • 1 Çay kaşığı karabiber
Zencefil Zerdeçal Çayı Yapılışı

Öncelikle hazırlanan zencefil ve zerdeçal bir rende yardımı ile iyice rendelenir. Daha sonra zencefil ve zerdeçal çayı için hazırlanmış olan kaynar su içerisine rendelenen zencefil, zerdeçal ve karabiber ilave edilir. Ve  kısık ateş üzerinde yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Çay gibi demlenir. Daha sonra kaynatılan zencefil zerdeçal çayı içerisine tarçınıda atarak sıcak şekilde tüketin.
]]>
Taze Zerdeçal https://www.zerdecal.net/taze-zerdecal.html Mon, 12 Nov 2018 18:19:30 +0000 Taze Zerdeçal; Zencefil ile yakınlığı bulunan ve bazı yerlerde Hint safranı şeklinde de bilinen zerdeçal güney Hindistan ve Endonezya'dan gelen bir sebze türüdür. Kahverengi kabuğu bulunan zerdeçalın kabuğunun alt kısmın Taze Zerdeçal; Zencefil ile yakınlığı bulunan ve bazı yerlerde Hint safranı şeklinde de bilinen zerdeçal güney Hindistan ve Endonezya'dan gelen bir sebze türüdür. Kahverengi kabuğu bulunan zerdeçalın kabuğunun alt kısmında koyu turuncu, etli bir bölümü bulunmaktadır. Safranı anımsatan bir rengi bulunan zerdeçal baharat olarak kullanıldığı zaman oldukça etkili antioksidan etkisi bulunmaktadır. Taze zerdeçal senenin 12 ayı boyunca Tayland'dan ülkemize gelmektedir.

Taze Zerdeçal Vitamin Değerleri; 

Taze zerdeçal C ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bununla beraber lif, demir, manganez, potasyum, magnezyum ve fosfor bakımından oldukça önemli olan bir kaynaktır.

Taze Zerdeçal Yararları; 

İçeriğinde antioksidan etkisi bulunması sayesinde kansere oluşmasına karşı doğal koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kolesterolü düşürmede, mideyi kuvvetlendirmede, karaciğer hastalıklarına karşı, gaz ve idrar söktürmede, soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye karşı iyi gelir.

Taze Zerdeçal Saklama Koşulları ve Kullanımı; 

Taze zerdeçal serin ve kuru olan bir yerde bir kaç hafta kadar saklanabilir. Taze zerdeçal salatalarda, pilavlarda ve et yemeklerinde yemeğin tadını ve sosunun kıvamını daha iyi bir duruma getirmek ve yemeğe sarı bir renk vermek için kullanılabilir. Zerdeçal, sosundan Hint yemeklerinde, yahni, türlü şeklindeki Türk yemeklerinde, erişte ve makarna şeklindeki bütün mutfakların yemeklerinde kullanılabilir. Balık çorbası, söğüş ve farklı sebze yemeklerine çeşni şeklinde katılır. Zerdeçal balla karıştırılarak yemeklere konulabilir. Çay şeklinde de kullanılır. Asya ülkelerinde, özellikle Japonya'da çay şeklinde kullanımı oldukça yaygındır.

Taze Zerdeçal Taze Zerdeçal Hakkında Bilinmesi Gerekenler; 

Zerdeçalın öbür adlarının zerde çöp, safran kökü, sarı boya, zerde çav, Hint safranıdır. İlk olarak Hindistan'da boya şeklinde kullanılmaya başlanılmış ve vermiş olduğu sarı renkten dolayı boya elde etmek maksatlı kullanılır. Eskiden turnusol kağıdı kullanmak yerine zerdeçal tercih edilirdi. Köri tozunun temellerinden biride zerdeçal dır. Zerdeçalın, zeytinyağı, karabiber ve pul biber ile birlikte yenildiği zaman emilimi oldukça fazla olmaktadır.

Çin tıbbında depresyon tedavisinde doğal olarak kullanılır. Zerdeçal kokusunun iştah azaltır ve kilo kontrolüne karşı yardımcı olur. Taze zerdeçal yüksek oranda antioksidan içerir. Etkisi E ve C vitaminlerinden daha kuvvetlidir. Böylelikle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Zerdeçalın etken olan maddesinin, biyolojik olarak zerdeçal ile aktiflik kazandıran curcumin molekülü olmaktadır ve zerdeçalın %30'luk kısmı  curcumin den meydana gelmektedir. 

Bu sebepten dolayı zerdeçal curcuminin her türlü kanser hastalıkları, diyabet ve enfeksiyon hastalıklarına karşı 100'den fazla hastalığa karşı iyi gelir. Karnabahar ile tüketildiği vakit prostat kanserinin önüne geçtiği ve mevcut olan prostat kanserinin büyümesini ve durdurmasına yardımcı olduğunu ve kanserli olan hücrelerin yayılmasına karşı yardımcı olmaktadır. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır. Doğal olarak kullanılan ağrı kesici ve kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltır. Cilt yenilenmesine karşı yardımcı olur ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

]]>
Zerdeçal Cilt Maskesi https://www.zerdecal.net/zerdecal-cilt-maskesi.html Tue, 13 Nov 2018 01:32:54 +0000 Zerdeçal Yüz Maskesi: Zerdeçal soğuk algınlığına vücuda  faydalı olduğu kadar aynı zamanda cilt açısındanda çok faydalı bir şifalı bitkidir. Evde yada güzellik merkezlerin de doğal maskeler çok fazla kullanılmaktad Zerdeçal Yüz Maskesi: Zerdeçal soğuk algınlığına vücuda  faydalı olduğu kadar aynı zamanda cilt açısındanda çok faydalı bir şifalı bitkidir. Evde yada güzellik merkezlerin de doğal maskeler çok fazla kullanılmaktadır. Doğal maske olan zerdeçal cilde parlaklık vericidir. Ciltteki iltihap ve sivilcelere  karşı iyileştirici ve önleyici özellik gösterir.  Kış mevsiminde yüzü soğuk rüzgardan  korur. Yüzdeki kuruluğu yok eder nem  oranını dengeler.  Zerdeçalın içinde bulundurduğu kalsiyum sayesinde cildin en üst tabakasını düzenler  yüzdeki solgunluğu yok eder.  İçerisindeki  C vitamin sayesinde kolajen oluşmasına yardımcı olur. Cildin elastikiyetini koruyacaktır. B6 vitamini ile hücrelerin sağlıklı şekilde oluşmasına katkı sağlar.  İçinde bulunan Potasyum sayesinde nemin cilde işlemesini ve kuru cildin nemlendirilmesine yardımcı olacaktır.  Zerdeçal orta yaş grubu içinde çok faydalıdır. İçinde bulunan bol Magnezyum sayesinde yaşlanma karşıtı etki göstererek cildin ışıldamasını sağlamaktadır.  Zerdeçal cildin ihtiyacı olan nemi ve vitaminleri sağlamakta çok önemli ve başarılıdır.  Bu yüzden zerdeçal maskesi  solmuş, kurumuş ciltlere maskeyi uygulamak için çok  faydalıdır. 

 

Zerdeçal Yüz Maskesi Malzemeler:   1-5 çay kaşığı zerdeçal tozu. 

 • 2 çay kaşığı süt koyunuz.
 • 2 çay kaşığı bal koyunuz.
 • 2 yemek kaşığı avokado koyunuz.
 • 1 çay kaşığı limon suyu.

Zerdeçal Yüz Maske Hazırlanışı:  

Yumuşak yüz temizleyici ile makyajınızı  dışarıdan gelen kötü etmenleri yüzünüzden temizlediğine emin olun.  Yüzünüzü ılık suyla yıkayınız. Yada yüzünüzü buharda bekleterek gözeneklerin açılmasını sağlayınız. Daha sonra temiz ve yumuşak bir havluyla yüzünüze çok bastırmadan kurulayınız. Küçük bir kap içerisine zerdeçal, süt ve balı koyup karıştırınız. Temiz parmak uçlarınız ile hazırladığınız karışımı yüzünüze ince şekilde iyice yayın cildinize.  10-15 dakika cildinizin üzerinde bekletiniz.  Maskenin yüzünüzde kurumasına izin verin. Kuruduktan sonra ılık bir suyla cildinizi temizleyiniz.  Yıkadıktan sonra cildinizde zerdeçal yüzünüzde sarı bir görüntü bırakmış olabilir. Endişe etmeyin bu konuda.  Kısa süre sonra ciltteki sarılık gidecektir.  Bazı kişilerde zerdeçala karşı alerjisi olabiliyor denemek için küçük bir yerinize uygulayıp görebilirsiniz. Soluk cilt için 4 kaşık zerdeçal, 1 yemek kaşığı avokado, 2 yemek kaşığı limon ile karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz.  Zerdeçal soluk ciltleri canlandırma konusunda çok etkili bir maskedir.  Bu maskeyi hafta bir kez uygulayınız.  Cilt görünümünü güzelleştirir ve pürüzsüz hale getirecektir.. Hindistan da bayanlar düğünden önce bu maskeyi uygulamaktadırlar. Pigmentasyonu azaltarak cildin tonunu korumaktadır.  Zerdaçal yüz maskesi yaparken giysinize de dikkat ediniz toz olduğu için bulaşır ve kumaştan zor çıkacaktır.  

İyi Günler.

]]>
Zerdeçal Tozu https://www.zerdecal.net/zerdecal-tozu.html Tue, 13 Nov 2018 10:42:59 +0000 Zerdeçal tozu: Zerdeçal bitkisinden elde edilen zerdeçal tozu lezzeti bir yana vücuda sağladığı fayda ile bilinmektedir. Çeşitli hastalıkların vücutta oluşma riskini azaltan veya var olan hastalığın şifası için kullanılan Zerdeçal tozu: Zerdeçal bitkisinden elde edilen zerdeçal tozu lezzeti bir yana vücuda sağladığı fayda ile bilinmektedir. Çeşitli hastalıkların vücutta oluşma riskini azaltan veya var olan hastalığın şifası için kullanılan zerdeçal bitkisi toz haline getirilip kullanılmaktadır. Zerdeçal tozu tıpta da uzun süredir kullanılmaktadır.

Zerdeçal tozunun faydaları:
 • Zerdeçal tozu kişide kanser oluşumu riskini azaltmaktadır. Kişide var olan bir kanser var ise akla doğal yollardan tedavide ilk gelen zerdeçaldır. Zerdeçal tozu kanserli hücreleri vücutta yok ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleme özelliğine sahiptir. Zerdeçal tozu özellikle prostat kanserine, kolon kanserine ve meme kanserlerine karşı doğal yöntemlerle etkili sonuçlar elde edilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Zerdeçal tozu kişide bulunan romatizma ağrılarını gidermektedir. Zerdeçal tozu anti enflamatuar özellikleri ile osteoarterit ve romatoid arterit sorunlarını giderebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenlerden dolayı hafif eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve vücutta iltihaplanma oluşumlarını engellemektedir. Ayrıca zerdeçal tozunda bulunan antioksidan sayesinde vücutta hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok etmektedir. 
 • Zerdeçal tozu orta düzeydeki diyabet sorunlarını da gidermektedir. İnsülin görevi gördüğü için kan şekerini dengede tutarak kişiye sağlıklı kan şekeri seviyesinde tutar. Ayrıca tip 2 diyabetinin kişide başlayabilme riskini düşürmektedir.
 • Yapılan araştırmalar zerdeçal tozunun kolesterole iyi geldiğini ortaya koymuştur. Zerdeçal tozu kolesterolü dengeleyerek normal seviyede seyretmesine fayda sağlamaktadır.
 • Zerdeçal tozu bağışıklık sistemini güçlendiren ve direnç kazandıran lipopolisakarit içermektedir. Bu madde vücutta bakterilere, iltihaplara, soğuk algınlıkları, grip, ve diğer hastalıklara karşı kişiyi korumaktadır.
 • Zerdeçal tozu sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Özellikle safra kesesine oldukça faydalıdır. Kişide şişkinlik ve gaz sorunlarını giderir. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına fayda sağlamaktadır.
 • Zerdeçal tozu karaciğer sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine zerdeçal tozu yardımcı olmaktadır.
Zerdeçal tozu kullanımı: 
 • Zerdeçalı bal ile karıştırıp günde 1 yemek kaşığı tüketebilirsiniz.
 • Zerdeçal toz halinde iken yemeklere baharat gibi kullanabilirsiniz.böylece yemeklerinize hem lezzet katmış olursunuz hemde sağlığını da sayda sağlamış olursunuz.
 • Zerdeçal tozu kapsül haline getirilmiş ise günde 1 veya 2 tablet kullanabilirsiniz.
 • Zerdeçal pilavlarda, kırmızı etlerde, söğüş de, salatalarda kullanılabilir.
 • Zerdeçal çayı yapabilir özellikle kış aylarında içebilirsiniz.
]]>
Zerdeçal Zararları https://www.zerdecal.net/zerdecal-zararlari.html Tue, 13 Nov 2018 17:48:54 +0000 Zerdeçal Zararları, Zencefilgiller ailesinde yeralan ve anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal yemeklere tat katmakta kullanılan baharatlardan birisidir. Zerdeçalın sarı renkli ve sivri yaprakları belirgin fiziksel özellikleri aras Zerdeçal Zararları, Zencefilgiller ailesinde yeralan ve anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal yemeklere tat katmakta kullanılan baharatlardan birisidir. Zerdeçalın sarı renkli ve sivri yaprakları belirgin fiziksel özellikleri arasında sayılabilir. Yemeklere tat katmak için kullanılan bir baharat olmasının yanı sıra kumaşlara renk vermek için de kullanılır. Yüzyıllardır sağlık ve şifa kaynağı olarak kullanılan zerdeçal; mineraller, vitaminler bakımından oldukça zengin bir baharattır. Meme, prostat, kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser hastalığına ve farklı hastalıklara şifa kaynağı olarak bilinir, kanserli hücrelerin büyümesini, üremesini ve yayılmasını engeller. Alzheimer tedavisinde ve ciltte oluşan lekelerin tedavisinde kullanılabilir. Ancak zerdeçal bütün bu faydalarının, şifa kaynağı olmasının yanı sıra aşırı kullanılması, yanlış kullanılması halinde ve bazı bünyelerde yan etkiler göstererek istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. İşte zerdeçalın bu istenmeyen zararlarından bazılarını şunlardır;

Zerdeçalın Zararları 
 • Zerdeçal aşırı ve yanlış kullanıldığında bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıyla sonuçlanabilecek birtakım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir ancak zerdeçalın doğru şekilde ve miktarda bilinçli bir şekilde tüketilmesi halinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu sebeple zerdeçal bilinçli bir şekilde kullanılmalı, kullanmaya karar vermeden önce nasıl kullanılması gerektiği araştırılmalı, gerekiyorsa daha önce kullanan birinden bilgi alarak kullanılmalı. 
 • Zerdeçal doğru miktarda ve yöntemle kullanılsa bile baharatlara karşı alerjisi olan bazı hassas bünyelerde kramp ve gaz ağrılarına sebebiyet verebilir dolayısıyla baharatlara alerjisi olan kişilerin zerdeçal kullanımında daha dikkatli davranmaları gerekir. 
 • Zerdeçal aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi halinde kalp çarpıntısına neden olabilir. 
 • Zerdeçalın kan inceltici özelliği vardır dolayısıyla kanama sorunu olan kişilerin zerdeçal tüketmekten kaçınması gerekir. Zerdeçalın kan inceltici özelliği sebebiyle operasyon geçirecek olan kişilerin operasyon öncesinde ve operasyon geçirmiş hastaların da operasyondan sonra bir müddet zerdeçal tüketmemeleri gerekir. 
 • Karaciğer problemleri olan kişilerin zerdeçal kullanmadan önce mutlaka doktorlarına başvurup doktorun görüşleri doğrultusunda hareket etmeleri gerekir. 
 • Zerdeçal şeker hastaları için faydalı bir baharat olmakla beraber kullanım miktarına dikkat edilmeli, ne kadar tüketilmesi gerektiği iyi ayarlanmalıdır. 
 • Aşırı zerdeçal kullanımı, kan hücrelerinde hasara yol açabileceği için aşırıya kaçmadan kullanılmalıdır. 
 • Kan inceltici özelliği nedeniyle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ile beraber kullanılmamalıdır. 
]]>
Zerdeçal Nasıl Kullanılır https://www.zerdecal.net/zerdecal-nasil-kullanilir.html Tue, 13 Nov 2018 18:54:38 +0000 Zerdeçal Nasıl Kullanılır, Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak bilinen zerdeçal, zencefilgiller ailesinden bir bitkiden elde edilen bir baharattır. Anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal; kanser, yaraların hızlı iyileşmesi, ci Zerdeçal Nasıl Kullanılır, Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak bilinen zerdeçal, zencefilgiller ailesinden bir bitkiden elde edilen bir baharattır. Anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal; kanser, yaraların hızlı iyileşmesi, cilt bakımı, sindirim sistemi sorunları ve daha bir çok rahatsızlığın tedavisinde faydalanılan bir baharattır. İşte yüzyıllardır şifa kaynağı olarak tüketilen zerdeçal genellikle yemeklerle beraber tüketilir. Zerdeçalı yemeklerde baharat olarak kullanarak tüketebilecegimiz gibi eczanelerde kapsül halinde de alarak kullanabiliriz. Zerdeçal yemeklerde kullanılmak istendiğinde bir çay kaşığı zerdeçal ılık suya, süte veya yoğurda katılarak tüketilebilir. 

Zerdeçal Nasıl Kullanılır
 • Eğer zerdeçal evde ilk kez kullanılmaya başlanacak ise yumurtaya katılarak omlet içine katmak, zerdeçalın rengi ve fiziksel özellikleri itibariyle yumurtaya benzemesi sebebiyle iyi bir başlangıç olabilir. Böylelikle ilk defa zerdeçal kullanılacak olan evde zerdeçal kullanımına anlaşılması açısından iyi bir ilk adım olabilir. 
 • Zerdeçalın tadı karnabahar, patates ve kök sebzeleri ile birlikte hoş bir uyum sağlar dolayısıyla bu tür sebzelerle beraber kullanılarak tüketilebilir. 
 • Pilav yapımında pirince bir miktar zerdeçal katılarak pilava hem renk verilir hem de yumuşak bir tat elde edilebilir. 
 • Zerdeçalı tavuk veya sebze çorbası ile beraber tüketerek de leziz bir karışım elde edebilirsiniz. 
 • Bal, süt ve zerdeçal ağır ağır kaynatılarak farklı ve hoş bir içecek elde edilebilir. 
 • Soğuk algınlığına yakalanacağını hissettiğiniz zamanlarda bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirilmesi ve vücuttaki iltihabı atması için bir ölçek zerdeçal ve üç ölçek balı karıştırarak bir karışım elde edebilir ve bu karışımı her iki saatte, bir çay kaşığı içerek tüketebilirsiniz. 
 • İki bardak suyun içerisine iki çay kaşığı toz zerdeçal attıktan sonra karıştırın. Ardından bu karışımı bir yemek kaşığı bal, bir miktar limon ve az miktar karabiber ilave edin, hazırlamış olduğunuz çayı belirli aralıklarla tüketebilirsiniz. 
 • Aynı miktarlarda zerdeçal, kişniş ve kimyonu tuzluğun içine koyun ve her şeyin üzerine serperek tüketin.
 • Sabahları daha sağlıklı bir başlangıç için hazırlayacağınız pankek hamurunun içine bir miktar zerdeçal, karanfil kakule ve tarçın ekleyebilirsiniz. 
 • Yoğurdun içerisine bir miktar zerdeçal ekleyerek afiyet ile tüketebilirsiniz. 
Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılabilir
 • Zerdeçal anavatanı Hindistan olmasından da anlaşılacağı üzere Hint yemeklerinin çoğunda kullanılabilir. 
 • Safran kullanılan yemeklerde safran yerine zerdeçal kullanılabilir. 
 • Evde hazırlanan peynir ve sürmelik yağda renk vermesi için kullanılabilir. 
 • Sulu et yemeklerinde ve sebze yemeklerinde zerdeçal yemeğe katılarak kullanılabilir. 
 • Balık çorbası ve sebze çorbasında da az bir miktar zerdeçal kullanılmasında sakınca yoktur. 
Güçlü bir baharat olan zerdeçal, yemeklere katılırken tadına baka baka, yavaş yavaş konulmalıdır ayrıca çıkarması zor sarı bir rengi olan zerdeçalı kullanırken parmaklara renginin bulaşmaması için özen gösterilmelidir. 
]]>
Zencefil Tarçın Zerdeçal https://www.zerdecal.net/zencefil-tarcin-zerdecal.html Wed, 14 Nov 2018 01:44:17 +0000 Zencefil, Tarçın, Zerdeçal; Üç bitkide baharatlı bitkilerden olup hepside tek başına çok faydalı bitkilerdir. Üçünün bir arada kullanılması ise özellikle basen ve göbek kısımlarındaki kilolardan rahatsız olanlar içini ö Zencefil, Tarçın, Zerdeçal; Üç bitkide baharatlı bitkilerden olup hepside tek başına çok faydalı bitkilerdir. Üçünün bir arada kullanılması ise özellikle basen ve göbek kısımlarındaki kilolardan rahatsız olanlar içini önemli bir doğal yöntemidir. Bu üç baharatın bir arada kullanılabilmesi için gerekli olan bir diğer ürün ise yoğurttur. Bu kürün hazırlanmasında ve istenen bölgede uygulanmasında yani sürülebilmesinde yoğurt önemli bir faktördür. Ayrıca yoğurdun içerisinde bulunan maddelerde fazla kiloların atımında etkili bir üründür. Kür için hazırlanacak her ürün zayıflama özelliğinin yanı sıra sağlık açısından da önemli bir öneme sahiptir. Basen ve göbek bölgelerindeki fazla kilolar için hazırlanacak kür özenle ve titizlik içerisinde hazırlandığında bir hafta gibi kısa bir sürede etkilerini göstermeye başlar. Fazlalık bulunan bölgelerinizde yağların eridiğini çıplak göz ile rahatlıkla bu bir hafta içerisinde fark eder hale gelirsiniz. 

Zencefil Tarçın Zerdeçal Mucize Kür,

Mucize kür olarak bilinen bu kür için gereken tüm malzemeler eşit miktarda temin edilmelidir. Her malzemeden on beş gram temin edilmesi gerekir ki istenilen sonuç bir hafta içerisinde karşımıza çıksın. On beş gram ayarlanan ve hazır hale getirilen tarçın, zerdeçal ve zencefil bir kavanoz içerisine konularak karıştırılmalıdır. Daha sonra kavanozun kapağı kapatılır. Üç saat sonra yatmadan önce kavanoz içerisindeki karışımdan bir tatlı kaşığı kadar alınarak bir kase içerisine konularak içerisine bir su bardağı yoğurt eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım tüketildikten sonra yatana kadar beş bardak su içilmelidir. Karışımın tüketilme işlemi başladığı gün kişinin kırk beş dakika kadar öncesinde yürüyüş yapması gerekir. Ayrıca göbek ve basen eriten egzersizlerde atlanmadan karışımın kullanıldığı süre boyunca düzenli olarak yapılmaya devam edilmelidir. Kürün kullanılmasına başlandıktan sonra kullanımının hafta iki kereden fazla yapılmaması önemlidir. Çünkü fazla tüketildiğinde vücut küre alışkanlık göstereceğinden etkisini kaybederek yağ yakımını durdurmaktadır. Ayrıca kürde kullanılan zencefil her ne kadar yararlı bir bitki olsa da fazla tüketildiğinde yarardan çok zarara uğratabilmektedir. Basen ve göbek bölgesindeki yoğun yağlanma dercesine göre kür hafta bir defada kullanılabilir. 

Kürün kullanımı insanlarda vücut içerisinde sabitleşen yağ yakımını hızlandırması açısından önemli olsa da buradaki asıl amaç bol su tüketimi ile idrara çıkılması sağlanarak yağların yakılmasıdır. Bunun dışında kür kullanımı yapılırken şeker un ve tuzlu gıdalardan uzak duran bir rejimde yapılmalıdır. 

Zencefil, Tarçın ve Zerdeçalın Faydaları;
 • Kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur.
 • Cilt sağlığı için çok iyi bir besin kaynağıdır.
 • Sindirim sistemini çalıştırır.
 • Diyabet hastalığına iyi gelir.
 • Hipertansiyona iyi gelir.
 • Osteoproza karşı iyi gelir.
 • Kolon kanserine karşı mutlaka tüketilmelidir.
 • Vücutta oluşabilecek enfeksiyonların iyileşmesine iyi gelir.
 • Hepsinin içeriğinde vücuda yararlı mineral ve vitaminler vardır.
Zencefil, Tarçın ve Zerdeçalın insan vücuduna yararları saymakla bitmez. Her insanın belirli dönem ve zamanlarda genel sağlık açısından bile mutlaka tüketmesi gereken bu besinler beden sağlığı dengeli bir şekilde devam ettirebilmek için gereklidir. Sağlıkla kalın.
]]>
Zerdeçal Suyu https://www.zerdecal.net/zerdecal-suyu.html Wed, 14 Nov 2018 20:54:41 +0000 Zerdeçal Suyu, zerdeçal mucizevi bir bitkidir. Özellikle antioksidan özelliği ve yaşlanmayı geciktirici etkisi en bilinen faydalarındandır. Zerdeçal suyunu özellikle sabah aç karnına tüketmeniz gerekir. Zerdeçal ö Zerdeçal Suyu, zerdeçal mucizevi bir bitkidir. Özellikle antioksidan özelliği ve yaşlanmayı geciktirici etkisi en bilinen faydalarındandır. Zerdeçal suyunu özellikle sabah aç karnına tüketmeniz gerekir. Zerdeçal özellikle su ile karıştırıldığında içeriğindeki curcumin isimli madde açığa çıkmaktadır. Zerdeçal suyu bağışıklık sistemini güçlendirerek başta kanser olmak üzere bir çok farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.  

Zerdeçal suyu nasıl hazırlanmalıdır

Zerdeçal suyunu hazırlamak çok pratiktir. Sizi hiç uğraştırmadan hazırlayacağınız tarifle şifaya ulaşabilirsiniz. Ilık haldeki bir bardak suya, 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı toz karabiber atarak iyice karıştırılması yeterlidir. Hazırladıktan hemen sonra tüketilmesi önerilir. Zerdeçal suyunun ph seviyesi maksimum düzeydedir. Düzenli olarak zerdeçal suyu tükettiğinizde vücudunuzu alkali hale getirmiş olursunuz. Kullanmaya başladıktan sonraki bir kaç hafta içinde kendinizde ki olumlu değişiklikleri hemen hissetmeye başlayabilirsiniz. Halsizliğiniz ve bitkinliğiniz varsa olumlu yönde etkilenirsiniz.   

Zerdeçal suyu tüketmenin sağlığa faydaları,

 • Kalp sağlığı için bulunmaz bir nimettir. Kan damarlarında bulunan plakları yok eder.
 • Diyabet tedavisinde yardımcı bir bitkisel tedavidir.
 • Zerdeçal suyu yüksek derece de alkalidir.
 • Antiinflamatuar özelliği ile iltihaplar ile savaşarak vücudu korur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde hücreleri korur ve güçlü bir kanser savaşçısıdır. Özellikle kolon kanserlerinde çok ciddi olumlu etkileri vardır. Tümörlü hücrelerin üremesini engelleyerek, vücuda alınan toksik maddeleri azaltır. 
 • Sindirim sitemini düzenleyici etkisi vardır.
 • Safra kesesinin fonksiyonlarını iyileştirerek karaciğeri zararlı toksinlerden arındırır. Safta kesesi iltihabını önlemektedir.
 • Zerdeçal suyu vücutta iltihaba sebebiyet veren kimyasalları engellemektedir.
 • Vücutta biriken zehirli maddeleri atmaya yardım eder.
 • Alzheimer hastalığını önleyicidir.
 • Gözlerdeki katarakt oluşumunu önleyicidir.
 • Kansızlığı giderir ve kolesterolü çok çabuk düşürür.  
 • Sarılık tedavisinde etkilidir.
 • Böbrekler de taş oluşumunu engeller, idrar yolu hastalıklarında etkilidir.

Zerdeçal suyunu kullanırken midede gastrit sorunu olanlar mutlaka doktorları ile görüşmeli ve doktor tavsiyesi almalıdırlar. 

]]>
Zerdeçal Kürü https://www.zerdecal.net/zerdecal-kuru.html Wed, 14 Nov 2018 23:23:02 +0000 Zerdeçal kürü, Zerdeçal, ana vatanı Doğu Hindistan olan Türkiye'de yetiştirilmeyen, zencefilgiller familyasında boyuna uzayan çok ömürlü bir baharat türüdür. Bitkinin kökleri sökülerek çıkarılır. Zerdeçalın aktif ma Zerdeçal kürü, Zerdeçal, ana vatanı Doğu Hindistan olan Türkiye'de yetiştirilmeyen, zencefilgiller familyasında boyuna uzayan çok ömürlü bir baharat türüdür. Bitkinin kökleri sökülerek çıkarılır. Zerdeçalın aktif maddesi curcumidir. Zerdeçal aynı zamanda antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Bu yüzden yemeklerde, içeceklerde, hastalıkların tedavisinde, yüz maskelerinde ve saçların temizliği ve bakımında kullanılır. Zerdeçaldan çok değişik kürler elde edilmektedir. Bunlar arasında zayıflamak için yoğurt,tarçın, zencefil, zerdeçal karıştırılarak elde edilen etkili bir kür yöntemidir. Saça bakım sağlanması için kullanılan kürlerde vardır. Örneğin zerdeçal ile zeytinyağı karıştırılarak saça uygulanır daha sonra ılık su ile saçları yıkayarak kepeğin oluşmamasını sağlanır. Bunlar gibi günümüzde zerdeçalın da içinde bulunduğu birçok kür vardır.

Zerdeçal ile yapılan kürlerin özellikleri nelerdir

 • Zayıflamak için yapılan tarçın, yoğurt, zencefil, zerdeçal kürünün vücuttaki yağları yaktığını ve vücudun dengesini sağlamaya yardımcı olduğu bilinir.
 • Saça uygulanan kür ise, saçı kepeklerden arındırır. Saça parlaklık verir ve saça gerekli olan mineralleri zencefil yardımı ile sağlamış olursunuz.
 • Yüzünüze uyguladığınız zerdeçal kürü ise, yüzümüzün aşırı yağlanmasını engelleyerek ciltte bulunan siyah noktalarında temizlenmesini sağlar.

Zerdeçalın yemeklerde ve içeceklerde rahatlıkla tüketebiliriz. Zerdeçal kürü kullanacağınız da vücutta bir hastalık, rahatsızlık varsa bunlara dikkat ederek kullanabiliriz. Hamile bayanlarda, normal yada sezeryan ile olan doğumlarda, emziren annelerde, bazı kanser hastalıklarında, Kalp rahatsızlıklarında kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız ve onun uygun gördüğü şekilde kullanmamız en doğrusu olacaktır. Zerdeçal kürünün enfeksiyon üzerinde etkisi araştırılırken zerdeçalda bulunan lekotiren, prostaglandins, tümör, Nekroz edici faktörler iltihabı oluşturan maddelerin ortaya çıkışını geciktirir. Zerdeçal ve bal ile bir kür oluşturulduğunda solunum yolu enfeksiyonları, astım, bronşit, sinüzit rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir.

Zerdeçal kürünün belli bitkilerle karışımında olduğu gibi tek başına kullandığınızda da katarakt oluşumu, karaciğer hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etkisi vardır. Zerdeçalde bulunan antioksidanlar ve antienflamatuarların etkisi ile alzaheimer hastalığını en aza indirir. Ayrıca Beta amiloid plakaların gelişimini yavaşlattığı da araştırmalarla ortaya konulmuştur. Aslında zerdeçal diğer baharat türleriyle bir kür yapıldığı zaman vücutta bulunan birçok enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlar. Bir nevi vücuttaki mikropları temizleme görevi yapan ve hastalığın oluşmasına neden olanları tespit eden ve ortadan kaldırmak gibi görevleri vardır. Zerdeçal kürünün bu ve buna benzer birçok etkileri mevcuttur.

]]>
Toz Zerdeçal https://www.zerdecal.net/toz-zerdecal.html Thu, 15 Nov 2018 01:47:06 +0000 Toz zerdeçal, zerdeçal zencefilgiller familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Uzunluğu ortalama bir metre civarındadır. Yaprakları 50-80 cm uzunluğunda koyu yeşil, sarı renkte üç taç yapraktan meydana gelen bir bitkidir. Ayr Toz zerdeçal, zerdeçal zencefilgiller familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Uzunluğu ortalama bir metre civarındadır. Yaprakları 50-80 cm uzunluğunda koyu yeşil, sarı renkte üç taç yapraktan meydana gelen bir bitkidir. Ayrıca zerdeçal Türkiye şartlarında yetişmediği gibi bulunmasıda bir o kadar kolay bir bitki türüdür. Zerdeçal doğada bulunan en güçlü ve şifalı bitkilerden birindir. 

Zerdeçal Güney Asya'da yetişen ve Ortadoğu mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Ayrıca zerdeçal Hindistanda sarı renginden dolayı boya olarakta kullanılmaktadır. Bileşimindeki aktif madde curcumindir. Zerdeçal sağlık açısından birçok hastalığa iyi gelmektedir. İster toz halinde ister kapsül olarak tüketilir. Hatta zerdeçal Güney Asya'da yanıklar, kesikler ve morluklar için sıkça kullanılan bir bitkidir. Zerdeçal bitkisi kökünden sökülerek çıkartılıp yıkanır. Yaklaşık olarak yarım saat kadar haşlandıktan sonra güneşe serilerek kurutulur. Daha sonra elde veya makinada öğütlerek toz haline getirilir. Toz haline getirilen zerdeçal ister mutfakta ister sağlık alanında rahatlıkla kullanılabilir.  

Toz zerdeça kullanıldığı yerler: Toz zerdeçal turşularda, çorbalarda, bazı hamur işlerinde kullanılır. Ayrıca zerdeçal sarı renginden dolayı ipek kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında ve sağlık yönünden sıkça tercih edilen bir bitki türüdür. 

Toz Zerdeçal faydaları

Toz zerdeçal genellikle bir miktar balın içerisine karıştırılıp sabah ve akşam bir tatlı kaşığı yenildiğinde boğaz enfeksiyonlarına ve vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca zerdeçal sinirleri uyarır, mideyi korur ve kuvvetlendirir, gaz ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. İltihap giderilir,  soğuk algınlığı ve astım hastalığına iyi gelir. Vücutta biriken zehirli maddeleri atmaya yardımcıdır. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve verem hastalığına faydalıdır. Kansere karşı vücut direncini arttırarak cilt, kolon ve göğüs kanserini önlemeye yardımcı bir bitkidir.
]]>
Zerdeçal Yüz Maskesi https://www.zerdecal.net/zerdecal-yuz-maskesi.html Thu, 15 Nov 2018 15:35:22 +0000 Zerdeçal yüz maskesi, Zerdeçal cilt içinde önemli bir şifalı bitkidir. Yüz için yapılabilecek maskelerde zerdeçal kullanılarak parlak ve güzel bir cilt elde edebilirsiniz. Sivilcelere karşı savaşan bitki olan zerdeçal iyileş Zerdeçal yüz maskesi, Zerdeçal cilt içinde önemli bir şifalı bitkidir. Yüz için yapılabilecek maskelerde zerdeçal kullanılarak parlak ve güzel bir cilt elde edebilirsiniz. Sivilcelere karşı savaşan bitki olan zerdeçal iyileştirme özelliğini iltihap önleyici özelliğinden almaktadır. Bu bitkiyi aktarlarda ve büyük marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapısal olarak toz halinde ve fiyat olarak da uygundur. Evde yapılabilecek zerdeçal yüz maskelerine birçok örnek verilebilir. 

Zerdeçal, bal ve süt yüz bakım maskesi

Maskeyi haftada bir uygulayın. Süt özellikle kuru ve pürüzlü bir cildi nemlendirmede ustadır. Bu nemin cilde hapsedilmesi ve korunmasını da bal sağlamaktadır. Uygulanan bu karışım sayesinde hücrelerin ihtiyaç duydukları besleyici özellik sağlamış olur.

Malzemeler
 • 1 çay kaşığı soğuk süt
 • 1 çay kaşığı bal
 • Çay kaşığının 1/4 u kadar zerdeçal
Hazırlanışı ve uygulanışı: Yüzünüzü güzelce temizleyin. Yüzdeki gözeneklerinizi açmak için ılık su ile yıkayın. Sonrasında yumuşak bir havlu yardımıyla yüzünüzü kurulayın. Ufak bir kasenin içerisine malzemeleri ekleyip karıştırın. Parmak uçları yardımıyla bu karışımı yüzünüze ince bir tabaka şeklinde sürün. Maskeyi 5-10 kurumasını bekleyin ve soğuk su ile yıkayın. En başta zerdeçal yüz maskesi yüzünüzde sarı bir renk oluşturmuş gibi gözükebilir. Bu sarılık kısa zamanda geçer. 

Beyazlatıcı zerdeçal yüz maskesi

Limon doğal bir sakinleştirici olarak geçmektedir. Yüz maskesindeki görevi ise sivilceli veya yağlı ciltlerde muhteşem sonuçlar meydana getirir. Limon sayesinde gözenekleri sıkılaştırır, cilt tonunu eşitler ve açar. Bal sayesinde cildiniz beslenir ve nemlenir. Bal ile limonu birleştirildiğinde ciltte oluşan aşırı yağın atılmasını sağlar ve parlamayı engeller.

Malzemeler
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Çay kaşığının 1/4 u kadar zerdeçal
 • Çay kaşığının 1/2 si kadar limon suyu
Hazırlanışı ve uygulanışı: Bir kase içerisine bütün malzemeleri ekleyerek karıştırın. Yapılan karışım cıvık olur ise birazcık pirinç unu ekleyerek kıvamı koyulaştırabilirsiniz. Sonrasında karışımı parmak uçları ile yüzünüze uygulayın. Zerdeçal yüz maskesini 10 dakika bekletin yada maskeyi kuruyana kadar da bekletebilirsiniz. Maskeyi temizlemek için ılık su yardımıyla yıkayın. Maskeyi haftada bir uygulayın. Ayrıca karışımın içerisinde limon suyu olduğu için göz ve göz çevrenizi koruyarak sürünüz.
]]>
Zerdeçal Baharat https://www.zerdecal.net/zerdecal-baharat.html Thu, 15 Nov 2018 15:57:59 +0000 Zerdeçal baharat, hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, mutfaklarda muhakkak olması gereken bir baharattır. Sarı renkli bir hint baharatıdır. Bitkinin sap kısmında bulunan köke benzeyen uzantılardan zerdeçal tozu yapılmaktad Zerdeçal baharat, hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, mutfaklarda muhakkak olması gereken bir baharattır. Sarı renkli bir hint baharatıdır. Bitkinin sap kısmında bulunan köke benzeyen uzantılardan zerdeçal tozu yapılmaktadır. Genellikle köri baharatının üretiminde de kullanılmaktadır. Zerdeçal baharatı toz halinde olup hemen hemen bütün yemeklere ekilebilir. Zerdeçalın içeriğinde potasyum, demir, manganez, bakın, çinko, fosfor, B6 vitamini ve C vitamini bulunmaktadır.

Zerdeçal baharatının sağlığa faydaları:
 • Yapılan araştırmalarda zerdeçalın, kanserli tümörlerde yeni kan damarlarının oluşmasını önlediği ortaya çıkmıştır. Özellikle karaciğer kanserinde, hastalığın metastaz yapmasını yüzde 70 oranında engellediği belirlenmiştir. Aynı zamanda tümörün yüzde 81 oranında küçülmesini sağlamaktadır.
 • Zerdeçal, östrojeni taklit eden maddeleri bloke edebilme yeteneğine sahip bir baharattır. Bu maddeler özellikle meme kanserinin büyümesinde önemli rolü vardır. Yapılan çalışmalarda zerdeçalın, östrojeni taklit eden kimyasalların sebep olduğu kanserli hücreleri, yüzde 75 oranında bloke etmektedir. Aynı zamanda büyümeyi tersine çevirdiğini göstermiştir. Ayrıca zerdeçal nitrozaminler, parakuatın ve karbon tetraklorür gibi diğer kimyasalları da bloke etmede çok etkilidir.
 • Zerdeçalın antiviral etkisi de bulunmaktadır. Bu baharat uçuğa sebep olan Herpes Simplex virüsünü ortadan kaldırdığını kanıtlanmıştır.
 • Bu baharat uzun vadede bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu baharatı tükettikten sonra bağırsak mukozasını inceleyen bilim adamları, CD4+T-Helper ve B tipi bağışıklı hücrelerinin sayısının arttığını kanıtlamışlardır. Bu durumda vücudun bağışıklık sisteminin geliştiğini göstermektedir.
 • Zerdeçal enflamatuar özelliği sayesinde romatoid arterit ve osteoarterit sorunlarını giderebilir. Bunun yanında antioksidan özelliği hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Aynı zamanda eklem ağrıları, romatizma ağrıları ve iltihaplara iyi gelmektedir.
 • Orta düzeyde olan şeker hastalarının sorunlarını giderir. İnsülin görevi gördüğü için kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar. Ayrıca tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir.
 • Yapılan araştırmalarda zerdeçal, kolesterol seviyesini dengelediğini ortaya koymuştur.
 • Zerdeçal baharatı ideal vücut ağırlığının korunması için çok yararlıdır. Obezite gibi sorunlarda zerdeçal çayı kullanılmaktadır.
 • Zerdeçal, alzheimer hastalığını gidermektedir. Bu baharat beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.
 • Şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir.
]]>
Zerdeçal Tohumu https://www.zerdecal.net/zerdecal-tohumu.html Fri, 16 Nov 2018 08:11:41 +0000 Zerdeçal tohumu: Dilimizde Hint safranı, sarıboya, safran kökü, zerdeçav, zerdeçöp adı verilen zerdeçal bitkisi, Hindistan'ın güneybatı bölgesine has olan zerdeçal zencefilgiller ailesinden curcuna isimli türünden bir Zerdeçal tohumu: Dilimizde Hint safranı, sarıboya, safran kökü, zerdeçav, zerdeçöp adı verilen zerdeçal bitkisi, Hindistan'ın güneybatı bölgesine has olan zerdeçal zencefilgiller ailesinden curcuna isimli türünden bir bitkidir. Zerdeçal bitkisi tohumdan değil bitkinin kökünden alınan fidelerle ekimi gerçekleşir. Bunun sebebi ise zerdeçal bitkisinin  tohumlarından ürememesidir. Büyük olan bir kökte birkaç dala ya da parmak şeklindeki dallara sahiptir. Zerdeçal bitkisini ekmek istenirse dallar kesilip ekim için birden fazla kök elde edilebilir. Zerdeçalın bitkisinin tamamen olgunlaşması sekiz ile on ayı bulur. Kış  mevsiminde tropikal iklimlerde bile gelişme görülmez. Çoğunlukla sıcaklığın 18 derecenin altına düşmediği şartlarda kaliteli zerdeçallar yetişmektedir. Yeni gelişen dallardan yumru ve uzun biçimli olanlar olgunlaşınca toplanır. Toplanan dallar kuruduktan sonra dış kabuğu soyulunca içerisinden sarı renkteki katmandan tozlar elde edilir.

Kendine özgü kokusu, safran sarısı rengi ve sayısız yararları bilinen zerdeçal batıda çoğunlukla baharat, Asya’da doğal ilaç olarak tüketilmektedir. Hindistan ve Çin’de binlerce yıldır tıp alanında ilaç olarak kullanılagelmiştir. Endüstride boya olarak ta kullanılmaktadır. Cilt bakımında da kullanılmaktadır.

Zerdeçal tohumu sağlık açısından faydaları, kanser tedavisi, karaciğer tedavisi, alzheimer tedavisi, kronik sinüzitte, iştahsızlıkta,  anemide, nöro-vejetatif sistemin yetersizliğinde, idrar zorluğunda gibi birçok alanda ilaç olarak kullanılabilmektedir. Tuz diyetinde yemeklerde tuzu aratmaz. Safra yollarını olumlu etkiler.

Enfeksiyon etkisi: Yapılan araştırmaların sonunda zerdeçalın ektiren, interlokin-12,  nekroze edici faktör ve prostoglandin  gibi iltihap oluşturan maddelerin ortaya çıkmasını geciktirerek hafiflettiğini göstermiştir.
Solunum yollarına iyi gelir: Antioksidan ve antienflamatuar etkileri ile üst solunum yolları, sinüzit, bronşit ve astıma çok iyi gelir.
Kansere iyi gelir: zerdeçal bitkisinin aktif maddesi curcumin hem kanserin tedavisi hem de kanserden korunmayı sağlar. Tümörün üremesini engeller ve toksik yan ürünlerini azalttığı söylenmektedir.
Alzheimer hastalığına iyi gelir: Antienflamatuar ve antioksidan etkisi ile Alzheimer da hastalığın seyrini engeller. Beta amiloit plakalarının gelişimini hızını düşürdüğü görülmüştür.
Cilt Bakımı Ve güzellikte Kullanımı: Cilt hastalıkları tedavisinde, cildi parlatır ve temizler, harici kullanımda tüy döker, kırışıklıkları geciktirir, sivilce tedavisinde kullanılır ve ciltteki hamilelik sonrası ve kilo alıp vermede oluşan yırtılmaları ve çatlakları azaltır.
]]>
Beyaz Zerdeçal https://www.zerdecal.net/beyaz-zerdecal.html Sat, 17 Nov 2018 08:10:50 +0000 Beyaz zerdeçal, Asya’nın tropik bölgelerinde yetişen bir bitkidir ve acımtırak bir tada sahiptir. Zerdeçal, şifalı bitkiler arasında bilinmekte ve birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Halk arasında Beyaz zerdeçal, Asya’nın tropik bölgelerinde yetişen bir bitkidir ve acımtırak bir tada sahiptir. Zerdeçal, şifalı bitkiler arasında bilinmekte ve birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Halk arasında yaygın olarak bilinen en önemli özelliği kuvvetli bir antioksidan olmasıdır. Bu nedenle diyetlerde, vücuttan toksin attıran kürlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Aktarlardan rahatlıkla bulunabilen beyaz zerdeçal çiçeğinden dolayı bu adla bilinmektedir. Oldukça hoş bir çiçeğe sahip olan bu şifa deposu bitki, kına olarak veya ipek kumaş, deri boyamak için de sıklıkla kullanılmaktadır.

Beyaz Zerdeçal Nerelerde Kullanılır

Kanser hastalıklarında beyaz zerdeçal tüketiminin iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Solunumu rahatlattığı bilinen bu bitki sıklıkla solunum hastalıklarında, akciğer temizliği için yapılan kürlerde kullanılmaktadır. Antioksidan etkisi sayesinde, vücuttan zararlı olan maddeleri temizlemektedir. Kanserlerde tedavi edici özelliğinin yanı sıra düzenli kullanımda kanseri engellediği de bilinmektedir.

İçerisinde zengin besin değerleri bulunmaktadır. İnsan sağlığı için önemli besin değerlerine sahip olan beyaz zerdeçal birçok hastalık tedavisinde kullanılmaktadır. Mide ağrısını gidermede, kolesterolü hızlı bir şekilde düşürmede, astım, egzama veya alerjik rahatsızlıklarda, gaz ve idrar söktürmede, böbrek ve safra kesesi taşı düşürmede, damar sertliğinde, cilt temizliği ve akne tedavisinde bitkisel tedavi yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Beyaz Zerdeçal Kulanım Şekli Nasıl Olmalı

Piyasada toz halde veya taze şekilde bulunabilmektedir. Aktarlarda sıklıkla satılan bir şifalı bitkidir. Çeşitli kullanım şekilleri bulunmaktadır. Özellikle toksin attırma, akciğer temizleme gibi amaçlarda kullanılacak zaman, suyun içerisinde taze zerdeçal bekletilerek suyu tüketilir. Fakat ağzı uyuşturan, acımtırak bir tada sahip olduğu için az miktarda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Vücut yenilemesi amacıyla toz haldeki zerdeçalı 2/3 kaşık balla karıştırarak tüketimi de mümkündür. Demlenerek çayı içilebilir veya yemeklere baharat niyetine konularak da tüketilebilmektedir. Piyasada kapsül halinde de satışı yapılmaktadır. Fakat bitkinin toz veya taze halde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

]]>
Zerdeçal Bebeklere Verilirmi https://www.zerdecal.net/zerdecal-bebeklere-verilirmi.html Sat, 17 Nov 2018 10:44:01 +0000 Zerdeçal Bebeklere Verilirmi, zerdeçal, ülkemizde hiç yetiştirilmeyen, genellikle Doğu Hindistan'da yetiştirilen baharat olarak kullanılan ve zencefilgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Vücut üzerinde antienflamatuar ve Zerdeçal Bebeklere Verilirmi, zerdeçal, ülkemizde hiç yetiştirilmeyen, genellikle Doğu Hindistan'da yetiştirilen baharat olarak kullanılan ve zencefilgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Vücut üzerinde antienflamatuar ve antioksidan etkisi göstererek vücutta iltihaplanmaların ve enfeksiyonların tedavisinde bir alternatif tedavi olarak yaygın kullanılır.Ayrıca iyi bir karaciğer ve safra kesesi güçlendirici olduğu da bilinmektedir. 

Zerdeçal Bebekelere Zarar Verir Mi

Vücuda çokça faydası bulunan zerdeçal, bebeklerin vücudunda yer yer değişen yan etkiler oluşturabilir. Bağışıklık sisteminin bebeklerde güçsüz olduğu bilinmektedir. İşte bu sebepten bebeklere bu tür baharatlar vermek sakıncalı olabilir. 

Uzmanlara göre bebekleri en az 8.aydan sonra baharatlarla tanıştırmak  gerekmektedir. Ve 2 yaşın üstünde olmayan bebeklere zerdeçal verilmesi sakıncalıdır. Bunun yanı sıra gebelikte ve emziren annelerde zerdeçal kullanımı oldukça risklidir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de Doğu'da yıllarca yetişen bu bitkinin oldukça ağır bir baharat olmasıdır. Uzmanlar günde en fazla 4 gram kadar kullanımını normal olarak kabul ederler. Bu nedenle özellikle bebeklere zerdeçal verilmesi için doktor izni almak tavsiye edilir. 

Zerdeçal Bebeklere Ne Zaman Ve Nasıl Verilebilir

Eğer bebeğiniz 2 yaşını doldurması halinde aşırıya kaçmayacak şekilde bebeğe zerdeçal verilebilir. Bazı anneler, zerdeçal meyvesinin 3'de biri kadar olan kısmını enfeksiyon geçiren bebeklerinin mamalarına karıştırarak verirler. Bunun yanı sıra daha büyük bebeklere zerdeçal çayı demlenerek verilebilir. Yine de ağır bir baharat olan zerdeçal, bebekte öksürük ve tıkanmaya neden olursa acile bir hekim tarafından bebeğin muayene edilmesi gerekir. Bebeklere zerdeçal verilirken en fazla bir çay kaşığı verilmelidir. Ancak hergün verilirse aşırıya kaçılnılmış olur. Bu da bebeğin olumsuz etkilenmesine neden olabilir.
]]>
Zerdeçal Hamilelikte Kullanımı https://www.zerdecal.net/zerdecal-hamilelikte-kullanimi.html Sat, 17 Nov 2018 23:32:47 +0000 Zerdeçal Hamilelikte Kullanımı, Zerdeçal; özellikle Hint mutfağında geleneksel olarak kullanılan ve şifa değeri olan bir baharat türüdür. Yemeklere lezzet veren bu baharatın Asya’da şifa özellikleri olduğuna dair yaygın Zerdeçal Hamilelikte Kullanımı, Zerdeçal; özellikle Hint mutfağında geleneksel olarak kullanılan ve şifa değeri olan bir baharat türüdür. Yemeklere lezzet veren bu baharatın Asya’da şifa özellikleri olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Hamilelik durumunda zerdeçal kullanmanın zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Doktorunuz, gebelik durumunda zerdeçal kullanımı konusunda size en iyi öneriyi verecek kişidir. Ancak, genellikle hamilelikte zerdeçal yemenin güvenli olduğuna inanılır. Zerdeçal, hamileler için faydalıdır. Ancak miktarı konusunda doktorunuza danışmanız her zaman en iyisidir.

Zerdeçal hamilelikte kullanımı, Zerdeçal hamilelere grip olduklarında şifa sağlayan Mucize Bir Bitkidir. Ayriyeten hiçbir yan etkisinin bulunmaması nedeniyle rahatlıkla Kullanılabilir. Zerdeçal Aynı Zamanda Birçok Hastalığa Da Şifa Vermektedir. Havaların soğuması ile grip salgınları da başladı. "Hamilelikte grip" de anne adayları için tehlike oluşturan bir durumdur. Meydana gelen grip sezonu insanları yataklara düşürürken, aktarlar vatandaşlara zerdeçal çayı içmelerini özellikle belirtiyorlar. 7 çeşit şifa veren bitkinin yer aldığı zerdeçal çayının metabolizmayı hastalık durumlarına karşı daha dirençli hale getirdiği söyleniyor. Hamilelikte grip hastalığının yüz yıllardır bitkilerle geçtiğine dikkat şahit olan aktarlar, bitkilerden oluşmuş olan çayların her zaman bu hastalıkla mücadelede en tesirli yol olduğunun bilgisini veriyorlar. Ve hamilelik durumunda  grip gibi ilaç kullanımının kısıtlandığı durumlarda bitkisel çaylar ile şifaya kavuşulacağını söylüyorlar.

Hamilelikte beslenme çok önemli bir durumdur. Polen ve 7 çeşit bitkiyle desteklenerek hazırlanan zerdeçal çayı ise  resmen hamilelikte grip hastalığının en iyi ilacıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yüksek oranda destek sağladığı gözlenen zerdeçal çayının içerisinde ise zerdeçal, karanfil, kişniş, zencefil, havlican, tarçın, salep ve polen bulunmaktadır.

Aktarlar bir bardağa konulan bir çay kaşığı zerdeçal çayı sıcak su ile karıştırılarak günde 3 defa içilmesi halinde 5 gün içerisinde grip hastalığının kalmayacağını ve kış boyunca da bir daha gribe yakalanılmayacağını iddia ediyorlar.

Hamilelikte Zerdeçal Kullanmanın Faydaları:

Doktorunuzdan onay aldıktan sonra, yemeklerinize lezzet vermesi için zerdeçal kullanabilirsiniz. Zerdeçalın hamile kadınlar üzerindeki faydaları şöyledir:

Genetik Hasar Durumunda Doğmamış Bebeği Korur: Gebeliğin ilk trimester dönemindeki en büyük risklerden biri, bebeğin genetik hasara uğrama tehlikesinin olmasıdır. Bazı durumlarda, ilk 3 ay doğmamış bebeğe doğrudan tehdit oluşturabilecek bazı ilaçlar veya kimyasallar genetik hasara yol açabilir. Hamileliğin ilk 3 ayında zerdeçal yemenin bebeği genetik hasarlara karşı koruduğuna inanılır.

Fetal Alkol Sendromuna Karşı Koruma: Hamile kaldıktan sonra, doktorunuz her türlü alkol tüketiminden uzak durmanızı söyleyecektir. Hamilelikte alkol kullanımı doğmamış bebek üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bebeğin solunum sistemi, kalp ve beyin hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Alkol etkilerinden bebeği korumak için hamilelikte zerdeçal tüketilmesi önerilir. Her gün düzenli olarak zerdeçalı baharat olarak kullanmak, doğmamış bebek için koruyucu bir tabaka oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, alkole maruz kalan anne karnındaki bebeğin fetal alkol sendromu sonucu beyin dokularının hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Diğer Faydaları: Zerdeçal yemek, hamile iken karşılaşabileceğiniz herhangi bir ağrı ya da şişkinliği önlemeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler içerir. Aynı zamanda, anne ve bebeği enfeksiyonlara karşı korur ve genel bağışıklığı artıracak antioksidanlar içerir. Sindirime yardımcı olur. Kabızlık ve şişkinlik gibi sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

]]>
Tarçın Zencefil Zerdeçal https://www.zerdecal.net/tarcin-zencefil-zerdecal.html Sun, 18 Nov 2018 05:24:03 +0000 Tarçın zencefil zerdeçal, eski çağlardan beri insanların kullandığı yaygın bitki ve baharat çeşitlerindendir. Alternatif tıp konusunda birçok hastalığa çare olmaktadır.İnsanların grip, soğuk algınlığı, depresyon, gibi Tarçın zencefil zerdeçal, eski çağlardan beri insanların kullandığı yaygın bitki ve baharat çeşitlerindendir. Alternatif tıp konusunda birçok hastalığa çare olmaktadır.İnsanların grip, soğuk algınlığı, depresyon, gibi hafif hastalıklarında kullanılabilir. Ayrıca zayıflatıcı diyetlerde ya da bitki çayları olarak da kullanılabilir. Özellikle Orta Asya da kullanılan bu bitkiler öksürük gibi bazı hastalıklarda antibiyotiklerden daha etkilidir.  

Peki nedir bu tarçın, zencefil zerdeçal

Tarçın milattan önce yaşamış topluluklarda dahi kullanılan çok eski bir bitkidir. Aslında tarçın kabuklarının kurutulması ile meydana gelen bir baharattır. Dış kısmı sıyrıldıktan sonra kabuğun önce kurutulup daha sonra da öğütülmesi ile elde edilir. Kokusu çok kuvvetlidir, baharat olarak da kullanılabilir, tatlılara, özellikle de sütlü tatlılara çeşni olarak eklenilmesi yaygındır. 

Zencefilde tarçın gibi çok eski çağlardan beri kullanılmakta olan kökeni Güneydoğu Asya olan bir bitki türüdür. Zencefilin şifa kaynağı çok yüksektir. Yüksek vitamin ve besin kaynağı olan zencefil yüksek uçucu yağlar içerir. Ayrıca kökeni olan Güneydoğu Asya da turşu olarak da kullanılmaktadır.

Zerdeçal veya bir diğer adı ile Hint Safranı zencefille akraba olan bir bitkidir. Doğduğu yer olan Doğu Hindistan dan dünyada ki birçok ülkeye yayılmıştır. Bin bir derde deva olan zerdeçal yoğun miktarda potasyum, B6, C vitamini, manganez ve genellikle insan vücudunda gerekli olan değerli mineralleri içermektedir.

Yukarıdaki bahsetmiş olduğumuz bitkiler alternatif tıpta kullanılan bir çok kür, merhem, yada ilaç gibi tıbbı ürünlerde kullanılır ve insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Tarçın, zencefil ve zerdeçalın kullanıldığı kürler yaygın olarak zayıflama, öksürük, soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklarda kullanılır. Genellikle bu bitkisel kürleri kullanan insanların yüz güldürücü sonuçlar  aldığı bilinmektedir. Katkı maddeleri, kimyasal içerikler olmadan bir çok hastalığa çare olan bu bitkiler sürekli tüketilmelidir. Tarçın, zencefil, zerdeçal her ne kadar doğal olsa da bazı insanlarda yanlış tüketim ve aşırı kullanım sonucunda çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bu durum kimi zaman hamile bayanlarda, kimi zaman ise yaşlı insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Ayrıca genetik olarak alerjik sorunlara yatkın olan insanlarda ciddi problemlere ve hatta tıbbı destek gerektirecek etkilere neden olabilir. Bu nedenle bu bitkilerin de özenli ve doğru bir şekilde günlük yaşantımızda yer alması gerekir.
]]>
Bal Zencefil Zerdeçal https://www.zerdecal.net/bal-zencefil-zerdecal.html Mon, 19 Nov 2018 04:55:15 +0000 Bal zencefil zerdeçal üçlüsü oldukça önemli besinler olup mutlaka her insanın tüketmesi gerekmektedir. Zengin içerikleri ve insan bedenine yapmış olduğu etkileri sebebi ile mutlaka kullanılması gerekmektedir. Gerek doğrud Bal zencefil zerdeçal üçlüsü oldukça önemli besinler olup mutlaka her insanın tüketmesi gerekmektedir. Zengin içerikleri ve insan bedenine yapmış olduğu etkileri sebebi ile mutlaka kullanılması gerekmektedir. Gerek doğrudan alınması gerek ise  başka besinlere karıştırılarak elde edilmesi kişiye büyük faydalar sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus bal zencefil zerdeçal üçlüsünü en iyi şekilde değerlendirilmesidir. Zira bu üçlü ne şekilde kullanılırsa kullanılsın kişinin bedeninde fayda sağlayacaktır. Ancak bu bal zencefil zerdeçal üçlüsünü önemli diğer besinler ile karıştırılması halinde daha farklı etkiler yaratacağını söylememiz söz konusudur. Bu etkilerden birisine örnek olarak mesir macunun yapımını verebiliriz. Mesir macunu için bal zencefil zerdaçal gibi önemli besin depolarının kullanıldığı gibi diğer değerli besinlerin kullanılması da bu besini daha değerli kılmıştır. Bu sebepten ötürü bu üçlüyü en iyi şekilde değerlendirmekte fayda vardır.

Bu bahsetmiş olduğumuz üç besin için de insan bedenine sağlamış olduğu yararlar oldukça fazladır. Kişi bu besinleri doğru bir biçimde ve düzenli olarak tüketmesi halinde bedeninde bir takım değişimler yaşadığını görmesi söz konusudur. Özellikle de hastalık ya da yaralanma gibi durumlarda bu bahsetmiş olduğumuz bal zencefil zerdeçal üçlüsünün kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Hastalıkları iyileştirmesi konusunda en önemli bitkisel otlar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra bu üçlünün normal zamanlarda da kullanılması gerekir. Normal zamanlarda tüketilmesi halinde ise kişiyi daha dinç tutmaktadır. Özellikle uzun süreli açlık sorunu yaşamasına karşı önemli bir koruyucu görevi görmektedir. Bu sebepten ötürü bu bal zencefil zerdeçal üçlüsü hakkında detaylı bilgi edinmemiz ve nasıl tüketlimesi gerektiğini iyi bilmemiz gerekmektedir.

Bal Zencefil Zerdeçal Tüketiminin Faydaları

Bal zencefil zerdeçal üçlüsünün uygun bir biçimde karıştırılarak kullanılması insan bedenine birçok faydası olacaktır. Özellikle de bu besinlerin insan bedenine doğrudan etkileri oldukça fazla olduğundan bu besinleri ne derece kullanılacağı ve hangi sıklıkta tüketileceğini iyi bilmemiz gerekir. Zira herşeyin fazlasının da zararlı olacağını unutmamalıyız. Bunun ile birlikte bu besin depolarını içerisinde yer alan yapıcı ve onarıcı etkileri sayesinde kişinin daha dinç bir yaşam yaşamasına yol açacaktır. Bu sebepten ötürü bal zencefil zerdeçal tüketiminin nasıl yapılması gerektiğini iyi bilmemiz şarttır.

Bal zencefil zerdeçal gibi besinleri ayrı ayrı incelendiğinde de insan bedenine yararlarını daha iyi görmemiz mümkündür. Bunun ile birlikte yukarıda bahsetmiş olduğumuz mesir macunu gibi karışımların içerisinde yer alması halinde kişinin birçok hastalıktan daha çabuk bir şekilde kurtulması söz konusu olacaktır. Bu yüzden bal zencefil zerdeçal üçlüsünü mutlaka hayatımızın bir parçası haline getirmemizde fayda vardır]]>
Zerdeçalın Faydaları https://www.zerdecal.net/zerdecalin-faydalari.html Mon, 19 Nov 2018 21:36:13 +0000 Zerdeçalın Faydaları, Anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal genellikle yemekler de baharat olarak kullanılmaktadır. Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçalın diğer bir adı Hindistan Safranı'dır. Zerdeçalın çiçekleri sa Zerdeçalın Faydaları, Anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal genellikle yemekler de baharat olarak kullanılmaktadır. Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçalın diğer bir adı Hindistan Safranı'dır. Zerdeçalın çiçekleri sarı renklidir ve yandaki yapraklarının ucu sivridir. Bitkinin sap kısmında köke benzeyen bir kısım bulunmaktadır. Bu kısımdan Zerdeçal tozu elde edilmektedir. Zerdeçal sadece yemeklerde kullanılmamaktadır. Zerdeçal  yemeklerin yanı sıra kumaşlara renk vermek amacıyla da kullanılmaktadır.  Zerdeçal bitkisinin içerisinde  demir, potasyum, C ve B6 vitaminleri bulunduğu için sağlık açısından çok faydalıdır. 

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları; Günümüzde kanser hastalığı hızla ilerlemektedir. Tüketilen meyve ve sebzelerin organik olmaması ya da genetik özelliklerden dolayı yaşanan kanser hastalığı tedavisi için kullanılan ve ilk akla gelen bitki hiç kuşkusuz zerdeçaldır. Zerdeçal kanserli hücrelerin yayılmasını engellemekte ve vücudun kanserli hücre karşısında kendini yenilemesine yardımcı olmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan zerdeçal klon kanseri, prostat kanseri ve meme kanseri gibi ülkemizde çok sık görülen kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan doğal bir yöntemdir. 

Zerdeçalın Romatizma Ağrılarına Faydaları;  Hiç kuşkusuz romatizma ağrıları birçok kişinin yaşadığı rahatsızlık arasında yer almaktadır. Gerek yaş olarak ilerleme sonucu yaşanan romatizma ağrıları gerek genetik özelliklerden dolayı yaşanan romatizma ağrıları için zerdeçal mükemmel bir fayda sağlamaktadır. Zerdeçalın  sağladığı anti enflamatuar özellik sayesinde romatizma ağrıları azalmaktadır. Bunun yanı sıra zerdeçalın antioksidan özelliği hücrelere zarar veren ve hücrelerin yenilenmesini engelleyen serbest radikalleri de yok etmektedir. Zerdeçal romatizma ağrıların ve romatizmaya neden olan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. 

Zerdeçalın Diyabete Faydaları; Diyabet rahatsızlığı son zamanlarda birçok kişinin yaşadığı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Diyabet rahatsızlığı gerekli önlemler alınmadığı takdir de başka rahatsızlıkların yaşanmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle diyabet hastalığı için gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle orta düzey diyabet rahatsızlığı için zerdeçalı kullanılmalıdır. Zerdeçalı insülin görevi gördüğü için kan şekerinin belirli bir seviyede kalmasını sağlar.  Zerdeçalı orta düzey diyabet rahatsızlığına iyi gelmesinin yanı sıra tip 2 diyabetin başlamasını engeller.   

Zerdeçalın Kolesterole Faydası;  Kolesterol seviyesini düzenleyen ve dengede kalmasını sağlar. 

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Faydaları; Zerdeçalın içerisinde vücudu bağışıklık sistemini güçlendiren  lipopolisakarit olan bilinen bir madde bulunmaktadır. Bu madde bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bakterilerin oluşmasına ve iltihaplanmalara engel olmaktadır.  Bunun yanı sıra soğuk aylarda yaşanabilecek öksürük ya da grip gibi rahatsızlıklara da zerdeçalı iyi gelmektedir. Zerdeçalı vücudu bakterilere karşı korumakta ve antibakteriyel özelliği sayesinde virüslü bakterilerle mücadele de yardımcı olur ve iyi hissetmenizi sağlar. 

Zerdeçal Kilo Vermeye Yardımcı Olur;  Fazla kilo birçok kişinin yaşamakta olduğu problemlerin başında gelmektedir.  Fazla kilo obezite gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Diğer hastalıklara neden olmasının yanı sıra fiziksel görünümü de olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin ilk öncelikle tercih etmesi gereken doğal yöntemlerden biri zerdeçalı olmalıdır. Kilo vermek için yemek sırasında yaklaşık bir çay kaşığı kadar zerdeçal tozu tüketimi kilo vermenizi sağlayacaktır. 

Zerdeçalın Sindirime Faydaları;  Zerdeçal şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarına gidermektedir. Safra kesesi için faydalı olan zerdeçalı çiğ şekilde tüketirseniz sindirim için yaşadığınız problemlerden kısa sürede kurtulabil]]> Zerdeçal İle Zayıflama https://www.zerdecal.net/zerdecal-ile-zayiflama.html Tue, 20 Nov 2018 03:02:54 +0000 Zerdeçal ile zayıflama kilo vermek için en etkili baharatlardan biridir. Yağ hücrelerini yakmaya yarar ve birikmesini engeller. Bölgesel yağlanma sorunu olan kişiler için de zerdeçal önerilmektedir. Aynı zamanda kan şekerini Zerdeçal ile zayıflama kilo vermek için en etkili baharatlardan biridir. Yağ hücrelerini yakmaya yarar ve birikmesini engeller. Bölgesel yağlanma sorunu olan kişiler için de zerdeçal önerilmektedir. Aynı zamanda kan şekerini dengede tutan özelliklere de sahiptir. Vücutta insülin direncini önler. Vücutta aşırı yağın dışarı atılmasını sağlar.

Zerdeçal kemik ve eklem sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca artrit gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Antiseptik ve mikroplara karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Yaralanma sırasında zerdeçal iyileşme sürecini hızlandırır. Zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır, bunun yanında meme kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkilere sahiptir. Yüzyıllardır anti depresan olarak kullanılmış olup, insanların sakinleşmesi için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda karaciğerde biriken tüm toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Zerdeçal ile zayıflama esnasında zerdeçalın, düzenli tüketimi mide ve bağırsak sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha iyi ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandıran etkilerinin yanı sıra sindirim salgılarını arttırmaktadır. Bu şekilde tüketilen diğer besinlerin de daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Zerdeçalın önemli etkilerinden bir tanesi de kolesterol seviyeleri üzerindedir, kolesterolün yükselmesini engeller. Dolayısı ile kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı da koruma sağlar.

Zerdeçal ile zayıflamada içecek ve baharat olarak tüketim;

Zerdeçal yemeklere ve salatalara eklenerek düzenli olarak tüketilebilir. Yumurta ve kavrulmuş sebzelere eklenerek düzenli olarak yenilebilir. Zerdeçal çay olarak da tüketilebilir. Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı zerdeçal eklenerek demlenmesi için 10-15 dakika demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzgeç yardımı ile süzülür ve içerisine biraz limon suyu yada bal eklenerek içebilirsiniz.

Fakat her şeyin fazlası zarardır. Zerdeçal içinde aynı şey yapılması gerekir. Aşırı derecede zerdeçal tüketilmesi yan etkiler oluşturabilir. Zerdeçal tüketimi günde 1500 mg olarak sınırlandırılmalıdır. En iyi sonuçlar için 500 mg yeterli olacaktır. Zerdeçal çayı ise günde üç bardaktan fazla tüketilmemelidir. Aksi halde fazlası mide bulantısına ve mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Vücutta kaşıntı oluşması da yan etkiler arasındadır. Ayrıca safra üretimini de arttırmaktadır.

Zerdeçal ile zayıflama mümkün fakat tek başına çok iyi sonuç alınamamaktadır. Bu nedenle mutlaka kişiye uygun bir diyet programı ile spor programı da uygulanmalıdır. Her gün düzenli olarak yürüyüşler ve hafta da üç kez egzersiz programı yapılması daha hızlı yağ yakılmasına yardımcı olacaktır.
]]>
Zerdeçal Karaciğer https://www.zerdecal.net/zerdecal-karaciger.html Wed, 21 Nov 2018 00:54:42 +0000 Zerdeçal Karaciğer, zerdeçal Hindistan'da ve güney Asya kesimlerinde yetişen zencefiller ailesinden bir bitki olarak bilinmektedir. Zerdeçal içerisinde bulunan uçucu yağ ve recine maddeleri bulunduran ve çok faydalı bir bitkidir. N Zerdeçal Karaciğer, zerdeçal Hindistan'da ve güney Asya kesimlerinde yetişen zencefiller ailesinden bir bitki olarak bilinmektedir. Zerdeçal içerisinde bulunan uçucu yağ ve recine maddeleri bulunduran ve çok faydalı bir bitkidir. Nemli ve killi topraklarda yetişen ve sivri uçlu ve büyük yaprakları olan otsu bir bitkidir. Genellikle Hindistan bölgesinde yetişen bu bitkiye Hint safranı denilmektedir. Zerdeçal zerdeçan, sarıkök, sarıboya, zerdeçöp ve kurkuma adları ile de bilinmektedir. Zerdeçal bitkisinin meyveleri kullanılmaktadır. Zerdeçal meyveleri kurutularak toz halinde baharat olarak kullanılırken çay olarak ta içilmektedir. Zerdeçal kumaş boyanmasında ve yağından elde edilen madde sayesinde parfüm yapımında da kullanılan bir bitkidir. Zerdeçalın ana maddesine Kurkimin denilmektedir. Zerdeçalın en önemli özelliği ise tıp alanında ilaç yapımında kullanılmasıdır. Zerdeçal bu özellikleri ile bilinen en faydalı bitkilerden biridir. Zerdeçal başta karaciğer olmak üzere birçok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu sebeple zerdeçal çay olarak tüketilmesi ve özellikle yemek ve salatalarda kullanılması insan sağlığı bakımından çok faydalıdır.

Zerdeçal Karaciğer

Zerdeçal ayrıca karaciğere çok faydası olan karaciğer dostu bir bitkidir. Zerdeçalın içeriğinde olan antioksidan sayesinde karaciğer ve daha birçok bilinen hastalığın şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Karaciğerde oluşan iltihaplanmalara karşı zerdeçalın iltihap giderici özelliği sayesinde karaciğer çok faydalı olduğu bilinenler arasındadır. Ayrıca zerdeçal karaciğerlerin güçlenmesinde çok etkin rol oynar ve karaciğerde oluşan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olduğu bilinen en etkili bitkidir. Günümüzde yanlış beslenmelerden kaynaklanan karaciğer yağlanması olarak bilinen karaciğer hastalığının tedavisinde çok etkili olarak kullanılan bitkiler arasında zerdeçal ilk sıralarda yer almaktadır. Kısacası karaciğerlerin temizlenmesinde zerdeçal kullanılmalıdır. Çünkü zerdeçal karaciğerler de oluşan toksinlerin atılmasında bir numaradır. Özellikle taze zerdeçal bilindiği üzere karaciğer hücrelerini yenilemektedir. Karaciğer organımız bilindiği üzere kendiliğini yenileme özelliğine sahip bir kaç organ dan biridir. Yani karaciğerde oluşan hasarlarda kendi ağırlığının dört de birini yenilemem özelliğine sahip bir organdır. İşte bu bağlamda zerdeçal karaciğer de aşırı derece oluşan toksinlere karşı karaciğer hücrelerini güçlendirilmesi ve korunmasında çok etkilidir. Günlük hayatta kullanılacak olan fazla değil ceviz büyüklüğünde zerdeçalın karaciğere ultra koruma sağlayacağı unutulmamalıdır. Zerdeçal karaciğeri güçlendirerek karaciğerde oluşan toksinlerin atılmasında ve özellikle karaciğerde oluşan iltihaplarında atılmasında çok etkilidir.
]]>
Zencefil Zerdeçal https://www.zerdecal.net/zencefil-zerdecal.html Thu, 22 Nov 2018 00:34:40 +0000 Zencefil zerdeçal, metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkili olan bitkilerdir. Eski yıllardan beri süre gelen doğal birer ilaç olarak kullanılırlar. Sağlık açısından birçok faydası olan zencefil zerdeçal, içerisinde Zencefil zerdeçal, metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkili olan bitkilerdir. Eski yıllardan beri süre gelen doğal birer ilaç olarak kullanılırlar. Sağlık açısından birçok faydası olan zencefil zerdeçal, içerisinde bulunan yüksek oranda vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığı tedavi etmede kullanılıyor. Genellikle baharat olarak kullanılan zerdeçalın aksine zencefil de kurutularak, toz, yağ veya sıvı şeklinde kullanılabiliyor. Anavatanı Güney Asya olan bu iki mucize bitkinin birkaç faydasını saymak isterim: 
 • Mide bulantısına ve kusmaya iyi gelirler.
 • Kolon kanseri tedavisinde kullanılırlar.
 • Kalp hastalıklarını geçirmede oldukça etkilidirler.
 • Hazımsızlığa iyi gelirler.
 • Bal ile karıştırılarak tüketildiğinde soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelirler.
 • Cilde oldukça faydalı olan zerdeçal, limon suyu ile karıştırılıp yüze sürülebilir.
 • Aynı miktardaki zerdeçal, bal ve salatalık suyunu karıştırıp tüm vücuda sürüp 15 dakika beklemekte cildi beyazlatır. 
 • Yağ yakımını hızlandıran zencefil de kilo vermeye yardımcı olur. Diyet listesine eklenebilecek bir bitkidir. İştahı keser ve tatlı ihtiyacını azaltır. Böylelikle kolayca kilo verilebilir. 
Kilo verdiren zencefil zerdeçal karışımı kür: 
 • Yoğurt 
 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Tarçın   
Aynı miktarda katacağımız bu malzemeler güzelce karıştırılır ve haftada iki defayı geçmeyecek şekilde azar azar yenilir. Yağsız yoğurt tek başınayken bile %81 oranında göbek yağını eritir ve aynı zamanda tok tutar. Zerdeçal hazmı kolaylaştırır. Zencefil de yağ yakıcı bir özelliğe sahiptir. Tarçın ise zayıflamada oldukça faydalı bir besindir. Bu karışım ile kilo kontrol altına alınır. Kilonun yanında bazı güzel sonuçlarda verir: 
 • Diyabet hastalığına iyi gelir.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kan dolaşımını artırır. 
 • Mide bulantısını giderir.
Zencefil zerdeçal zararları: 

Zencefil zerdeçal birçok hastalığa iyi gelmekle birlikte çok aşırı kullanıldığında da bazı rahatsızlıkları beraberinde getirir. Özellikle çocuk ve hamilelerin aşırı kullanması oldukça zararlıdır. Hamile ve emzikli bayanların bu gibi ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanmaları tavsiye edilir. 2 yaşından küçük çocuklara ise kesinlikle verilmesi tavsiye edilmez. Zencefilin keskin kokusu fazla kullanımda mide ekşimesine veya tahrişine neden olabilir. Aynı zamanda cilde yararından çok zararı olur. Deriyi pul pul döker. Bu yüzden her üründe olduğu gibi zencefil ve zerdeçalda da fazla kullanım zarar getirir. Dozun doğru ayarlanması her zaman için fayda sağlar.
]]>
Zerdeçal Hapı https://www.zerdecal.net/zerdecal-hapi.html Thu, 22 Nov 2018 14:43:04 +0000 Zerdeçal hapı, kansere karşı tamamlayıcı destek tedavisinde en çok kullanılan bitkisel ürünler arasında önemli yer tutar.Zerdeçalda bulunan bileşenlerden curcumin, kanserin diğer organlara sıçramasını sağlayan mad Zerdeçal hapı, kansere karşı tamamlayıcı destek tedavisinde en çok kullanılan bitkisel ürünler arasında önemli yer tutar.

Zerdeçalda bulunan bileşenlerden curcumin, kanserin diğer organlara sıçramasını sağlayan madde olan CCL2’ nin salgılanmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. Curcumin’ in bu faydasının temelinde monosit adlı bağışıklık hücrelerinden damar duvarlarında genişlemeye sebep olan ve vücutta iltihabi yanıtı tetikleyen faktörlerin salgılanmasını önlemesi yatmaktadır. Hap haline getirilmiş zerdeçal bu özelliği ile bitkisel destekler arasında önemli yer tutar.

Zerdeçalın Vücudun ürettiği İltihaba Etkisi

İltihabi etkiler, kanser, damar sertliği, şeker hastalığı, kalp ve beyin hastalıklarında oldukça önemli rol oynar ve bu hastalıkları tetiklediği gibi şiddetini de arttırmaktadır.

Zerdeçal hapının vücudun iltihabi tepkisini engelleyerek hastalıkların ortaya çıkması ve ilerlemesinde önleyici rol oynadığı düşünülmektedir.

Zerdeçalın Şişmanlık, Şeker Hastalığı Ve Kolestrol Yüksekliğine Etkisi

Zerdeçalın günümüz modern toplumlarında en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık ve şişmanlığa bağlı şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliği gibi sorunlara karşı da faydalı olduğu görülmüştür.

Zerdeçalın tek başına ağız yolu ile alınması biyoyararlanım oranını düşürür. Zerdeçal emilimini ve buna bağlı olarak etkinliğini arttırmak amacıyla karabiber içinde bulunan doğal bileşenlerden faydalanılmaktadır. Yapılan çalışmalar zerdeçal ve karabiber ekstraktlarının birlikte kullanılması ile zerdeçalın kan içinde faydalı olacak düzeye yükselmesinin sağlanabildiğini göstermiştir. 

Zerdeçal hap bünyesinde uygun oranda birleştirilen zerdeçal ve karabiberle hem yukarıda bahsedilen etki sağlanmakta hemde kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. insanlarda yapılan biyoyararlanım araştırmaları bu faydayı göstermektedir göstermektedir. 

Ayrıca yapılan çalışmalar Zerdeçal hapının birlikte kullanıldığı ilaçların etkisine kötü yönde etkisinin olmadığını göstermiştir.

]]>
Zerdeçal Kapsül https://www.zerdecal.net/zerdecal-kapsul.html Fri, 23 Nov 2018 10:30:29 +0000 Zerdeçal kapsül: kişilerin yanında kolayca taşıyabileceği bir üründür. Zerdeçal, zencefilgiller familyasından olan bir bitkidir. Zencefilin yaprak sapları iki bölümden oluşmaktadır. Birinci kısmı gövdeyi sararken ikinci kı Zerdeçal kapsül: kişilerin yanında kolayca taşıyabileceği bir üründür. Zerdeçal, zencefilgiller familyasından olan bir bitkidir. Zencefilin yaprak sapları iki bölümden oluşmaktadır. Birinci kısmı gövdeyi sararken ikinci kısmı gövdeden ayrılan bir bitkidir. 1 metre uzunluğuna ulaşabilen bir bitkidir. Zerdeçal ülkemizde yetişmeyen bir bitkidir. Zerdeçal bitkisi yapılan araştırmalarda insan sağlığına birçok faydası olduğu belirlenmiştir. Bu durum göz önünde bulundurularak zerdeçal kapsülü üretimi başlatılmıştır. Zerdeçal kapsül iltihaplanmalarda, ciltte bulunan yara ve tümörlerde zihinsel fonksiyonları arttırmada kullanılan polifenolik bileşime sahip olan güçlü ve etkili bir antioksidan olarak bilinmektedir. Zerdeçal kapsül eczanelerden temin edebileceğiniz bir üründür. Ayrıca bilinmesi gereken zerdeçal kapsül ilaç değil sadece gıda takviyesidir. Zerdeçalın yararları göz önünde bulundurularak üretilen zerdeçal kapsülü hem herkesin yanında rahatça taşımasını sağlamak hemde zerdeçalın faydasından herkesin faydalanabilmesi için üretilen bir üründür. Fakat zerdeçal kapsülünü bilinçsizce kullanılması uygun olmayabilir. Örneğin zerdeçal kapsülü safra kesesi ve safra kanalı bozuklukları olanların kullanması uygun değildir. Bunun sebebi zerdeçal safra üretimini artırabilir ve bu sebeple safra yollarında bulunan rahatsızlığın şiddetlenmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra zerdeçal kapsülü hamilelik döneminde olan anne adaylarının ve bebek emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak da sakıncalı olabilir. Doktor tavsiyesi olmadan veya doktora danışmadan kullanılması uygun olmayabilir. Tamamen doğal üretildiği söylenen zerdeçal kapsülünün devamlı olarak kullanmak da uygun olmamaktadır.

Zerdeçal kapsül faydaları:
 • Vücutta bulunan sinirleri uyarmakta etkilidir.
 • Vücutta bulunan iltihaplanmaları giderir ve iltihap oluşumlarını engeller.
 • Mideyi kuvvetlendirerek mide rahatsızlıklarının önüne geçer ve mide hastalıklarının oluşma riskini düşürür.
 • Karın bölgesinde oluşan şişkinliği önler gaz atımını kolaylaştırır.
 • Karaciğer için oldukça faydalı bir etkiye sahiptir.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. İdrar tutukluğunu ve idrar yollarında oluşan küçük problemleri gidermeye fayda sağlamaktadır.
 • Verem gibi hastalıkların tedavisinde doğal yöntem olarak kullanılmaktadır.
 • Soğuk algınlıkları, bronşit ve astım gibi hastalıkları içinde oldukça faydalıdır.
 • Yemek sonrasında hazmı kolaylaştırır.
 • Sarılık hastalığına karşıda etkili bir şekilde fayda sağlamaktadır.
 • Kişide bulunan kötü kolesterolü düşürür ve kolesterolün dengelenmesine fayda sağlar.
 • Kişide var olan deri hastalıklarına karşı tedaviyi destekleme amaçlı kullanılabilir.
 • Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı iyileştirici güce sahiptir.
 • Kansere karşı koruma sağlar. Vücutta tümörlü hücrelerin çoğalmasını engellemektedir. Ayrıca kanserin vücutta oluşma riskini de azaltıcı özelliğe sahiptir.
]]>
Yoğurt Limon Zerdeçal https://www.zerdecal.net/yogurt-limon-zerdecal.html Sat, 24 Nov 2018 06:25:24 +0000 Yoğurt limon zerdeçal, Bu 3 malzeme ile muhteşem bir kür elde edebiliriz. Bu kür ile vücudumuz hem zayıflamakta hem de gerekli olan vitamin ve minerallerin bir kısmını sağlamaktadır. Yoğurt ile limon karıştırılarak yapılan Yoğurt limon zerdeçal, Bu 3 malzeme ile muhteşem bir kür elde edebiliriz. Bu kür ile vücudumuz hem zayıflamakta hem de gerekli olan vitamin ve minerallerin bir kısmını sağlamaktadır. Yoğurt ile limon karıştırılarak yapılan kürde zerdeçal önemli bir faktör oynar. Limon sıcak su ile de içebilirsiniz. Limonu alkali su şeklinde sabahleyin aç karnına içildiğinde vücuttaki zararlı antioksidanları dışarı atmaktadır. yoğurt limon ile birleştiği zaman kıvamı artarak vücuttaki yağ bezesini hareketlendirir ve zencefil ilave edilince de hareketlenen yağ dokuları birbirlerine sürtünerek erimeye başlar. Vücudumuz yavaş yavaş dengeli kilo verdiği zaman o kiloları tekrar almazsınız. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri bu kürü uygularken hemen arkasından en az 1 litre su içmeli ve her gün düzenli şekilde egzersizlerle ve spor hareketleriyle desteklenmeli ki ideal kilo verimi gerçekleşsin. Yoğurt limon zerdeçal kürü yağ yakarak zayıflama sürecini hızlandırır ve 3-4 haftasında 6-7 kilo vermenize yardımcı olur. Bu kürü uygularken diğer bir noktada yoğurdun probiyotik etkisi ile limonun vücuda girdikten sonra da kazandırdığı alkali özelliği ile birleşir. Zerdeçal özellikle karaciğerde toplanmış olan yağların yakılmasında ve karaciğer fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasında etkili bir baharattır. Bu baharatın yoğurt ve limon kürü ile birleştirilmesiyle vücut hem zayıflarken hem de çalışmasını düzene sokmaktadır.

Yoğurt limon zerdeçal kürü için malzemeler:

 • Yarın adet limon
 • Ortalama 3 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal. Eğer zerdeçal kullanmak istemiyorsanız pul biber ile de yapabilirsiniz ya da pul biberi de ilave edebilirsiniz.

Nasıl ve ne zaman uygulanır

Yoğurt kürünü yapılırken yoğurdu zerdeçal, pul biberi ve limon suyunu temiz bir kapta koyu kıvama gelecek şekilde karıştırırız. Yatmadan en az yarım saat önce yoğurt kürünün tüketilmesi gerekir. Bu karışımı tüketilmesinden itibaren bir şey yemeyin. Zerdeçal ya da pul biberli yoğurt kürü, tek başına etkili olmamaktadır. Yoğurt kürünün yanında uymanız gereken bazı noktalar bulunur.

Uygulanırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

Hareket sayınızı arttırarak kilo vermeyi sağlayınız. Sadece yoğurt kürünü kullanarak hareket etmezseniz vücut zayıflama özelliğini gösteremeyecektir. Yani 30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Evden çıkamıyorsanız ev temizliği yaparak hareketlerinizi hızlandırabilirsiniz. Bağırsakları harekete geçirerek zayıflama; Bağırsakları harekete geçirmek için kullanılan en iyi yöntem egzersiz hareketleridir. Bağırsak hareketleriniz zayıfsa aç karnına kuru kayısı tüketmeniz gerekir. Günde bir iki tane keçiboynuzu da yemeniz sindirim sisteminizi açarak bağırsaklarınızın düzelmesinde oldukça etkilidir. Gereğinden fazla su tüketmeyi ihmal etmeyin. Şeker ve şeker ürünlerine zaafınız varsa günde 10-15 tane hurma yiyebilirsiniz. Yoğurt limon zerdeçal kürü ile zayıflama sürecinde şeker, tuz, ekmek ve diğer unlu Mamulleri, aşırı yağlı yiyecekler, hazır gıdalar gibi ürünlerden büyük oranda kesmeniz gerekir. Bu ürünlerin yerine sebze. meyve. balık. kuru meyveler. tuzsuz çerezler tüketebilirsiniz; fakat bunları tüketirken de porsiyonuna önem vermeniz gerekir. Bunlara dikkat ederseniz kısa süre içerisinde hem zayıflamış olacaksınız hem de cildinizi tazelemiş olursunuz.]]>
Zerdeçal Zencefil Tarçın https://www.zerdecal.net/zerdecal-zencefil-tarcin.html Sat, 24 Nov 2018 13:07:39 +0000 Zerdeçal Zencefil Tarçın, Kilo şikayeti olan insanların ve her zaman formunu korumak isteyenler için ayrıcada göbek ve basen kısımlarında aşırı fazla kilosu olanların tercih edebileceği bitkilerdir. Bu bitkilerden kullanarak ve Zerdeçal Zencefil Tarçın, Kilo şikayeti olan insanların ve her zaman formunu korumak isteyenler için ayrıcada göbek ve basen kısımlarında aşırı fazla kilosu olanların tercih edebileceği bitkilerdir. Bu bitkilerden kullanarak ve bir kaç başka şifalı olan malzemelerle harika bir kür hazırlayıp şikayeti olan kişiler mucizevi şekilde şikayet ettikleri kilolardan kurtulacaklardır. Zencefil ile benzer tropik bir bitkiden elde edilen zerdeçal, hazmı kolaylaştırır ve vücuttaki ödemi attırmaya yardımcı etkisi vardır. Yağ yakma özelliği ile zencefil ise zayıflamaya yardımcıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlayarak göbek yağlarını da eritmektedir. Tarçın da bu bitkiler gibi zayıflamaya oldukça destek veren bir bitkidir. Diyet yapanlar ve kilo vermeye çalışan birçok insan tarçın kullanmaktadırlar. 

Zerdeçal Zencefil Tarçın Kürü İçin Gereken Malzemeler
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu 
 • 1 çay kaşığı zencefil tozu 
 • 1 çay kaşığı toz tarçın 
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı 
 • 4 yemek kaşığı yağsız yoğurt 
Kür Uygulanışı

Bir kase içine yoğurt koyup ardından diğer gereken malzemeleri ilave edin ve bir güzel karıştırın. Daha sonra hazır ettiğiniz bu kürü haftada 2 kere günde 3 öğün sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden takribi 1-2 saat öncesinde aç karnına tüketiniz. Bu halde hem sağlıklı zayıflarsınız hem de yoğurdun tok tutucu olmasından dolayıda uzun zaman bir şey yeme isteği duymazsınız. Ayrıca bu kür sayesinde ileri yaşamınızda başınıza gelme ihtimali olabilecek diş kaybı, bağırsak kanseri ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne de geçebilirsiniz. Bu kürü uygularken kesinlikle 3-4 gün ara vererek uygulamanız daha iyi olacaktır. Zira bu içine koyduğunuz malzemeler fazla tüketildiğinde vücut bu küre alışkanlık yapar ve yağ yakma işlemini yavaşlatır. Bu durumda olduğu zaman da, hazırlamış olduğunuz kür bir işe yaramaz ve birden fazla yan etki ortaya çıkabilmesine sebep olabilir. 

Zerdeçal, zencefil ve tarçın kürü tükettiğinizde vücudunuzda bulunan aşırı yağları dışarıya kolay bir şekilde atar. Bu kür uygulanırken aynı zamanda da idrara çıkmanız için bol sıvı tüketmelisiniz. Günde yarım saat tempolu yürüyüşün yanı sıra karın, basen egzersizleri yaparak yağları daha rahat eritmeye fayda sağlamış olursunuz. Devamlı terk etmeden bu spora devam ederseniz vücudunuzda sıkılaşmaya başlayacaktır ve kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Bu kürü kullanmadan önce, kullanacak kişinin kür içerisindeki malzemelere karşı alerjisi varsa kullanması doğru değildir. Hamilelerin ve emziren annelerin bu kürden ve bir başka zayıflama kürlerinden kullanmaları önerilmez.  
]]>
Zerdeçal Süt https://www.zerdecal.net/zerdecal-sut.html Sat, 24 Nov 2018 19:27:31 +0000 Zerdeçal  Süt, Zerdeçal süt karışımı sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve canlılığı korumak için tüketilen geleneksel bir içecektir. Zerdeçal süt karışımı uyku düzensizliği, ishal, hazımsızlık, soğuk algınlığı Zerdeçal  Süt, Zerdeçal süt karışımı sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve canlılığı korumak için tüketilen geleneksel bir içecektir. Zerdeçal süt karışımı uyku düzensizliği, ishal, hazımsızlık, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, bağırsak sendromları, adet krampları, baş ağrısı artrit, Crohn hastalığını gibi birçok hastalığın tedavisine meme, prostat, karaciğer, kolon kanserlerine faydalı gelmektedir. Zerdeçal süt karışımı ayrıca kanı temizler, kan dolaşımını arttırır, sindirimi kolaylaştırır, yaraların iyileşmesini hızlandırır, ağrıları azaltır, vücudu kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde fayda sağlar. 

Zerdeçal süt karışımı güçlü antioksidan, analjezik, antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri ile sağlık için oldukça faydalı bir içecektir. Ayrıca uzak doğu kültüründe Çin tıbbında zerdeçal gaz geçirici bitki olarak da kullanılmaktadır. 

Zerdeçal süt karışımına kakule, tarçın gibi baharatlar ekleyerek sağlığa olan olumlu faydalarının arttırmak mümkündür. Zerdeçalın kolesterol azaltarak kan dolaşımını ve kan şekerini düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Baharatlı zenginleştirilmiş zerdeçal süt karışımına Hindistan cevizi yağı eklenerek bağışıklık güçlendirilebilir ve kolesterolü düşürmeye katkı sağlayacak bir karışım elde edilebilir. 

Zerdeçal süt için Malzemeler
 • Az yağlı süt  
 • Zerdeçal 
 • Karabiber 
 • Tarçın 
 • Kakule 
 • Hindistan cevizi yağı 
 • Bal
 • Kaşık 
 • Süzgeç 
 • Fincan 
Zerdeçal süt hazırlanışı

Tencereye bir bardak süt döküldükten sonra ocağın altı açılır. Tenceredeki sütün içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal eklenir. Çeyrek çay kaşığı Karabiber ve bir kabuk tarçın eklenir. Eğer kabuk tarçın yoksa tarçın tozu da kullanılabilir. Kakule tohumları ezildikten sonra karışımın içine atılır. Karışıma yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağı eklenir. Karışım bir dakika boyunca pişirilir. Pişirildikten sonra hazırlanan karışım süzgeçten geçirilir. Karışımı tatlandırmak için bir miktar bal ilave edilir. Tatlandırmak için Hindistan cevizi sütü veya badem sütü de eklenebilir. Hazırlanan zerdeçal süt karışımı her gece yatmadan ve gündüzleri tüketilebilir.
]]>
Zerdeçal Zeytinyağı https://www.zerdecal.net/zerdecal-zeytinyagi.html Sun, 25 Nov 2018 11:00:23 +0000 Zerdeçal Zeytinyağı, Bu karışım muhteşem yararları olan her derde deva olan olağanüstü bir karışım. Bu karışımdaki en önemli madde zerdeçaldır. Zerdeçalın faydalarını saymakla bitmeyen bir bitki türüdür. Zerdeçal v Zerdeçal Zeytinyağı, Bu karışım muhteşem yararları olan her derde deva olan olağanüstü bir karışım. Bu karışımdaki en önemli madde zerdeçaldır. Zerdeçalın faydalarını saymakla bitmeyen bir bitki türüdür. Zerdeçal vücutta olan enfeksiyonu ve iltihaplanmayı önleyen  çok kuvvetli ve etkili bir maddedir. Zerdeçalın  kolon kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, beyin kanseri başta olmak üzere daha birçok kanser türünü de önlediği belirtilen açıklamalar içindedir. Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı deneylerde kanserojen maddeler enjekte edilen farelere aynı zamanda zerdeçal verilmesi durumunda birçok kanser hastalığını tamamen ortadan kaldırdığı ve önlediği görülmüştür. Ve bir önemli nokta da yapılan araştırmalara göre karabiber zerdeçalın etkisini yüzde 200 derecelik bir oranla arttırıyor. Bu kolay tarifi sürekli olarak gün içerisinde sabah, öğle, akşam olarak tüketmeniz gereklidir. 

Zerdeçal Zeytinyağı malzemeleri;
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Çeyrek çay kaşığı karabiber
Zerdeçal Zeytinyağı yapılışı:

Zerdeçal zeytinyağı tarifi için öncelikle ellerimizin hijyen olup olmadığını kontrol edin ve bol suyla yıkayın daha sonra karışımı yapmak için küçük bir sos kasesi veya bir fincan da olabilir kullananlara malzemeleri ekleyin. Öncelikle zerdeçalı kabın içine koyun daha sonra üzerine zeytinyağı ve taze çekilmiş karabiber koyup karıştırın. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra biraz dinlendirin. Bu karışımı günde 3 defa sabah öğle akşam olarak tüketmeniz gereklidir. Her derde deva olan bu zerdeçal zeytinyağı karışımını mutlaka hayatınıza sokun ve kullanın. Hazırladığınız bu sosu salataların içine sos diye de katabilirsiniz veya hiçbir şeye katmayıp kaşık kaşık da yiyebilirsiniz. Bu karışımı üstelik sıcak tencere yemeklerine de karıştırabilirsiniz. Yemekler piştikten sonra ocaktan almaya yakın hazır olan sosu döküp bir iki karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Bu karışımı günde 3 kez tüketmelisiniz. Bu karışım kanser olma riskini ortadan kaldırdığı gibi, kötü huylu kanser hücrelerini de ortadan kaldırıyor. Hemen hiç zaman kaybetmeden bu kolay pratik üstelik her evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz bu karışımı mutlaka deneyin. Şimdiden acil şifalar diliyorum.
]]>
Zerdeçalın Cilde Faydaları https://www.zerdecal.net/zerdecalin-cilde-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 01:57:04 +0000 Zerdeçalın cilde faydaları, Parlak sarı rengi ile yemeklere lezzet katmak için kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Aroma katmak için kullanılan zerdeçalın cilde faydaları da çok fazladır. Özellikle Hindistan da kadınlar taraf Zerdeçalın cilde faydaları, Parlak sarı rengi ile yemeklere lezzet katmak için kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Aroma katmak için kullanılan zerdeçalın cilde faydaları da çok fazladır. Özellikle Hindistan da kadınlar tarafından cilde parlaklık vermesi için düğünden önce gelenek olarak kullanılır. Zerdeçalın cilde faydaları saymakla bitmez. Antioksidan bakımından zengin olan zerdeçalın cilt hücrelerindeki tahribatı yavaşlatarak yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini geciktirici etkisi olduğu bilinmektedir. Zerdeçalın cilde faydalarından yararlanmak için maske halinde kullanmanız gerekir. Cilt tipinize göre kuru ise zeytinyağı, badem yağı ve süt ilave ederek kuru ise yoğurt ve limon kullanabilirsiniz. İçerisine un, Yulaf ve pirinç unu koyabilir. Orijinal bal ilavesi yapılabilir, maskeyi koyu bir kıvam halinde cilde sürdükten sonra 20 dakika bekleyebilirsiniz. Maske uygulanırken eski kıyafet yada havlu kullanın. Zerdeçalın kuvvetli boyama etkisi nedeniyle leke oluşacaktır. Bu geçici bir durumdur. 

Zerdeçalın cilde faydaları, zerdeçal özellikle cildin ihtiyacı olan nemi ve vitaminleri sağlamakta çok başarılı bir bitkidir. Zerdeçalın yoz halini kullanarak çok başarılı maskeler yapılır. Bu maskelerden çok başarılı sonuçlar elde edilir. Genellikle solmuş ve kuru ciltler için hazırlanan bu maskeler ile zerdeçalın cilde faydaları daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Zerdeçalın cilde faydalarını şöyle sıralayabiliriz, 
 • Cilt görünümünü geliştirir ve pürüzsüzleştirir. 
 • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde cildin en üst tabakasını düzenler. Kuru ve solmuş cildin ihtiyacı olan nemi sağlar. 
 • C vitamini bakımından zengin olan zerdeçal kalojen oluşmasına yardımcı olur ve cildin elastikiyetini korur. 
 • Sivilce oluşmasını engeller, 
 • B6 vitamini ile hücrelerin sağlıklı bir şekilde oluşturulmasına katkı sağlar. 
 • Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden dolayı İltihaplı cilt sorunlarına iyi gelir. 
 • İçeriğinde bulunan potasyum da nemin cilde işlemesine ve kuru ciltlerin nemlendirilmesi ne yardımcı olur. 
 • Egzamaya iyi geldiği gibi kaşıntı hissini de hafifletir. 
 • Zerdeçal da bulunan bol miktarda magnezyum yaşlanma ya karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Cildin parlak ve ışıl ışıl olmasını sağlar. 
 • Pigmentasyonu azaltarak cilt tonunu korur. 
Zerdeçalı kuru öğütülmüş toz halinde aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Çok makul fiyatlarda temin edeceğiniz zerdeçal ile sizde daha canlı, daha genç gözüken ve daha çoşkulu bir cilde sahip olabilirsiniz. Zerdeçalın cilde faydalarını ancak deneyerek görebilir, edindiğiniz deneyimleri çevrenizle paylaşabilirsiniz. 
]]>
Kök Zerdeçal https://www.zerdecal.net/kok-zerdecal.html Mon, 26 Nov 2018 09:06:25 +0000 Kök Zerdeçal, Zerdeçal bitkisinin diğer adı zerdaçap olup şifalı bir bitkidir. Zencefilgiller familyasından olan bitki çok yıllık bir bitki olup ana vatanı Doğu Hindistandır. Yaprakları sivri uçlu olup çiçekleri sarıdır. Kök Zerdeçal, Zerdeçal bitkisinin diğer adı zerdaçap olup şifalı bir bitkidir. Zencefilgiller familyasından olan bitki çok yıllık bir bitki olup ana vatanı Doğu Hindistandır. Yaprakları sivri uçlu olup çiçekleri sarıdır. Çiçeklerinden safranı andıran boyalı bir madde çıkartılır. Zerdeçal bitkisinin kökü daha çok baharat olarak kullanılmaktadır. Zerdeçalın kökü ana ve yan köklerden meydana gelir. Ana kökü yumru şeklinde olan zerdeçalın yan kökleri ise parmak kalınlığında tıpkı yer elması şeklinde içi sarı veya kırmızımsı dışı ise kahverengimsi bir renk taşımaktadır. Kök zerdeçalın aktif maddesi curcumi' dir. Aynı zamanda bitkinin bir diğer önemli özelliği de antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olmasıdır. 

Kök zerdeçal, toz haline getirilen bir bitki olup birçok yemek ve tatlı çeşitlerinde kullanılmaktadır. Turşular,kekler, zerde, fümeler ve yumurtalı yemeklerde kullanılan bitki çorbalara ilave edilir. Yani safranın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Bir miktar margarin ile kök zerdeçal birleştirilerek tüm yemeklere kullanılabilmektedir. Kök zerdeçal, yemeklerde genellikle toz haline getirilerek kullanılmaktadır. fakat toz zerdeçalda önemli bir husus vardır. Çok çabuk küflenmesinden ötürü kök halinde almak ve az az tüketmek gerekmektedir.  

Kök Zerdeçalın faydaları
 • Verem, sarılık ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
 • İltihap giderici etkiye sahiptir. 
 • Vücuttaki sinirleri uyarıcı etkisi vardır.
 • Kolon cilt ve göğüs kanserlerine iyi geldiği bilinmektedir.
 • Vücut içerisinde biriken zehirli maddelerin dışarı atılımasına yardımcı olur. 
 • Nekahat devresini kısaltır. 
 • Astım ve soğuk algınlığına iyi gelir. 
 • Mideyi kuvvetlendirir.
 • Harici deri rahatsızlıklarında kullanılır. 
 • Safra yolu ve kesesinin fonksiyonel hastalıklarına karşı iyi gelir. 
 • İdrar ve gaz sökücü bir etkiye sahiptir.
 • Hazmı kolaylaştırır. 
 • Antienflamatuar ve antioksidan etkiye sahiptir. 
 • Solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelir. 
Kök Zerdeçalın zararları: Kök Zerdeçalın kan sulandırıcı ilaçlar ile alınmaması gerekir. Fazla miktarlarda tüketilen kök zerdeçal mide de mukozasının tahriş olmasına neden olur. Ayrıca zerdeçal bitkisi uçucu yağ içermesinden ötürü gastrit, mide, onikiparmak ve bağırsak ülseri olan kişiler tarafından kullanılması sakıncalıdır. Emziren ve hamilelerde ise doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekmektedir. 

Kök Zerdeçalın kullanımı: Bitkinin kurutulmuş köklerinden çay şeklinde kullanılan kök zerdeçal yemeklerde de kullanılmaktadır. Bir halk ilacı yani bitkisel bitki olarak kullanılan kök zerdeçal iki şekilde de kullanılmasından ötürü ve şifa niyetine tüketilmesinden ötürü bilinçli bir tüketici olmak gerekmektedir. Sağlıkla kalın.
]]>
Zerdeçal Otu https://www.zerdecal.net/zerdecal-otu.html Mon, 26 Nov 2018 20:21:21 +0000 Zerdeçal otu, genellikle baharat olarak ve şifalı bitkisel kürlerde kullanılan önemli bir bitkidir. Halk arasında hint safranı olarak ta tanınan zerdeçal otu, kanser düşmanı bir bitki olarak bilinir. İçeriğindeki etken maddesi Zerdeçal otu, genellikle baharat olarak ve şifalı bitkisel kürlerde kullanılan önemli bir bitkidir. Halk arasında hint safranı olarak ta tanınan zerdeçal otu, kanser düşmanı bir bitki olarak bilinir. İçeriğindeki etken maddesi olan curcumin sayesinde diyabet, alzheimer ve kanser türlerine karşı etkili bir savaşçıdır. Vücuttaki iltihapların giderilmesinde faydalı olur. Ayrıca zerdeçal otu antioksidan etkisiyle dikkat çeker. Hastalıklardan korunmanın yanında, hastalıkların ilerlemesini durduran bir bitkidir. Orta Asya'da kullanımın yaygınlaşması hafızayı güçlendirmesi nedeniyle olmuştur.

Zerdeçal otu faydaları nelerdir
 • Mideyi ve karaciğeri güçlendirir
 • Sinirleri uyarıcı etkisi vardır
 • İltihabı giderir, gaz ve idrar söktürücü etkisi bulunur
 • Soğuk algınlığının etkilerini azaltır
 • Tifo ve verem gibi hastalıklardan koruyucudur
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur
 • Kolesterol düzeyinin dengelenmesini sağlar
 • Sarılık hastalığının tedavisinde etkili olur
 • Astım hastaları içinde zerdeçal otu yararlı olur
 • Çocuklardaki gelişimi destekler, hafızanın ve boyun uzamasında etkili olur
 • İleri yaşlardaki hafıza kaybı, bilinç bulanıklığı, halsizlik gibi sorunların azaltılmasında, kemik erimesinde faydalı etkili olur.
Zerdeçal otu yemeklerde baharat olarak ya da bitkisel çay gibi tüketilerek insanların sağlıklı yaşam sürmesine, kendilerini dinç hissetmesine yardımcı olabilir. Bu etkileri bilimsel çalışmalarla tespit edilmiş bir bitkidir.

Zerdeçal otu neye yarar

Zerdeçal otu kendine has lezzeti ve hoş sarı rengiyle her yemekte kullanılabilir. Yağla birlikte aynı kırmızı biberin, nanenin kızdırılıp dökülmesi gibi zerdeçal otu kullanılırsa, çorbalarda, yemeklerde lezzet vericidir.

Hafızanın güçlenmesindeki etkisi için, sabahları 1 tatlı kaşığı balla karıştırılır ve tüketilirse çocukların ders başarılarında olumlu etkileri olur. İçeriğindeki yararlı maddelerle bu bitkinin çok sayıda hastalığa iyi geldiği bilinir. Kullanımı zerdeçal meyvelerinin kurutulması ve toz haline getirilmesi şeklinde olur.

Felçli hastalarda, karaciğer hastalarında, safra kesesi hastalıklarında, alzheimer gibi hastalıklarda zerdeçal otunun tedavi edici etkisi vardır. Orta Asya ülkelerinde tanınan özel yöresel yemekler bu baharatla hazırlanır. Beyin hücrelerini yenilemesi, hafızayı güçlendirmesi nedeniyle asırlara dayanan bir kullanımı vardır. Orta Asya insanlarının uzun yaşam sırrının bu bitki olduğu düşünülmektedir.

Zerdeçal otu nasıl kullanılır

Zerdeçal otu toz halindeki şekliyle sabahları balla birlikte tüketilebilir. Çorbalarda ve diğer yemek çeşitlerinde, içeceklerde baharat olarak kullanılabilir. Zerdeçal ile uyum sağlayan yemek türleri oldukça fazladır.

Bunların dışında ciltteki hücreleri yenileme etkisi de olan zerdeçal otu, balla karıştırılarak cilde tatbik edilebilir. Bu ciltte sarkmayı önler, göz etrafındaki ince kırışıklıkların etkisini hafifletir.

Zerdeçal otu tüketen, kullanan kişilerde unutkanlık, karaciğer ve böbrek yağlanması, kemik erimesi, cilt deformitesi gibi sorunlar daha az görülür. Bu nedenle uzmanlar tarafından kullanımı önerilen bitkiler arasındadır. Ancak zerdeçal otu her taze olarak alınmalı, gerekirse öğütülmemiş olanı alınarak evde toz haline getirilmelidir. Çünkü bekledikçe toz halindeki zerdeçal otu etkisi azalmaktadır.

]]>
Zerdeçal Çayı https://www.zerdecal.net/zerdecal-cayi.html Tue, 27 Nov 2018 10:34:29 +0000 Zerdeçal çayı: Zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Hindistan tarafında yetiştirilir. Yetiştirildiği diğer yerler ise Asya ve Afrika taraflarıdır. Sıcak, altın rengi ve acı tatlı lezzeti ile bilinen zerdeçal, köri Zerdeçal çayı: Zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Hindistan tarafında yetiştirilir. Yetiştirildiği diğer yerler ise Asya ve Afrika taraflarıdır. Sıcak, altın rengi ve acı tatlı lezzeti ile bilinen zerdeçal, köri tozu baharatı olarak da kullanılabilir. Zerdeçal bitkisi Çin taraflarında sindirim ve akciğer fonksiyonlarını destekleyerek adet ağrılarını dindirmek ve mensturasyon düzenleme amacıyla kullanılır. Ayrıca egzama ve yaraların iyileşmesi için de cilde uygulanarak kullanılır.

Zerdeçal çayı sağlığa faydaları:

Zerdeçal bitkisinden yapılan zerdeçal çayı birden fazla hastalığa şifa olmaktadır. Herkes tarafından yaygın olarak kullanılır. Özellikle iltihap ve ağrı yerlerin için kullanılmakta olan zerdeçal çayı; romatoid artrit, ülseratif kolit gibi sağlık sorunlarının da tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Bunlarla birlikte kanser, alzheimer, yüksek kolesterol, çoklu skleroz gibi rahatsızlığı olan hastalarda oldukça etkili olan zerdeçal çayının kan pıhtılaşmasını engellemeye yardımcı olmakla birlikte akne ve yaralar ilgili cilt sorunlarını neden olan iltihabı azaltır. Bunun yanında araştırmalar zerdeçalın birden çok hastalığı tedavi ettiğini ortaya koymaktadır. Zerdeçal çayı zerdeçalın içinde bulunan kurkumin maddesi sayesinde hastalıkların şifa bulduğunu vücuda yer alacak hastalıkların önlenmesini sağlayabilir. Bu maddeyle kanserli hücrelerin etkisini azalttığında saptanmıştır

Zerdeçal çayı güçlü bir antioksidandır: Yapılan araştırmalarda zerdeçal çayının içinde kurkumin baharatı muhteşem bir antioksidan olarak çalıştığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak zerdeçal çayı tüketimi vücuttaki serbest radikalleri etkisizleştirmeyi başarabilmekte ve sağlıklı bir yaşam için size kolaylıklar sağlamaktadır.

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir: Zerdeçalın içerisinde bulunan curcumin maddesi ona bu özelliği vermektedir. Yurt dışında yapılan bir çalışmada kurkumin, romatoid artrit için tehlike arz eder. Böylece sitokin etkisini azalttığı kanıtlanmıştır. Bir bardak zerdeçal çayı eklem rahatsızlığı yaşayan kişilere önemli faydalar sağlamakta ve diz ağrılarının yanı sıra baş ağrılarına da faydası bulunmaktadır

İltihaplanmayı tedavi eder: Zerdeçalın sahip olduğu birleşenler vücuttaki iltihaplarla uğraşarak onları aza indirmektedir. Zerdeçal çayını hazırlayarak artrit için yararlı bir tedavi seçeneği hale getirebiliriz.

Kan dolaşımını arttırır: Zerdeçalın kan akışını uyarıcı ve rahim kasılmalarını uyarıcı olarak iki temel uygulama şekli vardır. Menstrüel krem belirtilerin yaşandığı amenore rahim kistleri gibi bir psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan önemli bir baharat türüdür

Zerdeçal çayı nasıl yapılır

Bu bitki çayını yapmak için evinizde zerdeçalın tozu varsa onu kullanabilirsiniz fakat kökü bulunursa parçalayarak bitkinin tozu haline getirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde çayı daha kolay hazırlayabilirsiniz. Tadını açtırmak için zencefilde kullanabilirsiniz.

Zerdeçal çayı yapılış aşaması,

 • Öncelikle İki bardak suyu demlikte kaynatılır.
 • Suyun kaynamasından sonra zerdeçal kökü yada zerdeçal tozunun yarım tatlı kaşığı alın  demliğin içerisine konulur.
 • Ardından bir çay kaşığı zencefil ekleyerek karıştırılır.
 • Bundan sonra 10 dakika dinlenmeye bırakılır.
 • Dinlendikten sonra çay süzüp, içebilirsiniz.
 • Eğer çay içerken ağzınıza acılık veriyorsa biraz bal ekleyebilir ya da bir dilim limonu içine atabilirsiniz.
 Zerdeçal çayınız hazırdır. Afiyet bol şifa olsun.

]]>
Tarçın Zencefil Zerdeçal Yoğurt https://www.zerdecal.net/tarcin-zencefil-zerdecal-yogurt.html Tue, 27 Nov 2018 11:51:32 +0000 Tarçın Zencefil zerdeçal yoğurt: Göbek ve basen yağlarından şikayetçi olanlar tarçın, zencefil, zerdeçal, yoğurt ile bir tür elde ederek fazlalıklarından kurtulabilirler kür için hazırlanacak olan her bir ürün zayıflam Tarçın Zencefil zerdeçal yoğurt: Göbek ve basen yağlarından şikayetçi olanlar tarçın, zencefil, zerdeçal, yoğurt ile bir tür elde ederek fazlalıklarından kurtulabilirler kür için hazırlanacak olan her bir ürün zayıflamanın yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası bulunur. Zayıflamak için hazırlanacak olan kürler titizlikle karışımın içine konulursa bir hafta gibi kısa bir sürede yağların erimeye başladığı fark edilecektir. Mucize bir kür olarak gösterilen tarçın zencefil zerdeçal Yoğurt kürü eşit miktarda temin edilmelidir.

 Tarçın zençefil zerdeçal yoğurt kürünün malzemeleri ve yapımı;

 • 20 gram zencefil 
 • 20 gram zerdeçal
 • 20 gram tarçın uygun bir kaba konularak karıştırılmalıdır.
 • Daha sonra kabın kapağı kapatılır.
 • Gece yatmadan en az 3 saat önce bir su bardağına yakın yoğurdu hazırladığımız toz baharat karışımını bir tatlı kaşığı kadar ekleyip karıştırırız. 
 • baharatlı yoğurt kürü elde edildikten sonra bitirilmelidir. 
 • Ardından 5 su bardağı su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Karışımı başladığınız gün en az 45 dakikalık yürüyüş yapmanız gerekir. Bu egzersizin yanında göbek ve basen eritecek hareketleri de yaparsanız daha hızlı bir şekilde yağların eridiğini göreceksiniz. Karışımı kullandığınız gecenin sabahında yağların yavaş yavaş gittiğini hissedeceksiniz. Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın karışımı olan kür, tadı çok hoş olmasa bile sonuç mükemmel olur. Bir haftada 2 kez uygulanabilir. Fazla tüketilmesi halinde vücutta belli bir süre sonra çalışma göstererek yağ yakımını durdurabilir. Zencefil bu kürde oldukça etkili bir baharattır. Bu nedenle bir an önce yağ yakımını sağlamak için her gün karışımdan yememelidir. Her gün bu kür yenilirse karışım işe yaramadığı gibi yan etkileri de ortaya çıkmaktadır. Göbek bölgesi ve basen tarafları vücuttan daha kalın ise kür haftada bir defa uygulanabilir. Kür vücutta bulunan fazla yağı atımı kolaylaştırmak ve idrara çıkmak için su tüketimini olduğundan fazla içmek gerekir. Ayrıca kür yapıldığı sürece yemeği ve içmeyi de önem verilmesi gerekir. Şeker, yağ, un gibi diyetin yasakladığı gıdalar mümkün olduğunca sakınmalıdır.

Tarçın Zencefil zerdeçal yoğurdun faydaları:

 • Cilt sağlığı için mükemmel bir baharat karışımıdır.
 • Osteoporoza hastalığına karşı iyi gelir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Kilo kontrolünün sağlamada yardımcı olur.
 • İçinde vücuda yararlı olan birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır.
 • Hipertansiyon için etkili bir türdür.
 • Kolon kanserine karşı tüketilmesi önerilir.
 • Vücutta oluşabilecek enfeksiyonlara karşı Kalkan görevini görür.
 • Diyabet hastalığına iyi gelir.

Tarçın zencefil zerdeçal yoğurt: Baharatların da elde edilen kürün, vücutta o kadar çok metabolizmayı çalıştırmasını sağlıyor ki kilo aldığınızda metabolizma durduğu için bunların tekrar hareket etmesinde etkili bir yöntemdir. Kilo problemi olmayanlar da bile hastalıkları korunmasında kalkan görevini görür. Her biri ayrı baharatlar olduğu için dikkatli kullanmak vücudu dengeye tutar.
]]>
Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır https://www.zerdecal.net/zerdecal-hangi-yemeklerde-kullanilir.html Wed, 28 Nov 2018 06:16:11 +0000 Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır, zerdeçalın diğer adı hint safranı olarak geçer. Fiyat olarak safrandan daha uygundur. Diğer kullandığımız baharatların aksine çok keskin bir tat ve kokuya sahip değildir. Ya Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır, zerdeçalın diğer adı hint safranı olarak geçer. Fiyat olarak safrandan daha uygundur. Diğer kullandığımız baharatların aksine çok keskin bir tat ve kokuya sahip değildir. Yan diğer baharatlar ile karıştırılıp kullanılırsa tadı kolay kolay ayırt edilemez. Safran kullanacağınız yemeklerde zerdeçal tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda zerdeçalın faydaları da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu şifa kaynağı baharatı sürekli elimizin altında bulundurup, kullanımını alışkanlık haline getirmekte fayda var. Zerdeçal vücuttaki zararlı maddeleri atar, iyi bir idrar söktürücüdür, soğuk algınlığında, astımda şifa verici olarak kullanabilirsiniz. İlk başlarda tadını birazcık yadırgasanız da bir kaç kullanımdan sonra alışmanız çok kolay olacaktır. Çocukların gelişim sürecini destekleyen ve boylarının uzamasına, hafızlarının kuvvetlenmesine büyük etkileri olan bu baharatı hangi yemeklerde kullanabileceğimize göz atalım.

Zerdeçalı hangi yemeklerde kullanılır

Özellikle güveçte pişireceğiniz yemeklerde kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Yemeğinizin tadını artırır. Sos kullanarak hazırlayabileceğiniz her çeşit yemek, soslu sebze yemeklerinde, yine sos hazırlanmak sureti ile yapılan makarna erişte gibi yemeklerde, kullanabilirsiniz. 

Pilavlarınızda hem pilavınıza sarı bir renk verip güzel görüntü elde etmek için hem de değişik ve lezzetli bir pilav için tercih edebilirsiniz. Özellikle et ve tavuğu marine ederken hazırlayacağınız marinasyona mutlaka zerdeçal katın. 

Et ve tavuğun lezzetindeki değişimi hemen fark edeceksiniz. Zerdeçalla terbiyelerseniz baharatın tüm aroması etlerinize geçer. Zerdeçalı bir tek tatlılarda kullanmamanız önerilir. Tatlınızın tadını bozar. Ama sabahları bal ile karıştırılarak çocuklarınızın da rahatlıkla tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca zerdeçalı direkt olarak sıcak yağın içine kesinlikle atmayın. Yüksek ısı etkisi ile zerdeçalın tadı bozulur ve lezzet elde etmek isterken kötü ve acı bir tada sebep olursunuz. 

Sebze yemeklerinde ise zerdeçalın en güzel ve en nefis kullanım şekli yemeğinizin suyuna eklemektir. Baharat katarak yaptığınız tüm salatalara zerdeçal da ekleyebilirsiniz. Örneğin patates salatası, piyaz, makarna salataları, gibi salatalara inanılmaz lezzet verir. 

Çorbalarınızda ise eritilmiş ılık tereyağının içine bir çay kaşığı kadar zerdeçal koyup, servis sırasında tabakların üzerine bir kaç damla dökerek çorbalarınızı lezzetlendirebilir bu sağlık için artıları çok fazla olan mucizevi baharattan faydalanmış olursunuz. Sahanda yumurta yaparak piştikten sonra üzerine eklenebilir. Ayrıca tavuk çorbasına bir parça atarak soğuk algınlığında çorbanın ısıtıcı etkisini bir kat daha artırabilirsiniz. Nohut yemeklerinde kullanılabilir. Ayrıca tavuk soteye de çok yakışır.

]]>
Zerdeçal Maskesi https://www.zerdecal.net/zerdecal-maskesi.html Wed, 28 Nov 2018 18:51:59 +0000 Zerdeçal maskesi; Zerdeçal bitkisi yıllık otsu bir bitki olup yaprak ve kökleri kullanılan bir şifalı bitkidir. Özellikle Turmerik olarak da bilinen zerdeçal bitkisi cilt açısından çok faydalı bir bitkidir. Özellikle doğa Zerdeçal maskesi; Zerdeçal bitkisi yıllık otsu bir bitki olup yaprak ve kökleri kullanılan bir şifalı bitkidir. Özellikle Turmerik olarak da bilinen zerdeçal bitkisi cilt açısından çok faydalı bir bitkidir. Özellikle doğal maskeler ile zerdeçal kullanılarak yapılması daha coşkulu ve parlak bir cilt elde edilebilmektedir. Aynı zamanda iltihap önleyici etkisi ile sivilce ve aknelere karşıda çok etkilidir. Bu tür cilt sorunlarını önleyici etkiye sahiptir. Zerdeçal bitkisinin ürünlerini her yerde bulmak çok kolay ve mümkündür. Genellikle toz halinde satışı olan bu bitkinin maskesi de toz halinden yapılmaktadır. Zerdeçal maskesi dediğimiz maskeler yüze uygulanmakta ve yapılmakta olduğundan zerdeçalın cilde faydalarını belirtmekte fayda vardır. Ayrıca iltihabik durumlarda iyi gelmesinden ötürü cilt yüzeyinde oluşabilecek her türlü cerahat olguda maske olarak kullanılabilmektedir. Yaşlanma geciktirici etkisi de vardır. Zerdeçal maskelerinin yüze uygulanması ile cildin elastikiyeti düzeldiğinden ve kalojen üretimi yaptığından cilt yüzeylerinde gözle görülür düzelmeler meydana getirmektedir. 

Zerdeçal Maskesi;
 • Süt, zerdeçal ve bal yüz bakım maskesi; Herkes kendisini pürüzsüz ve tıpkı prenses cildi dediğimiz cilt ile görmek ister işte tamda bunun için zerdeçal kullanılan maskeler devreye girer bu maskenin hazırlanması hem kolay hemde basittir. Malzemeleri de her zaman bulunabildiğinden yapılışı vede uygulanışı kolaydır. Malzemeleri belirttiğimiz gibi süt bal ve zerdeçal'dır. 
 • Soluk ciltlerde zerdeçal maskesi: İçerisinde ana madde olarak zerdeçal, yoğurt ve avokado bulunan bu maskede ise özellikle soluk renkli duran ciltlerde kullanılmaktadır. Maskenin özelliği soluk bir tene sahip olan kişilerin cilt rengini daha parlak ve can alıcı hale getirmesidir. İçerisinde kattığınız avokado ciltte kurumuş olan hücrelerin ihtiyacı olan sıvıyı sağladığı için önemli bir üründür. Yoğurdun içerisinde bulunan B vitamini ve çinko ise püstül, akne ve siyah noktalara karşı çözüm olduğundan önemlidir. Bu üçünü kullanarak hazırlayacağınız maske cildinize istediğiniz görüntüyü verecektir. Avokado robottan geçirilerek püre haline getirilir. Daha sonrasında içerisine toz zerdeçal ve yoğurtta ilave edilerek tekrar robottan geçirilir. Vücudunuz her yerinde kullanabileceğiniz bu maskeyi dilerseniz yiyebilirsiniz. Bu maskeyi cildinizin durumuna göre 1-2 kere haftada içerisinde kullanabilirsiniz. 
 • Beyazlatıcı zerdeçal maskesi: Bu maskede ise bal limon ve zerdeçal bir araya getirilerek yüz maskesi elde edilmektedir. Limon tek başına bile doğal bir sıkıştırıcı özelliğine sahiptir. Besleyici ve nemlendirici bal ile karıştırılması ile içerisine zerdeçal tozu da eklenmesi ile maskemiz hazır hale gelir. Hazır olan maske parmak uçları ile cilt yüzeyine hafif masaj ile sürülmelidir. On dakika beklemenin ardından kuruduğunda yani ılık su ile iyice durulanmalıdır. Bu sayede cildiniz hem nefes alırken hemde yağlanmadan arındığı için sivilcelerin oluşmasına engel olacaktır.
]]>
Zerdeçal Cilt Lekeleri https://www.zerdecal.net/zerdecal-cilt-lekeleri.html Thu, 29 Nov 2018 03:36:11 +0000 Zerdeçal cilt lekeleri: Yediğimizde vücudumuza iyi gelen bizi ayakta tutan yiyecekler cildimize sürdüğümüz zamanda genellikle etkili bir sonuç verir. Mesela avokado yağı A ve E vitamini deposu olduğu için yüze sürdüğünüzd Zerdeçal cilt lekeleri: Yediğimizde vücudumuza iyi gelen bizi ayakta tutan yiyecekler cildimize sürdüğümüz zamanda genellikle etkili bir sonuç verir. Mesela avokado yağı A ve E vitamini deposu olduğu için yüze sürdüğünüzde kırışıklıklarına da önemli ölçüde başarı sağlayan yöntemdir. Zerdeçal hem yediğimizde vücudumuzda değişik mikroplarla mücadele etmesine ve hastalıklara karşı antioksidan üretilmesinde faydalı iken hem de cildimize sürdüğümüzde olağanüstü durumlar oluşturan zencefilgiller familyasından bir bitkidir. Bu bitki Hint mutfağında bolca kullanılan zerdeçal aynı zamanda Hintli kadınların düğünlerinde ciltlerini canlandırmak, yemeklerinde farklı tatlar katmak için kullanılan bir baharat türüdür. Hintli kadınlar düğünlerinde genellikle zencefil baskısı yaparak cildini güzelleştirirler. Ünlü oyuncuların bazıları da nemlendiricilerin içerisine zerdeçal ekleyerek kendi renklerini elde etmişlerdir. zerdeçal cilt lekelerine çok fayda sağlamaktadır. Bunlar:

 • Cilde canlılık pürüzsüz görünüm sağlar.
 • Antiseptik özelliğinden dolayı ciltteki sivilceleri kurutulmasında yardımcı olur ve sivilcelerle mücadelede etkili bir yöntem olarak maske şeklinde kullanılır.
 • Ciltte sivilceleri kurutmak da kalmayıp sivilce izlerine, güneş lekelerine, cilt koyulaşmasına karşı iyi gelmektedir.
 • Egzama cilt hastalıklarında önemli ölçüde mikroplarını azalttığını gösterir.
 • Gözaltındaki morlukların ve ölü derileri atmasına yardımcı olur.
 • Vücutta bulunan özellikle yüzdeki istenmeyen tüylerin azalmasını sağlar

Zerdeçal renginin kuvvetli sarı olmasından dolayı doğru olarak da kullanılmalıdır. Bu yüzden üzerinde renk bırakacağı endişesi taşıyanlar vardır. Bu maske uygulayan kişi maskesini temizleme mendili ile temizlerse cildinde herhangi bir renk boya bırakmamaktadır. Zerdeçal cilt lekeleri için uygulanan maskenin malzemeleri şunlardır:

 • İki çay kaşığı pirinç unu
 • 6-7 Damla badem yağı ayrıca İçine Hindistan cevizi ve zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.
 • Bir tatlı kaşığı zerdeçal.
 • 2-3 yemek kaşığı kaynatılmış su elma sirkesi ve limon suyu de kullanabilirsiniz.

yapılışı:

Bu malzemeleri bir kaba koyarak kıvama gelinceye kadar karıştırın. Bir maske fırçasının yardımıyla yüzünüze uygulayın. Normalde maskeler göz altına sürülmez. Fakat bu maske gözaltı kremi olarak da kullanabileceği için sürülmesinde sakınca yoktur; fakat göze değmemesi gerekir. Göz altına sürülmesi kırışıklıkların hafiflemesine ve göz altı morlukları ile halkalarına iyi gelir. Bu maske yüzünüzde 20 dakika bekledikten sonra ılık suyu ile pansuman yaparak temizleyebilirsiniz ya da temizleme beziyle silebilirsiniz. Bu maskeyi uygulamadan önce üzerimizdeki kıyafetleri damlamaması için eski bir kıyafet giymenin de fayda vardır Çünkü zerdeçalın renginden dolayı çıkmama ihtimali yüksektir. Fırçanızı ise iyice temizledikten sonra sadece bu maske için tekrar kullanabilirsiniz. Zerdeçal cilt lekelerinde ve sivilcelere etkili olması için bu maskenin haftada iki ya da üç defa yapılması gerekir.

]]>
Zerdeçal Bitkisi https://www.zerdecal.net/zerdecal-bitkisi.html Fri, 30 Nov 2018 02:23:32 +0000 Zerdeçal Bitkisi: Zerdeçal bitkisinin kullanım alanları, zerdeçalın kökü baharat, natürel, çay ve tentür ilaç yapılmasında da kullanılan bir bitki türüdür. Botanik, zerdeçal bitkisi yukarı doğru yani dikine doğru yüksele Zerdeçal Bitkisi: Zerdeçal bitkisinin kullanım alanları, zerdeçalın kökü baharat, natürel, çay ve tentür ilaç yapılmasında da kullanılan bir bitki türüdür. Botanik, zerdeçal bitkisi yukarı doğru yani dikine doğru yükselen bir bitkidir ve çok yılıktır. Zerdeçalın yaprakları 50-80 cm'ye kadar uzayabilirler ve 20-40 cm eninde oval bir şekilde, ortada ana damar olan, kenarları dalgalı, ana damara paralel olarak yanlara doğru yan damarlar vardır. Zerdeçalın yapraklarının rengi çok koyu yeşildir. Çiçeklerinin sapı 10 ile 20 cm uzunluğunda olur ve üstünde altın sarısı yada sarı renkte üçlü taç yaprakları var olur. Ve gerisinde ise koni olup ortada da dölleme tozluğu vardır ve sarı renkte olur.

Zerdeçal Bitkisi: Zerdeçal bitkisinin yetiştirilmesi. Kurkuma tropik bir iklimde yetişen bir bitki türüdür. Bizim vatanımızda yetişmesi imkansızdır. Ama eğe ve ak deniz bölgesinin çok sıcak bölgelerinde yaz ayları dışarı da kış ve bahar aylarında ise içeri alınarak yetiştirmek mümkündür. Süs bitkisi olarak da yetiştirilebilen çiçeğinin rengi pembe olan zerdeçal bitkisi soğuğa da dayanıklı olduğu için sıcak iklimli bölgelerde içeri alınmasına pek gerek yoktur. Zerdeçal bitkisinin yararları ve zararlarını öğrenmek için önce köpek ve fareler kobay olarak kullanılmıştır. Zerdeçal bitkisinin nelere yaralı nelere zararlı olduğunu anlaya bilmek için kobaylar üzerinde bir çok deneyler yaptılar. Bu deneylerden elde edilen sonuca göre zerdeçalın kökünden elde edilen ekstenin safraya artırıcı, safra yollarını açıcı ve hareketi hızlandırıcı, karaciğeri zehirlerden temizleyici, kolesterolü düşürücü ve kandaki lipiti düşürücü aynı zamanda da iltihaplanmayı da önleyici ve eklemlerdeki iltihapları da iyileştirir. 

Zerdeçal Bitkisi: 1989 senesinde yapılan bir araştırmaya göre zerdeçal kökü özellikle boş olan midede açlık duyusu yada acı baharatı yemek yendiğinde ekşime, kokma, karnın üst yada alt kısmında olan ağrılar ve kalın bağırsak ağrılarının ağrısını çok büyük oranda geçirdiği saplanmıştır. 1997 senesinde yapılan bir araştırmada zerdeçalın safra akışını az da olsa iyileştirdiği saplanmıştır. 1987 senesin de yapılan başka bir araştırmada zerdeçalın urları küçülttüğü ve yok ettiği gözlemlendi. Safra yollarını hareketlendirici, kanda bulunan lipiti ve kanı düşürücü özelliği de vardır, safra artırıcı, mikropları yok edici ve iltihaplanmayı önleyici özelliği de vardır. Zerdeçal çayı da bu özelliğe sahiptir. Yan etkisi zerdeçalın kullanılan miktarını çok iyi ayarlamak lazımdır. Yoksa aşırı miktarda alınması halinde kusma ve bulantı gibi rahatsızlıklara sebep olur. Bu sebeple kullanılacak miktarı çok dikkatli ayarlamak iyi olur.
]]>
Zerdeçal Neye İyi Gelir https://www.zerdecal.net/zerdecal-neye-iyi-gelir.html Fri, 30 Nov 2018 03:44:31 +0000 Zerdeçal Neye İyi Gelir, Zencefil gibi tropikal bir bitkiden elde edilen zerdeçal, genellikle öğütülmüş hali ile parlak sarı renkli bir toz şeklinde bulunur. Çoğunlukla Güney Asya mutfağında kullanılan zerdeçal, yemeklere re Zerdeçal Neye İyi Gelir, Zencefil gibi tropikal bir bitkiden elde edilen zerdeçal, genellikle öğütülmüş hali ile parlak sarı renkli bir toz şeklinde bulunur. Çoğunlukla Güney Asya mutfağında kullanılan zerdeçal, yemeklere renk ve lezzet vermek için kullanılmasının yanı sıra oldukça şifalı bir baharat olmasından dolayı birçok hastalığı iyileştirmek için kullanılmaktadır. Bu şifalı baharat Türkiye'de de birçok market ve aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. Balık çeşitleri, çorba, omlet, pilav, salata ve sebze sote yapımında ve bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir gram ilave edilerek çay olarak da tüketilebilir.

Zerdeçal neye iyi gelir 

Sindirimi düzenler, zerdeçalın içinde bulunan kurkimin maddesinin safra üretimini artmasından dolayı gaz, şişkinlik, hazımsızlık, iştah kaybı ve bulantı gibi sindirim problemlerine iyi gelir. Ancak zerdeçalın etkin maddesi olan kurkimin bazen mide asitini çoğaltabilir. Bu nedenle mide ülseri şikayeti olan kişilerin ve safra kesesi hastalığı olanların zerdeçalı fazla tüketmemeleri gerekir.

Kolesterolü düşürür, zerdeçal damar tıkanıklığını giderir ve kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kalp krizi ya da inme riskini büyük bir ölçüde azaltır.

Cildi güzelleştirir, cildin korunmasına engel olan ve enfeksiyonları gideren bir baharat olan zerdeçal, cildin sağlık kazanmasını sağlar. Egzama, sedef, kırışıklı,k akne ve siyah nokta gibi durumlar için oldukça faydalıdır. Zerdeçallı süt ya da yoğurtla karıştırıp cildinize maske yaptığınızda cildinize parlaklık verir ve sağlık katar. Cildinde akne sorunu olanlar zerdeçal ile susam yağını karıştırıp aknelerinin üzerine uygulayıp 15 dakika bekletip yıkadığında zaman içerisinde faydasını görür.

İltihabı giderir, zerdeçalın içerisinde bulunan kurkimin maddesi aynı zamanda iltihap giderici özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı zerdeçal eklemlerde bulunan iltihabı azaltır ve artritten kaynaklanan ağrının azalmasını sağlar.

Kanser üzerindeki etkisi, idrar yolları, kalın bağırsak, meme, rahim ağzı, pankreas ve mide kanserinde kanser hücrelerinin oluşmasını sağlayan enzimlerin azalmasına yardımcı olur.

Karaciğer hastalıklarına iyi gelir, zerdeçal sarılık gibi karaciğer hastalıkları için oldukça fayda sağlar ve karaciğer hasarına karşı önleyici bir etkiye sahiptir.

Romatizma ağrıları giderir, antienflamatuar özelliğe sahip olan zerdeçal, osteoartrit ve romatoid arterit rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte antioksidan özelliği sayesinde hücreleri zarara uğratan serbest radikalleri ortadan kaldırır.

Şeker hastalığına iyi gelir, insülin görevi gören zerdeçal orta derecedeki şeker hastalıklarında kan şekerinin sağlıklı bir seviyede olmasını sağlar ve tip 2 diyabetinin başlamasını engeller.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, doğal bir antibakteriyel ve antiseptik özelliği olan zerdeçal aynı zamanda dezenfekte aracı olarak da kullanılabilir. Yanık ve kesik yaraların üzerine bu baharattan sürüldüğü zaman yaranın mikrop kapması engellenmiş olur ve iyileşme süresi azalır.

Kilo problemlerini giderir, toz zerdeçal tüketimi ideal kilonun korunmasını sağlar. Kilodan kaynaklanan hastalıklar ve obezite için zerdeçal çayı kullanılabilir.

Alzheimer hastalığına iyi gelir, zerdeçalın beyinde oksijen artışını hızlandırması sayesinde beyin hastalıklar arasında yer alan alzheimer hastalığının hızlı bir şekilde ilerlemesini engellenmiş olur.
]]>
Zencefil Zerdeçal Tarçın https://www.zerdecal.net/zencefil-zerdecal-tarcin.html Sat, 01 Dec 2018 00:39:24 +0000 Zencefil Zerdeçal Tarçın, Kilolarından şikayet eden kişiler, formda kalmak isteyenler ve basen ve göbek bölgelerinde aşırı kilosu olanlar, zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi oldukça şifalı ve mucizevi baharatlardan hazırlayac Zencefil Zerdeçal Tarçın, Kilolarından şikayet eden kişiler, formda kalmak isteyenler ve basen ve göbek bölgelerinde aşırı kilosu olanlar, zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi oldukça şifalı ve mucizevi baharatlardan hazırlayacağınız kür sayesinde şikayetlerinizden kurtulmanız mümkün. Yağ yakan baharat olarak bilinen zencefil, zayıflamaya yardımcı olur, sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo verilmesini sağlar ve göbek yağlarını büyük ölçüde eritir, zencefil ile aynı tropik bir bitkiden elde edilen zerdeçal, hazmı kolaylaştırır ve vücutta olan ödemin atılmasına yardımcı olur. Tarçın ise bu baharatlar gibi zayıflamaya oldukça yardımcı olan bir baharattır, diyet yapan ve kilo vermeyi amaçlayan birçok kişi tarafından kullanılır.

Zencefil, zerdeçal, tarçın kürü malzemeleri: 
 • 1 çay kaşığı zencefil tozlu 
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu 
 • 1 çay kaşığı toz tarçın 
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 4 çorba kaşığı yağsız yoğurt
Uygulanışı, bir kasenin içerisine yoğurdu koyun ve üzerine gerekli olan diğer malzemelerin hepsini ekleyip karıştırdıktan sonra hazırladığınız bu kürü haftada 2 defa günde 3 öğün sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden yaklaşık 1-2 saat kadar önce aç karnına tüketin. Bu şekilde hem sağlıklı zayıflamış olacaksınız hem de yoğurdun tok tutma özelliğinden dolayı uzun süre bir şey yemek istemeyeceksiniz. Bunun yanı sıra bu kür sayesinde ilerki yaşlarda karşınıza çıkabilecek diş kaybı, kemik erimesi ve bağırsak kanseri gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Bu kür uygulanırken mutlaka 3-4 gün ara verilmelidir. Çünkü bu malzemeler fazla tüketildiği takdirde vücut bu küre alışır ve yağ yakımını yavaşlayabilir. Bu şekilde olursa hazırladığınız kür hiçbir işe yaramaz ve birçok yan etkinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Zencefil, zerdeçal ve tarçın kürü tüketildiği zaman vücutta bulunan fazla yağ dışarıya oldukça kolay atılır. Bu kür uygulanırken aynı zamanda idrara çıkmak için bol bol su içilmeli, günde yarım saat kadar tempolu yürüyüş yapılmalı ve karın, basen egzersizleri uygulanmalıdır. Bu şekilde kilo vermeniz daha da kolaylaşır ve vücudunuz sıkılaşır. Ancak zencefil, zerdeçal tarçın kürünü uygulamadan önce içerisinde bulunan malzemeler karşı bir alerjiniz olup olmadığını bilmenizde fayda vardır. Bunun dışında gebelik durumu ve emziren annelere hiçbir zayıflama kürü önerilmeyeceği gibi bu kürde önerilmez.

Zencefil, zerdeçal, tarçın diğer faydaları, içerisinde vücut için yararlı olan birçok vitamin ve mineral bulunur, cildin sağlık ve parlaklık kazandırır, yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur, sindirim sistemini düzenler, osteoporoza, kolon kanserine ve şeker hastalığına iyi gelir, vücutta oluşan enfeksiyonları için oldukça faydalıdır.
]]>
Zencefil Zerdeçal Çörek Otu https://www.zerdecal.net/zencefil-zerdecal-corek-otu.html Sat, 01 Dec 2018 23:44:37 +0000 Zencefil Zerdeçal Çörek Otu, Havaların soğuması ile birlikte vücudumuzun antioksidan ve C vitamini eksikliklerini tamamlamanın zamanı geldi. Vücudumuzun hastalıklara karşı direncinin artırılması için
Zencefil Zerdeçal Çörek Otu, Havaların soğuması ile birlikte vücudumuzun antioksidan ve C vitamini eksikliklerini tamamlamanın zamanı geldi. Vücudumuzun hastalıklara karşı direncinin artırılması için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi bitkisel çaylardan istifade etmektir. Zencefil, Zerdeçal ve Çörek Otu bunun için bulunmaz nimettir. Bu bitkiler ayrı ayrı faydalı olduğu gibi birlikte de kullanılan bitkilerdir.

Zencefil bitkisinin kök yumruları şifa olarak kullanılır. İnce uzun yapraklı bu bitki sarı çiçeklidir. Yumruları yer almasını andırır. Zerdeçal'ın diğer adı hint safranı'dır. Büyük yapraklı ve sarı çiçeklidir. Kullanılan yeri sarı renkli parmak kalınlığında dallarıdır. Bu dallar öğütülmek suretiyle toz haline getirilir. Sıcak suya girdiğinde koyu sarı bir renk ortaya çıkarır. Bu nedenle eskiden boyamalar da kullanılırdı. Çörek otu ise şifası binlerce yıldır bilinen eski Roma ve Mısır medeniyetlerinde tıp alanında kullanılan bir bitkinin tohumudur. Siyah renkli olan bu tohumlar mor ayrık otu görünümünde olup, bitki kurutularak tohumları elde edilir.

Zencefil, Zerdeçal ve Çörek otu nasıl ve ne için kullanılır

Akciğer hastalıkları, İhtiyacımız olan 100 gr. zencefil rendelenir, üzerine salata sosu döker gibi bir çay kaşığı zerdeçal sosu dökülür. Kahve makinasında çektiğimiz ve un haline getirdiğimiz bir çay kaşığı çörek otunu üzerine tuz gibi attıktan sonra karıştıralım, daha sonra bu karışımı sabah, öğlen ve akşam aç karna yiyerek bitirelim. Bu uygulama haftanın beş günü yapılıp, iki gün ara verilmeli ve üç hafta boyunca devam etmelidir. Bu şekilde akciğer rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.

Kanın temizlenmesi, Zencefil, Zerdeçal ve Çörek otu kanın temizlenmesi için oldukça etkili bir karışım olacaktır. Bunun için 100 gr. kurutulmuş zencefil çok ince kıyılarak gölge de mümkün olduğunca kurutulur. Öyle ki nemli bölgelerde en iyi seçim buzdolabında kurutmak olacaktır. Küçük parça zencefiller el ile kırılacak kadar kurumalıdır. Daha sonra temiz bir bez köşesine kıyılmış zencefili boşaltalım. Üzerine başka bir temiz bez sererek merdane yardımı ile iyice ezelim. 

Zencefil buğday unu gibi olmasa da amacımız un kıvamına getirmeye çalışmak olmalıdır. Daha sonra bir su bardağı sıcak su alalım, içine bir çay kaşığı zencefil tozunu atalım. Devamında bir çay kaşığı zerdeçal ve bir çay kaşığı çörek otu tozu atalım. Karışım sabah, öğlen ve akşam yemeklerden yarım saat önce içtiğinizde hem detoks etkisi yaparak bağırsaklarınızı temizleyecek, hem de kanın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca gribal enfeksiyonlar, ve vücudun diğer herhangi bir yerinde olan ve iyileşmeyen yaraların kurutulması içinde antibiyotik etkisinden faydalanmak için zencefil, zerdeçal ve çörek otunun mutlaka kullanılması gerekir. 
]]>
Zerdeçal Tatlısı https://www.zerdecal.net/zerdecal-tatlisi.html Sun, 02 Dec 2018 08:42:30 +0000 Zerdeçal tatlısı: hem sağlıklı hemde lezzetli bir tatlı çeşididir. Zerdeçal sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sıra dışı ve değişik bir tatlıdır. Sıkça karşılaştığınız bir tatlı olmasa da mutlaka denenmes Zerdeçal tatlısı: hem sağlıklı hemde lezzetli bir tatlı çeşididir. Zerdeçal sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sıra dışı ve değişik bir tatlıdır. Sıkça karşılaştığınız bir tatlı olmasa da mutlaka denenmesi lazım tatlılar arasında yer almaktadır. Sağlıklı tatlı çeşitlerine daha çok sofralarda yer vermemiz gerekli. Çikolata veya marketlerde ne olduğu belirsiz şekerlemeleri çocuklara vermek yerine bu tarz sağlıklı tatlılar evde bulundurarak çocuklara alışkanlık kazandırmak çocuk sağlığı açısından şüphesiz ki daha faydalıdır. Özellikle duyarlı ve bilinçli annelerin sıkça yapmaları gereken bir tatlı olan zerdeçal tatlısı misafirleriniz içinde değişik bir sunum olacaktır. Sizde değişiklikleri seviyorsanız ve ayrıcalıklı bir sunum yapmak istiyorsanız işte zerdeçal tatlısı tarifi. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Zerdeçal tatlısı için gerekli malzemeler:
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • Yarım su bardağı pirinç
 • 5 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 tatlı kaşığı nişasta
 • 1 yemek kaşığı gül suyu
 • 3 yemek kaşığı kadar dolmalık fıstık
 • 2 yemek kaşığı kuş üzümü
Zerdeçal tatlısı yapılışı: Öncelikle derin bir tencere içerisine bir miktar su koyun ve ocağın altını açın. Sonra pirinçleri bol su ile yıkayarak tencere içerisindeki suyun içine ilave edip haşlanmaya bırakın. Bu arada zerdeçalı bir çay bardağı kadar sıcak suda eritin. Pirinçler iyice haşlanınca şekeri ve gül suyunu ekleyin. Daha sonra dolmalık fıstık ve kuş üzümünü ekleyerek biraz daha kaynatmaya deva edin. Kıvamı koyu bir çorba kıvamında olması gerektiği için suyu ona göre ayarlamanızda fayda var. Tüm malzemeler eklendikten sonra ve suyunu ayarladıktan sonra 10-20 dakika arasında kısık ateşte pişirin. Malzemeler iyice pişince 1 çay bardağı kadar su içerisine nişasta ilave ederek iyice karıştırın. Nişasta su içerisinde eridikten sonra tencere  içerisinde pişen malzemeler içine ekleyerek karıştırın. Yaklaşık 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatarak zerdeçal tatlısını kepçeyle kaselere pay edin. İstediğiniz şekilde süsleme yaparak servis edebilirsiniz. Zerdeçal tatlısı artık hazır. Afiyet olsun.
]]>
Zerdeçal Kökü https://www.zerdecal.net/zerdecal-koku.html Mon, 03 Dec 2018 03:40:48 +0000 Zerdeçal kökü, zerdeçal ailesinden bir bitkidir. Zerdeçal kökü çok faydalı bir bitkidir. İnsan sağlığına çok yararı vardır. Zerdeçal kökü iltihap kurutucudur. Karaciğeri korur ve karaciğer yenilenmesine yardımcı olur. K Zerdeçal kökü, zerdeçal ailesinden bir bitkidir. Zerdeçal kökü çok faydalı bir bitkidir. İnsan sağlığına çok yararı vardır. Zerdeçal kökü iltihap kurutucudur. Karaciğeri korur ve karaciğer yenilenmesine yardımcı olur. Kuvvetli bir antioksidandır. Safra yolları ve safra kesesi hastalıklarını tedavi eder. Kalbi güçlendirme özelliği vardır. Sigara kullanan kişilere ve sigaradan etkilenen kişilere verdiği zararları yok etmeye çalışır. Nefes darlığı, bronşit, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı zerdeçal kökü iyi bir tedavi yöntemidir. Kansere karşı korur ve kan temizleyici bir özelliği de vardır. 

Zerdeçal kökü kullanıldığı yerler

Zerdeçal kökü bir çok yerde kullanılır. Bunlar turşular, keklerde, ilaçlarda, çay olarak, fümelerde kullanılır. Yumurtalı yemeklerde zerdeçal kökü çok fazla kullanılmaktadır. Çorbalara ilave edilebilir, tereyağ ile kullanıldığında makarnalara ve patatesin üzerine sos olarak kullanılabilir. Çay olarak zerdeçal kökü şu şekilde kullanılır. Bir adet kurutulmuş zerdeçal kökü ml suya eklenir ve 4 dakika kadar kaynatılır. Bu karışım günde 2- 3 kez tüketilmesi tavsiye edilir. Zerdeçal kökü toz olarak da kullanılmaktadır. 1 çay kaşığı zerdeçal yaklaşık olarak 3 grama denk gelmektedir. Toz zerdeçal yenilebilir veya süte karıştırılarak tüketilebilir. Bunun dışında toz zerdeçal kökü yemeklerde baharat olarak tüketilebilir ve yemeğe farklı bir lezzet katar. Zerdeçal sarı renktedir ve kullanılan yiyeceğe renk verebilir. Hamile olan bayanlar ve bebekler zerdeçal kullanmamalıdır. Zerdeçal bunlar dışında ilaçlarda da kullanılmaktadır. Zerdeçal kökü hastalıkların tedavi edilmesinde bitkisel bir ilaç olarak insanlar tarafından çok sık kullanılmaktadır. Zerdeçal kökü çayı zayıflamak için kullanılan bir çaydır. Zayıflamak isteyen kişiler günde iki kez zerdeçal çayı tüketebilir. 

Zerdeçal kökü zararları, çok fazla tüketildiğinde ve uzun süre kullanıldığında mideyi tahriş edebilir, kan sulandırıcı ilaçlarla zerdeçal tüketilmemelidir, hamile olan bayanlar ve bebekler doktor onayı olmadan kesinlikle tüketmemelidir. Ameliyat veya cerrahi bir tedavi sürecinde olan kişiler zerdeçalı 2 hafta önceden bırakmaları gerekmektedir. Mide rahatsızlığı hastalıklarında, gastrit ve üsler gibi hastalıklarda zerdeçal kullanılmamalıdır. 
]]>
Zerdeçal Kanser https://www.zerdecal.net/zerdecal-kanser.html Tue, 04 Dec 2018 00:22:58 +0000 Zerdeçal Kanser, Özellikle kanser hastalarının tedavilerinde kemoterapi ile beraber, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak damar yolu ile verilen zerdeçalın kemoterapinin etkilerini daha fazla artırdığı bilimsel araştırmal Zerdeçal Kanser, Özellikle kanser hastalarının tedavilerinde kemoterapi ile beraber, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak damar yolu ile verilen zerdeçalın kemoterapinin etkilerini daha fazla artırdığı bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Zerdeçal bitkisi kemoterapinin etkisini artırmanın yanı sırada yan etkilerini de azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır.

Zerdeçalın en etken maddesi olan acurcumindeki en önemli sorun zerdeçalın ağızdan aldığı zaman kana geçişinin zor olmasıdır. Bu sebeple özel curcuminler geliştirilmiştir. Bunlar standart olan curcuminlere oranla yaklaşık olarak 30-50 kat daha çok kana geçebilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı ve tedavi başarısını her geçen gün arttırmaktadır. Dünya genelinde 4 bin yıldan beri kullanıldığı bilinen zerdeçal son dönemde bir çok habere konu olmuştur. Yapılan bu araştırmaların zerdeçalın etken maddesi curcuminin pek çok hastalığın şifa kaynağı olduğunu göstermektedir. Pek çok yemeğe lezzet veren bu bitkinin bazı hastalıkların tedavilerinde damar yolu ile kullanıldığını biliyor muydunuz Özellikle Türkiye’de  kanser hastalarının tedavisi için kemoterapi ile  beraber, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak zerdeçal kullanılıyor. 

Zerdeçal kanserin hem oluşumunu engellediğini, hem yayılmasının önüne geçer, hem de büyümesine izin vermediğini söyleyen uzmanlar en önemlisi de zerdeçal kanserde kemoterapide kullanılan ilaçlarının etkilerini kat be kat artırmaktadır. Zerdeçal kanserli hastalıklarda ekstraktının kullanılması M.Ö. ki yıllara dayanmaktadır. Zerdeçal antitümöre etkili kansere karşı da oldukça koruyucu olduğunu göstermektedir. Yapılan bir çok araştırmalara göre bilim adamları zencefilin yumurtalık kanserinin tedavisi için de kullanılabileceğini duyurmuşlardır. Zencefil ekstresinin kanserli olan hücrelere uyguladıklarını mucize bitki zerdeçal kanser olan hücresini öldürdüğünü ve bu hücrelerin yapılan kemoterapiye karşı direnç kazanmasını önlediği görülmektedir. Yumurtalık kanserli olan hücrelerle yapılan bu çalışmalarda damarlanmayı azalttığı ve tümörün çoğalmasını da baskılayarak, önlediği gözlenmiştir. 

Zerdeçal Nasıl kullanılmalı

Hem yemeğinize hem salataya da kullanabilirsiniz. Özellikle yemek yaparken yağın pişmesi sırasında zerdeçalı ve karabiberi beraber kullanırsanız çok daha iyi kana geçmesini sağlayabilirsiniz. Yani zerdeçalı Hintliler gibi kullanmalısınız. Tabi ki en güzel yöntem ise damardan kullanmak. Zerdeçal bal ile karıştırılarak ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.

]]>
Zerdeçal Diyeti https://www.zerdecal.net/zerdecal-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 10:19:10 +0000 Zerdeçal Diyeti; Zerdeçalın kökü hindistan dan gelmedir. Bir diğer adı hint safranıdır. Zerdeçal parlak sarı bir renge sahiptir. Zerdeçal Aynı zamanda toz haline getirilerek baharat olarak yemeklerde de kullanılmaktadır. Zerdeç Zerdeçal Diyeti; Zerdeçalın kökü hindistan dan gelmedir. Bir diğer adı hint safranıdır. Zerdeçal parlak sarı bir renge sahiptir. Zerdeçal Aynı zamanda toz haline getirilerek baharat olarak yemeklerde de kullanılmaktadır. Zerdeçal insan sağlığı açısından da çok yararlıdır. İlaç kullanımlarında da kullanılmaktadır. Faydaları saymakla bitmez. Zerdeçal yağları yakan zayıflatan sağlıklı bir baharattır. Hafızayı kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır ödemi atar.

Zerdeçalın İyi Geldiği Rahatsızlıkları Sayalım; 
 • Kanser; Kanser hücrelerine karşı koruma özelliği vardır. Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve kolan kanserinin ilerlemesini yavaşlatır.
 • Şeker hastalığı; Doğal bir ünsülin'dir. Orta derecede olan şeker hastalarında tedavi amaçlı kullanıla bilir.
 • Bağışıklık; Bağışıklığı güçlendirir. Bakteri ve iltihaplara karşı doğal antibiyotik görevi sağlar.
 • İltihap önleyici; Zerdeçal antiseptik ve antibakteriyel maddelerindendir. Yanık ve kesik gibi iltihaplı dokuların üzerine zerdeçal tozu döktüğünde mikrop kapmasını engeller ve iyileştirir.
 • Sindirim sistemi; Zerdeçalın en vücutta en etkili olduğu bölge sindirim sistemidir. Sindirimi düzenler ve gaz oluşumunu engeller. 
Zerdeçalın Zayıflama Özelliği; Zerdeçalın sindirim üzerinde çok kuvvetli bir etkisi vardır ve zayıflatmada olumlu etkileri olmaktadır. Zerdeçal diyeti yağları yakan zayıflatan sağlıklı bir kür'dür. Zerdeçal ile fazlalıklardan rahatlıkla kurtulunur. Denemeden zarar gelmeyecek sağlıklı zerdeçal diyetinin, uygulaması da oldukça kolaydır. Herkesin başara bileceği bir diyettir. Özellikle göbek bölgesinden sorun yaşayanlar için. 

Zerdeçal Diyeti Malzemeleri; 
 • 4 Veye 5 Çorba kaşığı yoğurt (yağsız)
 • 1 Silme çay kaşığı zerdeçal 
 • 1 Silme çay kaşığı zencefil 
 • 1 Silme çay kaşığı tarçın 
 • 1 Çay kaşığı zeytin yağı 
Zerdeçal Diyeti Uygulaması; Tüm malzemeleri karıştırıp iki hafta boyunca üç gün arayla sabah, öğle akşam olmak şartıyla yemeklerden bir saat önce tüketilmelidir. Zeytin ve tarçını koymadan da bu kürü uygulayabilirsiniz. Her öğünde taze taze yapılarak tüketilmeli. iki haftadan sonra devam etmek isterseniz bir süre ara vermelisiniz. Normal şartlarda bu diyetin herhangi bir yan etkisi olmaz. 
]]>
Zerdeçal Yağı https://www.zerdecal.net/zerdecal-yagi.html Tue, 04 Dec 2018 11:24:29 +0000 Zerdeçal yağı zerdeçal bitkisinden elde edilen ve yararları saymakla bitmeyecek kadar çok olan faydalı bitkisel bir yağdır. Zerdeçal yağı alternatif tıbbın gelişmesiyle insanlar tarafından daha çok kullanılmaya başlanmış v Zerdeçal yağı zerdeçal bitkisinden elde edilen ve yararları saymakla bitmeyecek kadar çok olan faydalı bitkisel bir yağdır. Zerdeçal yağı alternatif tıbbın gelişmesiyle insanlar tarafından daha çok kullanılmaya başlanmış ve halkın bilinçlenmesine sebep olmuştur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu zerdeçal yağının içeriğindeki antioksidan özelliği ile birçok kanser hücresinin yavaşlamasına hatta yok olmasına sebep olduğu kanıtlanmıştır. Üstelik zerdeçal yağını aktarlardan kolayca temin etmek mümkün.

Zerdeçal Yağı Faydaları
Zerdeçal yağı ileri yaştaki kişilerin şikayetçi olduğu kolesterolün düşmesinde etkilidir. Zerdeçal yağının faydaları kimyasal içerikli ilaçların faydalarından çok daha fazladır. Zerdeçal yağı tamamen doğal olduğu için alerji yapmaz. Zerdeçal yağının cilt, kolon ve göğüs kanserine iyi geldiği tespit edilmiştir. Günümüzde sık sık rastlanan ve unutkanlık hastalığı olarak bilinen alzheimer hastalığının tedavisinde zerdeçal yağının etkileri gözle görülür şekildedir. Bayanların şikayetçi olduğu meme kanserinin azalmasını ve kanser hücrelerinin akciğere yayılmasını önler. Zerdeçal yağının prostat kanserini azaltıcı etkisi olduğu da araştırmalara göre kanıtlanmıştır. Zerdeçal yağının bu kadar faydalı olmasının sebebi içeriğindeki kurkumin özüdür. Zerdeçal yağı soğuk algınlığında, gaz sıkışmasında ve idrar yolu enfeksiyonlarında birebir etkilidir. Zerdeçal yağı vücuda uygulandığında cildi güzelleştirir ve ferahlık verir. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve iltihaplanmaları önler. Zerdeçal yağı yemeklerden sonra çekilen hazımsızlığı önler, astım tedavisinde oldukça etkilidir. Zerdeçal yağı ayrıca şeker hastalığına ve romatizmaya da çok iyi gelmektedir. Zerdeçal yağı sigaranın zararlarını azaltarak vücudun bu maddelere karşı olan direncini arttırır. Zerdeçal yağı safra kesesi problemlerini önlerken kalp hastalıkları tedavisinde de önemli rol oynar. Zerdeçal yağı eklemlerdeki ağrıları önlerken eklem bölgelerinde olan şişliklerin inmesinde de faydalıdır. Zerdeçal yağının henüz keşfetmediyseniz mutlaka bu yazıdan faydalanıp rahatsızlığınıza en uygun yöntemi seçerek kullanmaya başlamalısınız. 

Zerdeçal Yağı Nasıl Kullanılır
 • Zerdeçal yağı
 • 1 su bardağı ılık su
 • Yarım çay bardağı limon suyu (Limon suyu kullanmak yerine doğal limon tercih etmelisiniz)
Bu malzemeleri karıştırarak günde 3 kez aç karına yemeklerden 25-30 dakika kadar önce tüketebilirsiniz. Zerdeçal yağını cildinize uygularken sabah akşam günde iki kez olmak üzere masaj yaparak ya da ovalayarak sürebilirsiniz. Zerdeçal yağını kullandığınızda etkilerini hemen görecek ve kullandığınız için hiç pişman olmayacaksınız. Herhangi bir alerjik durumunuz varsa doktor tavsiyesi altında kullanmanızda fayda var.
]]>
Zerdeçal Safran https://www.zerdecal.net/zerdecal-safran.html Wed, 05 Dec 2018 04:25:30 +0000 Zerdeçal safran: Zencefilgiller familyasından olan bir bitki olan zerdeçal sarı çiçekli büyük yapraklı bir bitkidir. Hint safranı olarak da anılmaktadır. Anavatanı Güney Asya olarak bilinmektedir. Tropik bölgelere yetişen bir b Zerdeçal safran: Zencefilgiller familyasından olan bir bitki olan zerdeçal sarı çiçekli büyük yapraklı bir bitkidir. Hint safranı olarak da anılmaktadır. Anavatanı Güney Asya olarak bilinmektedir. Tropik bölgelere yetişen bir bitki olan zerdeçal yani diğer adı ile safran insan sağlığına oldukça faydalı olan bir bitkidir. Zerdeçal çeşitli, hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.geleneksel bir bitki olan zerdeçal uzun yıllardan günümüze kadar bir çok hastalığa şifa olarak kabul edilmektedir. Ayrıca zerdeçal bitkisi tıpta da kullanılan bir bitkidir. Zerdeçal değişik tada ve sarı bir renge sahiptir. Özellikle çorbalarda kullanılmaya el verişli bir baharat olarak da kullanılabilmektedir. Zerdeçal bitkisi kurutularak toz haline getirilerek tüm yemeklerde kullanıma elverişli hale getirilmektedir. Zerdeçal bitkisinin 100 den fazla hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Zerdeçal safran faydaları:
 • Kansere karşı faydaları: Kanser hastalığının doğal yollarla desteklenmesi açısından zerdeçal (safran) oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle prostat kanseri, meme ve kolon kanseri gibi ülkemizde sık görülen kanserlerde etkilidir. Kanserli hücreler ile mücadele ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleyen bir bitkidir.
 • Zerdeçal safranın vücut ağrılarına karşı faydaları: Kişide bulunan romatizma ağrılarını, iltihaplanmaları,ve eklem ağrılarını giderebilme özelliğine sahiptir. Anti enflamatuar özellikleri yardımıyla osteoarterit ve romatoid arterit sorunlarını giderebilmektedir.
 • Zerdeçal safranın diyabet dengeleyici özelliği: Kişide bulunan orta derecedeki diyabet sorunlarını giderir. Zerdeçal doğal insülün görevi gördüğü için kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaktadır.
 • Kolesterol üzerindeki etkileri: Kişide bulunan kolesterol seviyesini dengede tutmaya fayda sağlayan bir bitkidir.
 • Bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri: Zerdeçal yani safran doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak bilinmektedir. Ayrıca içerdiği antioksidan kişide bağışıklık sisteminin güçlendirerek kişiyi hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir.
 • Kilo vermedeki etkili rolü: Obezite ve normal kilo alımları için zerdeçal çayı tüketmek doğal yoldan kilo verdirici bir uygulamadır. Ayrıca yemek sırasında 1 çay kaşığı zerdeçal almak iştahınızın azalmasını sağlayacaktır.
 • Zerdeçal safran alzheimer hastalığını önlemede yardımcıdır: Günümüzde gittikçe sık karşılaşmaya başladığımız bir beyin hastalığı olan alzheimer zerdeçal bitkisi sayesinde giderilebilir. Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini durdurur.
 • Zerdeçal safranın sindirim sistemi üzerindeki faydaları: Kişide bulunan bağırsak problemlerini büyük ölçüde azaltır. Şişkinlik ve gaz probleminin önüne geçer ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Karaciğer üzerindeki faydaları: Vücutta bulunan toksinleri safran yani zerdeçal temizlemektedir. Aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandırarak vücut ısısının korunmasını sağlamaktadır. Vücudun daha hızlı temizlenmesinde etkili role sahiptir.
]]>
Bal Zerdeçal https://www.zerdecal.net/bal-zerdecal.html Wed, 05 Dec 2018 23:58:22 +0000 Bal zerdeçal, Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte artan enfeksiyon hastalıkları, grip, alerjik astım gibi hastalıklar gündelik yaşamı olumsuz etkilemektedir. Genelde hint mutfağında tüketilen zerdeçalın faydaları s Bal zerdeçal, Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte artan enfeksiyon hastalıkları, grip, alerjik astım gibi hastalıklar gündelik yaşamı olumsuz etkilemektedir. Genelde hint mutfağında tüketilen zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Bal ile hazırlanan karışımlar ise bir çok rahatsızlığa karşı çok etkilidir. 

Bal zerdeçal faydaları;
 • Bal zerdeçal karışımı ile yapılan nefis çaylar gribe ve çeşitli soğuk algınlıklarına karşı oldukça etkili ve kolay bir formüldür.
 • Bu karışım ile çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sistemini güçlendirme, bağırsak polipleri, ciltte görülen sivilce ve uçukların tedavisi gibi bir çok rahatsızlığa karşı da çok iyi gelmektedir.
 • Zerdeçal ve bal ile hazırlanan kürler özellikle zihin yorgunlukların da çok etkilidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan etkisi Alzheimer gibi hastalıların tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • İçinde bol miktarda bulunan demir, C vitamini, B6, Potasyum gibi vitaminler sayesinde hem vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir hemde vücudumuzdaki işleyişin dengeli bir şeklide sağlanmasına yardımcı olur.
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasında da oldukça etkilidir. Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar.
 • Anti kanser özelliği taşıyan bu şifalı formül doğal kemoterapi etkisi yapar. Özellikle kadınlar da göğüs ve rahim kanserleri,erkeklerde ise prostat kanserlerinde kullanılması tavsiye edilir. Mide ve kolon kanserlerini de ilerlemesini engellediği içim muhakkak kanser hastaların tüketmesi gereken bir karışımdır.
 • Romatizma ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığa karşıda oldukça etkilidir.
 • Bütün iltihabi hastalıkların tedavisinde kullanılması gerekir.
Bal zerdeçal karışımı (soğuk algınlıkları için)
 • Bal ve zerdeçal eşit miktarda bir fincanın içine koyulup ılık su ilave edilerek karıştırılır. Sabah ve akşamları tüketilir. Solunum yollarının açılmasını sağlayan oldukça güçlü bir formüldür.
 • Zerdeçal bal karışımı bir macun kıvamına gelene kadar karıştırılıp da tüketilir. Yada ılık süt ile karıştırıp içilir. Bu şekilde bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır.
Bal zerdeçal karışımını 1 yaş altındaki bebeklerde ve özellikle de diyabet hastalığı olan kişilerde kullanılması tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bu yüzden sağlık hekimine danışılıp tüketilmesi gerekir.
]]>
Zerdeçal Saç https://www.zerdecal.net/zerdecal-sac.html Thu, 06 Dec 2018 18:13:48 +0000 Zerdeçal saç, Zerdeçal Güney Asya'ya ait olan bir baharat türüdür. Latince'de curcuma longa adıyla bilinmekte ve zencefilgiller familyasında ait olup çok yıllık bir bitkidir. Baharat olarak kullanılan bitkinin çöpleri de var Zerdeçal saç, Zerdeçal Güney Asya'ya ait olan bir baharat türüdür. Latince'de curcuma longa adıyla bilinmekte ve zencefilgiller familyasında ait olup çok yıllık bir bitkidir. Baharat olarak kullanılan bitkinin çöpleri de vardır.Bu Yumruları kurutarak haşlayarak ve öğüterek toz formunda kullanabilir. Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesi koyu turuncu sarı bir renge sahiptir. Bu madde güçlü bir antioksidan özelliğini taşır. B3, C, E, K vitaminleri ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Antioksidan, antibakteriyel, antifungal ,anti-mutajen ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kurkumin maddesi saç dökülmesinde önemli bir etkiye sahip olan tgf-beta ajanını baskılar ve saç dökülmesini yavaşlatabilir.

Zerdeçal saç dökülmesini azaltır mı

Saç dökülmesinin nedeni engelleyerek yavaşlatır. Fakat bununla ilgili bilimsel bir araştırma yeteri kadar yoktur. Saç dökülmesine neden olan tgf-beta ajanının basıldıktan sonra hayvanlarda bu madde nedeniyle oluşan saç dökülmelerine engellediği yönünde olumlu sonuçlara sahip ciddi araştırmalar yapan Güney Kore'dedir.

Zerdeçal saç rengini açar mı

Kıyafetlerin ve bütün eşyaların boyanmasında kullanılan madde zerdeçaldır. Zerdeçal saçların bir ton açılmasına yardımcı olur; Fakat ticari saç boyaları gibi saçları parlatmaz. Saçları onararak ve hiçbir kimyasal madde içermeyen saç rengini açmak için kullanabilirsiniz. Saç rengini açmak için bundan başka safran, nergis, papatya suyu gibi saç rengini daha çok açtığı belirtilen bitkilerde kullanabilirsiniz. Bu üç bitkiyi karıştırarak da saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

Zerdeçal saç ve saç derisine olan faydaları nelerdir

 • Saçın bir kısmını yumuşatarak kepeği engeller.
 • Saç derisindeki kanın dolaşımını arttırır.
 • Saç köklerinin güçlenmesini sağlar.
 • Saç derisinde oluşabilecek egzama, dermatit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Bu tip hastalıklardan merhem kullanıyorsanız zerdeçalı kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Süt, bal ve zerdeçal karıştırarak elde edilen hamur karışımını uyguladığınızda saç dökümünü engellediği görülür.
 • Zerdeçal ve sarı renkli çiçekler yani nergis, papatya gibi çiçekleri bir dakika kaynatılarak demlenmesi sağlandıktan sonra saça uygulayıp 15-20 dakika saçta bekletin ve soğuk su ile durulayın.
 • Zerdeçal ve zeytinyağı karışımı hazırlanarak yapılan macun kepek oluşumunu önemli ölçüde engellediği ve saçta kan dolaşımını arttığı görülmüştür.
 • Zerdeçalı saçlarınıza uygularken kıyafetlerinize dikkat etmelisiniz, çünkü boya maddesi olarak kullanıldığı için kıyafetlerden çıkmayabilir.

]]>
Zerdeçal Çayı Zayıflatırmı https://www.zerdecal.net/zerdecal-cayi-zayiflatirmi.html Thu, 06 Dec 2018 18:33:59 +0000 Zerdeçal çayı zayıflatırmı, Zencefiller familyasından boyuna yükselen, yıllık bir bitkidir. Yaprak sapları iki bölümden oluşur. Birinci kısmı gövdeyi saran kısım, gövdeden ayrılan ikinci kısmı oluşturmak Zerdeçal çayı zayıflatırmı, Zencefiller familyasından boyuna yükselen, yıllık bir bitkidir. Yaprak sapları iki bölümden oluşur. Birinci kısmı gövdeyi saran kısım, gövdeden ayrılan ikinci kısmı oluşturmaktadır. Ortalama bir metre uzunluktadır. Yaprakları 50-80 cm uzunlukta olup 20-40 cm enlemesine oval şeklinde, kenarları hafif dalgalı, ortasında ana damarı ve paralel olarak uzanan yan damardan oluşmaktadır. Koyu yeşil renktedir. Çiçek sapı 10-20 cm uzunluğunda üzerindeki sarı renkli üçlü taç yapraklardan meydana gelmektedir. Geri kalanı koni olup ortadasın da bir döllenme tozluğu vardır oda sarı renkten oluşur. Köklerinde ana ve yan kökten meydana gelmektedir, ana kök yumruk şeklinde, yan kökler ise parmak şeklinde, dışı kahverengine yakın içi sarı yada kırmızımsı renkte olabilir. Diğer İsimleri: Zerdeçal, Hindi safranı, Zerde çöp, Tur Meriç, Kur kuma, Curcuna, ana vatanı doğu Hindistan olan Zerdeçal Ülkemizde yetişememektedir. Bu şifalı mucizevi çayı yapmak için elinizde zerdeçal tozu var ise kullanabilirsiniz. Yada zerdeçal kökü mevcutsa ufalayarak bitkinin tozu haline getirerek. Zerdeçalı toz olarak da kullanılabilir. Çayı daha basit bir şekilde hazırlayabiliriz. Zerdeçal çayının hazırlanması için 3 bardak su demlikte kaynatılır

Bu şifa kaynağı olan çayı birçok ülkede yıllardan beri hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı, bilinmektedir. Antioksidan özelliği vücudumuzdan toksinleri atar ve istenmeyen toksinlerden kurtulmamızı sağlar. Karaciğerin işini oldukça kolaylaştırır ve karaciğere yarar sağladığı ve Kolesterolü düzenlemesi sebebiyle sorun yaşamamak içinde bu çayı kullanılabilir.

Zerdeçal çayı zayıflatır mı: Zayıflamak pek çok insanın bitkisel tercih olarak tarçın ve zerdeçaldan oluşan bu muhteşem karışımı kullanarak zayıflamak isteyenler sabahları, akşamları düzenli olarak yemeklerden 1 saat önce 1 kâse yoğurdun içine 1 su bardağı ilave ederek tüketmeleri yeterli olmaktadır. Bu karışımın metabolizmayı hızlandırma etkisine sahip olduğundan yaklaşık 2 ay süreyle kullanıldığında zayıflamak daha kolay olacaktır. 

]]>
Zerdeçal https://www.zerdecal.net/zerdecal.html Fri, 07 Dec 2018 13:09:37 +0000 Zerdeçal; Zencefilgiller familyasına mensuptur. Zerdeçal bitkisi üzerinde sarı çiçek ve lifleri bulunur. Safranı andıran boyalı madde çıkartır. Yaprak yapısı geniş olmakla beraber rizomları da vardır. R
Zerdeçal; Zencefilgiller familyasına mensuptur. Zerdeçal bitkisi üzerinde sarı çiçek ve lifleri bulunur. Safranı andıran boyalı madde çıkartır. Yaprak yapısı geniş olmakla beraber rizomları da vardır. Rizomları toprak tabakasının altında büyütür. Otsu yapısı olan zerdeçalın kökü tüketilmektedir. Tüketilebilmesi için kökü kaynatılarak kurutulur bu şekil hazır duruma gelir. Zerdeçal bitkisi sıcak ve tropik iklimleri sevmektedir. Anavatanı  Hindistan, Endonezya ve Çin olarak geçmektedir. Zerdeçal potasyum, demir, c vitamini, magnezyum ve B6 açısından zengin bir bitkidir.

Zerdeçal bitkisinin diğer isimleri

Birçok farklı isimleri bulunur. Genellikle Hindistan'da yetiştirildiği için Hint safranı adı ile anılır. Diğer isimleri sarıkök, kurkuma, zerdeçav, sarıboya, zerdeçöp ve safran kökü olarak başka isimleri de mevcuttur.

Zerdeçalın sağlığa faydaları

Çok eski zamanlardan günümüze kadar şifa olarak kullanılmaktadır. Kolon kanseri, cilt kanser, meme kanseri ve prostat kanserine yararları vardır. Bu bitkinin içerisinde bulunan kurkumin kansere hastalığına yakalanan kişilerde zararlı olan kanser hücresinin yayılmasını engellemektedir. İleri yaşlarda yaşlanmanın etkisiyle oluşan Alzheimer ve bunama riskini geciktirici özelliği vardır. 

Zerdeçalın kanser tedavisine yararları: Kanser hastalığının bitkisel yöntemlerle tedavisinde kullanılan mucizevi bitki zerdeçaldır. Zerdeçal kanserli hücrelerle savaşarak mücadele eder. Ayrıca kolon kanseri, prostat kanseri ve meme kanseri gibi çok karşılaşılan kanser türleriyle doğal yollarla mücadele eden bir bitkidir. 

Zerdeçal romatizma ağrıları için yararları: Anti enflamatuar özelliğinden dolayı zerdeçal yardımı sayesinde romatoid arterit ve osteo arterit gibi sorunların giderilmesinde yararlıdır. Zerdeçalda bulunan antioksidanın vücuttaki hücrelere zarar veren radikalleri imha eder. Hafig eklem ağrıları, iltihaplara ve romatizma ağrılarının azalmasına yardım olmaktadır.

Zerdeçal diyabete yararları: Orta ve düşük düzeydeki diyabet hastalığının giderilmesinde yardımcı olur. Vücutta bulunan kan şekerini dengeli tutar. Bu da insülin görevi görmesinden dolayıdır. 2 tip diyabetin başlamasını engelleyebilir.

Zerdeçal kolesterole yararları: Gıda olarak tüketilen zerdeçal kolesterol seviyesini dengelemektedir.

Zerdeçal bağışıklığa yararları: Zerdeçalin içerisinde lipopolisakarit maddesi bulunduğu için vücuttaki bağışıklık sisteminin uyarılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu madde iltihap, serbest radikallere ve bakterilerle karşı çok etkilidir. Soğuk algınlığı, grip yada öksürük var ise bir su bardağı ılık sütün içine zerdeçal tozunu karıştırın ve için. Hastalığınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Tifo, sarılık ve verem gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini önler. 

Zerdeçal ciltteki yaralara etkisi: Doğal antibakteriyel ve antiseptik maddeler zerdeçalın içerisinde bulunduğu için dezenfekte aracı olarak da işlem görmektedir. Yanık ve kesik yaralarınızın mikrop kapmaması için üzerine zerdeçal tozu koyabilirsiniz. Bu yaralarınızın hızlıca iyileşmesini sağlamaktadır.

Zerdeçal kilo vermeye sağladığı yararlar: Vücudun ideal ağırlığını korunması için zerdeçal tozu çok faydalıdır. Zerdeçal çayı da kilo ve obezite rahatsızlıklarını tedavi içinde kullanılabilir. Yemek aralarında bir çay kaşığı zerdeçal tozunu tüketmek gereklidir.

Zerdeçal Alzheimer hastalığına sağladığı yararlar: Beyin kaynaklı olan Alzheimer rahatsızlığı giderebilir. Zerdeçal beyinde oksijen artışını hızlandırır ve hastalığın ileri safhalara geçmesini engelleyebilir.

Zerdeçal sindirim sistemine yararları: Şişkinlik ve gaz sorunu giderir. Safra kesesine çok yararlıdır. Sindirim sistemi rahatsızlık]]> Zerdeçal Zayıflatırmı https://www.zerdecal.net/zerdecal-zayiflatirmi.html Fri, 07 Dec 2018 20:24:25 +0000 Zerdeçal  Zayıflatırmı: Zerdeçal zencefilgiller familyasında çiçekleri sarı ve yaprakları büyük olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Zerdeçalın bir diğer adı ise Hint safranı Ana vatanı Güney Asyadır. Zerdeçal bitk Zerdeçal  Zayıflatırmı: Zerdeçal zencefilgiller familyasında çiçekleri sarı ve yaprakları büyük olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Zerdeçalın bir diğer adı ise Hint safranı Ana vatanı Güney Asyadır. Zerdeçal bitkisi deri boyaması, ipek kumaşların boyanmasında renklendirici olarak kullanılır. Zerdeçal çok şifalı bir bitki olduğundan bazı hastalıklarda ve mutfaklarda birçok yemeğe lezzet, renk katması için kullanılır. Zerdeçal içeriğinde bulunan faydalı maddeler sayesinde vücut için çok faydalı olduğu kadar günümüzün sorunu olan kilo sorununa da zayıflamaya üzerinde etkisi çoktur.

Zerdeçal Zayıflatırmı: Vücuda toplanan aşırı yağlar estetik açıdan istenmeyen bir görüntü oluşmasına neden olmakta ve aynı zamanda sağlığa da olumsuz etki yapmaktadır. Aşırı kilo karaciğer sorunu, kalp sorunları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek trigliserit, uyku apnesi ve diyabet gibi birçok sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Yanlış ve düzensiz beslenme obeziteyi, aşırı kiloları meydana getirdiği gibi menopoz, hipotiroidizm, aşırı alkol alımı da bu durumu medyama çıkarabilmektedir.

Kilo vermek için bazı besinler ve bitkilerin beslenme düzenine eklemekte yarar vardır. Zerdeçal alınan kiloların verilmesine yardımcı olan bitkilerin arasındadır. Kilo vermede karaciğerin faktörü çoktur, karaciğerin hasar görmesi vücutta bulunan detoks görevinin çalışmasını önlemektedir. Zerdeçal serbest radikallerin, vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasını sağlamakta ve hücrelerin daha sağlıklı olmasını sağlar, hücre hasarlarını onarır. Kötü kolesterolün yükselmesinde zerdeçal kullanılması önerilmektedir. Zerdeçalın içeriğinde bulunan lipit özellikleri ile yüksek kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan Kurkumin ve Kapsaisin vücudun iç ısısını artırır bu durumda metabolizmayı hızlandırır hızlı bir şekilde yağların yakılmasını sağlar buda yağ hücrelerinin çoğalmasını engellenmiş olur.

Zerdeçal sindirim sisteminin gelişmesini sağlar, midenin ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar, aynı zamanda sindirimi düzenler, sindirim sisteminde oluşan bakterilerin dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Zayıflamak İçin Zerdeçal Çayı: Zayıflamak için son zamanlarda bitkisel zerdeçal çayı oldukça revaçtadır. Ayriyeten zerdeçal, zencefil ve tarçın karışımı zayıflamak isteyenlerin gözdesi olmuştur. Sabah ve akşamları günde iki defa bu karışımı bir kase yoğurdun içerisine katarak tüketmeleri yeterli olmaktadır. Bu zerdeçal  karışım vücut ısısını yükseltir, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Fakat şunu da belirtmekte fayda vardır. Ancak hiçbir bitki ve çay tek başına fayda etmez içilen bitki çayının yanında beslenmeye dikkat edilmeli ve zayıflamayı hızlandırmak için spor yapılmalı, günlük yarım saat yürüyüş yapılmak gerekir.

Zerdeçal çayı hazırlanması: 2 su bardağı suyu bir demlik içerisine koyun kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu veya parçalara ayrılmış zerdeçal kökünü ilave edin ardında 1 çay kaşığı zencefil ilave edin. Ocağı söndürün demliğin ağzını kapatın 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Zerdeçal çayının demlenme sinin ardında süzün ve ılık olarak tüketin.

Eğer ki bu demlediğiniz çayı içerken tadı açı gelirse içine bir tatlı kaşığı doğal bal ilave edebilirsiniz veya bir ince dilim limon keserek çayın içine atıp içebilirsiniz.

]]>
Zencefil Zerdeçal Tarçın Çayı https://www.zerdecal.net/zencefil-zerdecal-tarcin-cayi.html Sat, 08 Dec 2018 03:21:23 +0000 Zencefil Zerdeçal Tarçın Çayı; Bu çay tarifi genellikle evlerde çocuklarımız hastalandığında veya hastalık öncesi bağışıklık kazandırmak adına yapılan bir çay tarifidir. Her yaşta insanın ve çocuğun rahatlıkla tük Zencefil Zerdeçal Tarçın Çayı; Bu çay tarifi genellikle evlerde çocuklarımız hastalandığında veya hastalık öncesi bağışıklık kazandırmak adına yapılan bir çay tarifidir. Her yaşta insanın ve çocuğun rahatlıkla tüketebileceği sıcak bir içecektir. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtır ve aynı zamanda da sizi rahatlatır sakinlik sağlayacaktır. Bu çayın içine aktarlarda bulunan diğer farklı ürünlerden de alıp koyabilirsiniz. Hem içeriği zenginleşmiş olacak hem de tadına tat katacaktır. Bu çayın başka bir özelliği ise zayıflatıcı etkisinin olmasıdır. Şeker kullanmayıp hem de limon atarsanız daha da etkili olacaktır. İsterseniz bu şifalı bitkilerden oluşan çayın malzeme listesini hemen verelim.  

Zencefil Zerdeçal Tarçın Çayı İçin Malzemeler;
 • Bir tatlı kaşığı toz zencefil (kök zencefilde olabilir)
 • Bir tatlı kaşığı toz zerdeçal (kök zerdeçalda olabilir)
 • Bir tatlı kaşığı toz tarçın (çubuk tarçında kullanılabilir)
 • Bir miktar kaynar su
 • Tatlandırmak için şeker
 • İsteğe göre limon dilimleri
Zencefil Zerdeçal Tarçın Çayı Yapılışı;

Öncelikle bu çat tarifine başlamadan önce mutlaka ellerimizi bol suyla yıkayın ve ardından  çayda kullanılan malzemeler eğer kök şeklinde toz olmayan halini kullanacaksanız bol su ile güzelce yıkayın. Malzemeler hazır hale geldikten sonra bir çaydan lik veya başka bir ağzı kapalı bir kapta bir miktar su koyun ve ocağın altını açın. Bir müddet sonra su kaynayınca içine zencefil, zerdeçal ve çubuk tarçını atıyoruz. Çay piştikten sonra eğer bardağınızda bir bulanıklık ve toz halinde ağzınıza gelmesini istemiyorsanız dediğim gibi bu ürünlerin toz haline gelmemiş doğal hallerinde olanını tercih edin. Zencefil zerdeçal tarçın çayı için malzemeleri kaynayan suyun içine ilave ettikten sonra bu şekilde yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar iyice dinlemesi için biraz bekleyin. Çayımız iyice dinlenip rengi çıktıktan sonra ister bardağınıza isterse çaydanlığın içine limon dilimleri atarak bir iki dakika daha durup servis edebilirsiniz. Tatlandırmak için şeker kullanabilirsiniz. Zencefil zerdeçal tarçın çayı tarifi hazır. Herkese şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Zerdeçal Nasıl Tüketilir https://www.zerdecal.net/zerdecal-nasil-tuketilir.html Sat, 08 Dec 2018 17:15:54 +0000 Zerdeçal nasıl tüketilir, Mesane enfeksiyonları, akne tedavileri, iltihaplı yaralar ve çeşitli kanser türlerinde daha birçok hastalık türünün tedavisinde kullanılan zerdeçal, baharat olarak yemeklerinizde kullanılabilir, ay Zerdeçal nasıl tüketilir, Mesane enfeksiyonları, akne tedavileri, iltihaplı yaralar ve çeşitli kanser türlerinde daha birçok hastalık türünün tedavisinde kullanılan zerdeçal, baharat olarak yemeklerinizde kullanılabilir, ayrıca eczanelerde satılan kapsül şeklindeki zerdeçallar da kullanılabilir. Yemeklerde kullanmak istemezseniz bir çay kaşığı zerdeçalı suya karıştırarak tüketebilirsiniz. 

Zerdeçal nasıl tüketilir, bunun yolları nelerdir

 • Sabah kahvaltıda yumurtanın üzerine zerdeçal eklerseniz güzel bir lezzet katar.
 • Zerdeçalın kökü de patates, karnabahar ve diğer kök sebzelerine oldukça yakışan bir bitkidir.
 • Sebze çorbalarında ve tavuk çorbasında da rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Zerdeçala bal ve süt ekleyerek kaynatıp hoş bir içecek elde edebilirsiniz.
 • Üç kaşık bal ve bir kaşık toz Zerdeçalı karıştırın. Soğuk algınlığına yakalandığımızda bağırsak sisteminin güçlenmesini ve iltihapların azalması için her bir saatte bir yarım çay kaşığı tüketin.
 • Pirince ekleyebileceğiniz zerdeçal, pilava renk vererek yumuşak bir tat sağlayacaktır.
 • Zerdeçalı, kişniş, kimyonu eşit miktarda tuzluğa koyup ve her şeyin üzerine serpebilirsiniz.
 • Sağlıklı bir başlangıç için sabah yiyeceğiniz pankek hamurunun içine tarçın, karanfil, kakule ve zerdeçal ekleyebilirsiniz.
 • Yoğurdun içine az miktarda zerdeçal ekleyerek tadına lezzet katarsınız
 • Zerdeçalı çoğunlukla Hint yemeklerinde kullanılır.
 • Safran baharatının kullandığı yemeklerde kullanabilirsiniz.
 • El yapımı peynir veya yoğurdun içine kullanabilirsiniz.
 • Sulu et yemeklerinde tadını arttırır.
 • Sebze ve balık türlerini yakışan güzel bir baharattır.
Zerdeçal tüketirken kullanım miktarı nasıl olmalıdır
 • Kuvvetli bir baharat olduğu için yemeğe azar azar koyun ve tadını mutlaka kontrol edin.
 • Sarının farklı tonlarında zerdeçal türleri bulabilirsiniz.
 • Hardal tadı vermek istiyorsanız Hardal kadar zerdeçal kullanabilirsiniz.
Zerdeçal nasıl tüketilir, bunu aktarırken tüketim miktarını ve nasıl uygulanması gerektiğine dair birçok bilgi mevcuttur. Zerdeçal daha çok kişilerin sağlık durumuna ve yaşam koşullarına göre değişen kullanım miktarı olan muhteşem bir baharattır. 

]]>
Zerdeçal Kullanımı https://www.zerdecal.net/zerdecal-kullanimi.html Sun, 09 Dec 2018 06:04:02 +0000 Zerdeçal kullanımı, zerdeçal zencefil ailesinden olup sarı çiçekleri ve iri yaprakları vardır.Botanikteki adı Curcuma longa'dır. Çok yıllık rizomlu (yumrulu) otsu bir bitkidir. Ana vatanı Güney Doğu Asyadır. Nepal'de de yayg Zerdeçal kullanımı, zerdeçal zencefil ailesinden olup sarı çiçekleri ve iri yaprakları vardır.Botanikteki adı Curcuma longa'dır. Çok yıllık rizomlu (yumrulu) otsu bir bitkidir. Ana vatanı Güney Doğu Asyadır. Nepal'de de yaygın olarak yetişmektedir. Hint Safranı olarak da bilinir. Yogi ve Ayurvedik tarafından keşfedilmiş bir şifa kaynağıdır. Zerdeçal renginden faydalanmak ve lezzet dışında bazı hastalıkların tedavisi içinde kullanılmaktadır. Hindistan'ın geleneksel bitkisi olan zerdeçal yıllardan beri bir şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Zerdeçal, demir, manganez, potasyum, B6 ve diyet lifi bakımından zengindir. Zerdaçalın içindeki etken madde ''curcumin'' dir.

Zerdeçal kullanımında en çok dikkat çeken nokta tıbbi olarak faydalarıdır. bunlardan bazıları, soğuk algınlığı, baş ağrısı, kireçleme, karın ağrıları, eklem ağrıları, bağırsak rahatsızlıklarında, bronşit, grip, ateş, bazı yaraların tedavisinde, morlukların giderilmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesinde ve kolasterolun dengelenmesinde kullanılır. Bunların yanı sıra hala araştırılmaya devam edilen en önemli faydası ise zerdaçalın, kanser hücrelerinin üzerindeki etkisini azalttığı saptanmıştır. Tümörlerde yeni oluşan kan damarlarını engellediği saptanmıştır. Lösemi olasılığını azaltır. Prostat kanserini önlediğini ve büyüyen kanser hücresini durdurabildiği saptanmıştır. Kemoterapi ilaçlarının yan etkisini azalttığı görülmüştür. Artrit tedavisinde, Alzheimer ve Parkinson tedavisinde de kullanımı söz konusudur. Metabolizmanın çalışmasına yardımcı olarak kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Batı daha çok kanser tedavisindeki öneminin üzerinde durmaktadır. Zerdeçalın tozu veya kapsülü olarak genelde 250-500 mg şeklinde eczanelerden satın alabilmek mümkündür.

Zerdeçal Orta Doğu ve Güney Asya mutfağında bir baharat olarak kullanılmakla birlikte yapısındaki yoğun sarı renkten dolayı da boya yapımı amacıyla kullanılmaktadır. Zerdeçal süt ürünleri, konserve içecekler, tahıllar, bisküvi, jelatin, tatlı, pasta,dondurma gibi yiyeceklerin içinde kullanılır. Gıda katkı maddelerinin içinde ve bazı yiyeceklere renk vermek amacıyla safrandan daha ekonomik olması sebebiyle, yoğurt, peynir, tereyağ, margarin, salata soslarının içinde kullanılır. Çay olarak da Japonya'da tüketilir.

Bu kadar kullanım alanı geniş olmasının yanı sıra faydasının yanında bazı durumlarda dikkatli kullanmak gerekir. Özellikle hamile kadınlarda doktor kontrollerinde olmasına dikkat edilmelidir. Yine safra problemleri çeken kişiler tarafından sakıncalıdır ve kullanılmamalıdır.
]]>